Розсекречена пам'ять. Декада наукової книги

Програма
проведення декади наукової книги
«Розсекречена пам’ять. До Дня голодоморів та репресій».

Дата проведення: 24.11. – 3.12.2011 р.

Місце проведення: виставковий зал

24.11.2011
Презентація книжкової виставки «Розсекречена пам'ять»

29.11.2011, 12.00
Трибуна науковця

Вступне слово

Кухарук Тамара Миколаївна, завідувач відділу зв’язків з громадськістю і реклами ОННБ ім. М.Горького

Усна історія як джерело дослідження голодоморів та репресій

Петрова Наталія Олександрівна, доцент кафедри археології та етнології України історичного факультету ОНУ ім. І.І.Мечникова

Три голодомори в Україні в ХХ ст.: погляд із сьогодення

Слюсар Юрій Олександрович, заступник директора з наукової роботи Одеського історико-краєзнавчого музею

Трагедія нації у моєму серці

Крижевська Світлана Григорівна, художниця, член Національної спілки художників України, викладач художньо-графічного факультету Південноукраїнського національного педуніверситету

Праця над 3-м  випуском фундаментального науково-допоміжного покажчика «Голодомор в Україні 1932-1933 рр.»

Бур’ян Лариса Миколаївна, завідувач науково-бібліографічного відділу ОННБ ім. М.Горького, заслужений працівник культури України

Відзначення Дня пам’яті жертв Голодомору як вияв рівня моральності суспільства

Кудлач Володимир Андрійович, зав. сектору презентацій бібліотечних фондів, член Національної спілки журналістів України

Трансформація традиційної культури гагаузів в роки голоду 1946-1947 років на Одещині

Борлак Іванна Миколаївна, студентка історичного факультету ОНУ ім. І.І.Мечникова

Міжетнічні взаємини українців та євреїв в роки Голодомору та війни

Петрова Анна Олександрівна, студентка історичного факультету ОНУ ім. І.І.Мечникова

Присутні: студенти ОНУ ім. І.І.Мечникова

Бібліографічний огляд книжкової виставки «Розсекречена пам'ять» - Мінеєва Світлана Анатоліївна, провідний бібліограф відділу зв’язків з громадськістю та реклами ОННБ ім. М.Горького

Відповідальний: Худенко Л.В., провідний бібліотекар відділу зв’язків з громадськістю та реклами ОННБ ім. М.Горького

 Фоторепортаж

Про роботу над третім випуском науково-допоміжного покажчика «Голодомор в Україні 1932-1933 рр.» йшлося у виступі одного із авторів-упорядників видання, завідувачки науково-бібліографічного відділу бібліотеки Лариси Бур’ян. Охоплено тисячі нових матеріалів книговидання, періодики та Інтернет мережі. Видання третього випуску покажчика заплановане на 2012 р.

Досвідом роботи з використання усних джерел інформації для наукового дослідження Голодомору, організації експедицій у райони, що найбільше постраждали під час масових репресій у період тоталітаризму, ділилася доцент кафедри археології і етнології історичного ф-ту ОНУ ім. І.І. Мечникова Наталія Петрова. Один із районів Одещини, що найбільше постраждав під час Голодомору – Миколаївський, куди була організована наукова експедиція. Цьому етапу передувало вивченням студентами архівних матеріалів з Державного архіву Одеської обл. Усе це разом допоможе збагатити фактологічну базу і наблизитися до об’єктивного осягнення теми, вважає науковець.

Під час виступу відомого дослідника масових і політичних репресій, заступника директора Одеського історико-краєзнавчого музею Юрія Слюсаря йшлося про незворотність процесу дослідження запропонованої теми, ролі у ньому наукових і громадських інституцій, важливості наполегливої роботи у цьому напрямку, у т.ч. молодих науковців, а також моральний аспект та культивування духу толерантності у сприйнятті цього складного явища. Сьогодні відбувається більш якісний, новий і менш заполітизований етап у дослідженні теми репресій, Голодомору 1932-33 рр., голоду 1921-22 та 1946-471рр., вважає Юрій Слюсар.

Про роль громадянського суспільства, мас-медіа у донесенні правди про Голодомор, про спільну моральну і політичну відповідальність влади і суспільства щодо оцінки та гідного відзначення Дня пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 рр. в Україні вів мову журналіст і співробітник бібліотеки Володимир Кудлач. Він торкнувся також дискусійних питань щодо наукової аргументації та впливу політичного фактору у визнанні-невизнанні Голодомору геноцидом українського народу.

Присутніх глибоко вразив емоційний виступ відомої одеської художниці і педагога, що представляє знану в Одесі мистецьку родину, Світлани Крижевської. Її схвильована розповідь про долю кількох поколінь родини Крижевських під час Голодоморів 1932-1933 та 1946-47 рр. містила велику кількість свідчень безпосередніх очевидців тих трагічних подій, що переконливо підтверджували етнополітичну спрямованість Голодомору тридцятих років. На світлині Світлана Крижевська демонструє портрет прадіда, родом з Харківщини, що помер під час Голодомору 1932-1933 рр. Автор портрета - пізніше відомий художник, учень Іллі Рєпіна Антон Комашка.

У період трагічних випробувань та боротьби за виживання у міжетнічних взаєминах може як зростати напруга, так і посилюватися гуманістичні тенденції, вияви солідарності. Свій погляд на цю проблематику продемонстрували молоді науковці – студенти ОНУ ім. І.І. Мечникова. У їх виступах йшлося про вплив трагічних подій Голодомору та голоду 1946-47 рр. на етнокультурні процесі у житті гагаузів та міжетнічні взаємини між українцями та євреями в роки Голодомору та Другої світової війни. На фото студентки історичного ф-ту Анна Петрова (вгорі) та Іванна Борлак (внизу).

Ведуча заходу, завідувачка відділу зв’язків з громадськістю та реклами Тамара Кухарук: «Задача бібліотеки інформаційно сприяти різним верствам суспільства в осягненні складної теми Голодоморів в Україні»

Створено: 30.11.2011
Переглядів: 2561
© 2021 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.