Схема розташування структурних підрозділів ОННБ
 ОННБВернутися до сайту ОННБ 
далi 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 далi
ОДЕСЬКА
НАЦІОНАЛЬНА
НАУКОВА
БІБЛІОТЕКА

ПУТІВНИК ПО БІБЛІОТЕЦІ
(вул. Пастера, 13)

Шановний відвідувачу!
Якщо Ви вперше у бібліотеці, то здійсніть цей маршрут…

Крок 1

Щоб стати читачем Бібліотеки, необхідно оформити реєстраційні документи у пункті запису користувачів у чергового бібліотекаря, що знаходиться на першому поверсі у вестибюлі Бібліотеки. Для запису необхідно пред'явити документи, що засвідчують Вашу особу. Отримайте читацький квиток. Читацький квиток є документом, який дає право користуватися читальними залами, довідково-бібліографічним апаратом та фондами ОННБ. Ви можете отримати також разовий читацький квиток.

Крок 2

Завітайте до гардеробу, який розташовано у вестибюлі напроти пункту запису. Тут Ви залишите верхній одяг, сумки (розмір яких перевищує 20x30 см), пакунки, рюкзаки, саквояжі, інші великогабаритні речі, документи на традиційних та електронних носіях, що не належать Бібліотеці. Мобільні телефони перемкніть у стишений режим.

Крок 3

При вході в аванзал Бібліотеки Вам необхідно отримати контроль­ний листок у чергового пункту контролю. Заповніть його, дотримуючись форми. Тепер сміливо прямуйте до каталогів, що знахо­дяться від пункту контролю ліворуч (по сходах вниз, у цокольному поверсі).
При виході з бібліотеки контрольний листок необхідно повернути черговому пункту контролю.

Крок 4

Необхідну Вам інформацію як про наявність конкретної книги, так і про літературу з певного питання ви отримаєте в залі каталогів за допомогою чергового бібліографа або самостійно. До послуг читачів – довідково-інформаційний апарат на фонд бібліотеки: алфавітний, систематичний та предметний каталоги на книги та періодичні видання, а також систематична картотека статей з періодичних видань. Саме тут Ви заповнюєте читацьку вимогу на кожне конкретне видання.

Крок 5

Ви можете скористатися також електронним каталогом, який містить повну інформацію про наявність документів, що  надійшли до бібліотеки з 2001 року. З електронним каталогом Ви можете працювати в Інтернет-центрі, що розташований на першому поверсі у головному читальному залі головного корпусу, або ж на головній сторінці сайта бібліотеки (http://www.odnb.odessa.ua).

Крок 6

Тепер ми запрошуємо Вас на перший і другий поверхи бібліотеки.
Тут розташовані читальні зали і
кафедри видачі документів.

Крок 7

Кафедри видачі документів з основного книгосховища знаходяться в аванзалі праворуч від контролю. Обслуговування користувачів в ГЧЗ (головний читальний зал) диференційоване : кафедра №1 обслуговує наукових працівників, фахівців та інших користувачів, кафедра №2 - студентів. Одночасно з фонду основного книгосховища видається не більше 5 документів.

Крок 8

Каталог книг підсобного фонду головного читального залу, який складається з документів підвищеного попиту, знаходиться в аванзалі. Це, насамперед, нові довідники, підруч­ники для вищих навчальних закладів усіх рівнів, монографії з актуаль­них проблем науки та виробництва українською та російською мовами. Ці видання можна отримати на кафедрах видачі літератури.

Крок 9

В очікуванні виконання замовлення ви можете ознайомитися з книжковими виставками, які представлені в аванзалі бібліотеки, а також у Залі нових надходжень, що розміщується на другому поверсі бібліотеки. Тут презентується нова і найновіша література, яка щойно надійшла до Бібліотеки, а також організовуються тематичні виставки документів із бібліотечного фонду.

Крок 10

Після отримання замовленої Вами літератури оберіть собі робоче місце у головному читальному залі. Залежно від місця проживання, Ви також можете скористатися послугами читального залу відділу обслуговування бібліотеки, що розташований за адресою: вул. Акад. Філатова, 1 (зупинка «Площа ім. Толбухіна», Люстдорфська дорога). За консультацією Ви можете звернутися до чергових бібліотекарів.

Головний читальний зал

Тут Ви можете вивчати отримані документи протягом дня, працювати з власним ноутбуком з автономним живленням (права та обов'язки читача ви знайдете на сайті бібліотеки, розділ «Система обслуговування»).

Спеціалізовані відділи

У спеціалізованих відділах користувач може отримати документи за необхідними темами. До Ваших послуг:

  • довідково-інформаційний відділ та Інтернет-центр;
  • зали поточної і ретроспективної періодики;
  • відділ рідкісних видань і рукописів;
  • відділ мистецтв;
  • відділ краєзнавства «Одесика»;
  • відділ літератури іноземними мовами та міжнародних проектів; інформаційно-ресурсний центр «Вікно в Америку»;
  • сектор інформаційного забезпечення з питань екології;
  • відділ міжбібліотечного абонементу;
  • центр правової інформації.

Зал ДІВ, Інтернет-центр

Довідково-інформаційний відділ надає можливість працювати з довідковими виданнями та отримати допомогу чергового бібліографа в пошуку необхідної інформації в електронних ресурсах Бібліотеки.

Поряд функціонує Інтернет центр (див. «крок 5»), який надає безкоштовний доступ до Інтернету. З умовами доступу та правилами користування Ви можете ознайомитися у чергового бібліографа у залі ДІВ або на сайті Бібліотеки: http://www.odnb.odessa.ua.

Зал поточної періодики

Бібліотека одержує обов'язковий примірник видань України, в тому числі – періодичних.
Більшість поточних видань останніх трьох років Ви можете одержати в читальному залі поточної періодики. Доступ до фонду – відкритий. У залі поточної періодики налічується 46 посадочних місць.

Сектор знаходиться на першому поверсі Бібліотеки.

Зал ретроспективної періодики

Періодичні видання, одержані бібліотекою понад три роки тому, можна опрацювати в залі ретроспективної періодики. Замовлення користувачів цього залу виконуються на основі фонду книгосховища періодичних видань. У читальному залі – 14 посадочних місць.

Сектор знаходиться у цокольному поверсі Бібліотеки.

Відділ рідкісних видань і рукописів

Відділ рідкісних видань та рукописів – один з найстаріших спеціалізованих відділів бібліотеки. Його було відкрито 1921 року. Фонд відділу складається з рукописних та архівних матеріалів, стародруків, рідкісних видань XV-XX ст., періодичних видань XVIII - початку XX ст., гравюр та фотографій, листівок, мікрофільмів на книги й рукописи з фонду відділу, а також довідкових й бібліографічних видань універсального змісту українською, російською та іноземними мовами.

Відділ знаходиться на другому поверсі Бібліотеки

Відділ краєзнавства «Одесика»

Тут можна отримати інформацію про склад краєзнавчого фонду бібліотеки та про його особливості. Відділ включає сектор «Інформаційні бази даних».

Відділ знаходиться на другому поверсі Бібліотеки. Сектор «Бази даних» – у адміністративній споруді Бібліотеки (вхід з двору).

Відділ мистецтв

Тут Ви можете отримати необхідну літературу, прослухати грамзаписи, дістати висококваліфіковану бібліографічну консультацію та замовити необхідну письмову довідку.
На сьогодні підсобний фонд відділу становить близько 15 тис. документів, серед яких цінні та рідкісні українські, російські та зарубіжні видання ХІХ - першої пол. ХХ ст.

Відділ знаходиться на другому поверсі Бібліотеки.

Відділ літератури іноземними мовами
та міжнародних проектів

Універсальний підсобний фонд спеціалізованого відділу літератури іноземними мовами – це унікальні багатотомні ілюстровані енциклопедії з США, Франції, Канади, Австралії. До послуг вчених, фахівців, студентів - зарубіжна наукова та довідкова література, монографії, збірники, наукові журнали. У відділі можна ознайомитись з роботою ресурсно-інформаційного центру «Вікно в Америку»

Відділ знаходиться у адміністративній споруді Бібліотеки (вхід з двору).

Центр правової інформації

Центр правової інформації відкрито у вересні 2012 року як підрозділу довідково-інформаційного відділу. У центрі до ваших послуг література з юриспунденції, підручники, законодавчі акти, періодичні видання, де розглядаються питання правової освіти, зміни законодавства України тощо. Тут ви можете отримати допомогу чергового бібліографа щодо наявності у фондах бібліотеки літератури з необхідної вам тематики.

Центр знаходиться на другому поверсі Бібліотеки.

Сектор інформаційного
забезпечення з питань екології

Сектор є структурним підрозділом довідково-інформаційного відділу Бібліотеки. Тут Ви можете одержати довідку про публікації законодавчих, нормативних та офіційних матеріалів з питань екології; добрати необхідну літературу за тематикою сектору; простежити за виходом у світ нової літератури.

Відділ знаходиться на другому поверсі Бібліотеки.

Відділ міжбібліотечного
абонементу

МБА надає документи бібліотеки у тимчасове користування; замовляє для читачів документи, відсутні у фонді ОННБ, в інших бібліотеках; використовує в роботі електронну доставку документів; надає консультації щодо пошуку потрібної інформації.
Державні заклади, пільгові категорії читачів обслуговуються безкоштовно; комерційним організаціям, науковим працівникам надаються платні послуги.


Відділ знаходиться у корпусі нового приміщення книгосховища Бібліотеки (1-й поверх, вхід через двір).

Копіювальна дільниця

Бібліотека надає користувачам додаткові платні послуги, зокрема, копіювання документів зі своїх фондів.

Копіювальна дільниця знаходиться у аванзалі Бібліотеки (праве крило, цокольний поверх). Працює щодня, крім п'ятниці.
Оформлення платних послуг проводиться в бухгалтерії, яка знаходиться в адміністративному корпусі Бібліотеки (у дворі).

Буфет

На жаль, буфету в Бібліотеці немає.

Найближча їдальна знаходиться по вул. Ляпунова (поряд з бібліотекою)

Туалет

Знаходиться на першому поверсі Бібліотеки, праворуч від пункту контролю, по аванзалу вниз сходами.

У різний час читачами нашої бібліотеки були видатні вчені, письменники, діячі культури: Д.І. Менделєєв, І.І. Мечников, І.М. Сеченов, Д.К. Заболотній, М.Ф. Гамалія, В.П. Філатов, В.П. Глушко, М.Ф. Комаров, І. Карпенко-Карий, П.І. Ніщинський, О.І. Купрін, І.О. Бунін, К. Чуковський, О.І. Грін та інші непересічні особистості, чий внесок у вітчизняну і світову науку та культуру є незаперечним.

Раді завжди Вам у
одній із найстаріших книгозбірень України.
Бажаємо Вам творчих звершень та підвищення свого професійного рівня!