«Для дітей і про дітей»: до Міжнародного дня захисту дітей

Щорічно, в перший день літа, відзначається Міжнародний день захисту дітей ‒ «International Day for Protection of Children» ‒ прекрасне свято радості та надії. Саме в дітях людство бачить продовження життя та здійснення своїх мрій і сподівань на краще.

foto-00.jpg foto-01.png

Прапор Міжнародного дня дітей

День захисту дітей започатковано 1925 року, коли представники різних країн вперше скликали «Всесвітню конференцію з благополуччя дітей» у Женеві. За підсумками конференції було прийняте рішення у всіх країнах світу відзначати День дітей, який зміг би привернути увагу до проблем дитинства.

Традиція святкування Міжнародного дня захисту дітей 1 червня з’явилася у листопаді 1949 року, завдяки спеціальній сесії Міжнародної демократичної федерації жінок в Парижі. ООН підтримала ініціативу паризького конгресу, оголосивши захист прав, життя і здоров’я дітей пріоритетним напрямком діяльності. Вперше Міжнародний день захисту дітей відзначали у 1950 році.

foto-02.jpg

Людство зобов’язане дати дітям найкраще, що воно може дати, – така основна ідея свята. Сім'я і дитина - це споконвічні цінності, які сповідує український народ, будуючи свою державність та розвиваючи власну культуру. Турбота про дітей, їх виховання, усвідомлення пріоритетності їх інтересів мають стати філософією нашого життя. Тому Міжнародний день захисту дітей – це також привід нагадати дорослим про необхідність дотримання прав дітей: на життя, на свободу думок і віросповідання, на освіту, відпочинок і дозвілля, на захист від фізичного та психологічного насильства, на захист від експлуатації дитячої праці. Тільки в умовах захисту прав і свобод дитини можливе формування гуманного і справедливого суспільства.

foto-03.jpg

«Соціальний захист та охорона прав дитини» (2008)

foto-04.jpg

Олена Кудрявцева  «Конституційно-правові основи захисту прав дитини в Україні» (2015)

foto-05.jpg

Ольга Радзієвська  «Проблеми  захисту прав дитини в інформаційній сфері» ( 2019)

Кожна дитина має право бути захищеною, розвиватися й навчатися задля кращого майбутнього. І сьогодні не лише веселе свято для дітей і підлітків, але й нагода замислитись про своє місце в світі, поміркувати, які проблеми є важливими для дитини і суспільства. Справжнім  порадником у цьому «недитячому» питанні може стати популярна  «Велика дитяча енциклопедія» (2017), адже в усі часи книга була і є вчителем життя.

foto-06.jpg foto-07.jpg

«Читання – найкраще навчання» - стверджує народна мудрість. Книжки  мають бути присутніми та посідати важливе місце у житті дитини. У процесі спілкування з книгою дитині відкривається світ у його різноманітті, краса людських взаємин та цінність буття. Читаючи, дитина розвиває свій інтелект, пам’ять, увагу, уяву, вчиться думати, аналізувати, робити висновки, відчуває потребу творчості. Сучасна дитяча книга – це різнобарв’я напрямів, жанрів і форм, що має свою багатовікову й  надзвичайно захоплюючу історію.

foto-08.jpg

Людмила Цуріка «Історія  дитячої книги зі стародавніх часів до сьогодення» (2013)

foto-09.jpg

Галина Корнєєва «Українська дитяча книжка Галичини» (2004)

Як зацікавити, прищепити інтерес до читання?  Як повернути-відновити значущість і авторитет книги  у світі дитини? На сторінках педагогічного бестселера «Серце віддаю дітям» (2016), видатний український педагог Василь Сухомлинський зауважує: «предметом моєї турботи було те, щоб до дитячих рук не потрапила жодна погана книжка, щоб діти жили у світі цікавих творів, які увійшли до золотого фонду національної та загальнолюдської культури... Хай дитина прочитає небагато, та кожна книжка нехай лишить глибокий слід у її серці та в її свідомості, щоб людина поверталася до неї кілька разів, відкриваючи все нові й нові духовні багатства».

foto-10.jpg foto-11.jpg

Сучасні дослідження науковців і практиків свідчать, про те, що у суспільстві гостро постає  проблема дитячого читання. І до вирішення її потрібно підходити перш за все творчо. Як читати дітям різного віку?, що саме краще їм читати?, - власним досвідом і нестандартними порадами на сторінках видання «Як виховати читача» (2020) діляться  редакторки впливового американського часопису «The New York Times Book Review», - Памела Пол та Марія Руссо.

foto-12.jpg foto-12-1.jpg

Ґрунтовне науково методичне дослідження  і всебічний аналіз дитячої книги, питання дитячого читання розкрито у монографії кандидата педагогічних наук, старшого викладача  кафедри теорії та методик дошкільної освіти Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка -  Галини Ватаманюк «Робота з дитячою книгою в закладі дошкільної освіти: теорія і практика» (2018)

foto-13.jpeg foto-13.jpg

Підготовка до видання творів дитячої літератури є одним з найскладніших напрямків видавничої діяльності. Якою повинна бути сучасна дитяча книжка? Як створити «якісний видавничий продукт» для дітей, щоб книга залишилася органічною, невід’ємною частко їхнього життя? Як зорієнтуватися і обрати для дитини саме ту книжку, яку вона «не випустить з рук»? Ці питання детально розглядаються у навчальних посібниках: Ємілія Огар «Дитяча книга: проблеми  видавничої підготовки» (2002) ; Ірина Круть «Дитяче видання: шлях до читача» (2011)

foto-14.jpg foto-15.jpg

Складно, але необхідно знаходити ідеальне поєднання, щоб книжка ненав’язливо виховувала і  навчала, захоплювала і розважала, давала поживу фантазії і допомогла здійснити мрії.  А допоможе  в цьому складному питанні – бібліотека!

foto-16.jpg

Одеська національна наукова бібліотека запрошує малечу, підлітків, юнацтво, їхніх батьків, бабусь і дідусів відвідати книжкову виставку «Дивосвіт дитячої книги», яка експонуватиметься з 1 червня у читальному залі ОННБ, за адресою:  вул. Акад. Філатова, 1. Виставка діятиме  впродовж місяця. На всіх чекають чудові новітні сучасні видання, улюблені  твори, великоформатні книжки й мініатюри, література дитяча і не тільки…  Впевнені, що винагородою буде дитяча посмішка - зворушлива та щира!

foto-17.jpg

Створено: 01.06.2022
Оновлено: 02.06.2022
Переглядів: 2211
© 2024 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.