Оберіг нації: до Дня вишиванки

У культурі кожного народу є речі, які яскраво відображають його особливу національну традицію. В Україні одним із таких символів є вишиванка, що є своєрідним унікальним кодом українського етносу.

7.jpg


Українська вишита сорочка пройшла довгий

та нелегкий шлях до наших днів. І вона вже давно

не музейний експонат.

Це частина стильного та сучасного образу,

від класичного до повсякденного

Жодне свято в наших предків не обходилося без речей, що не лише символізували певні почуття, уявлення тощо, але й були покликані захистити від злих сил, забезпечити здоров’я, добробут і спокій у родині. Це так звані обереги. Вони супроводжували давніх українців у повсякденному житті, але особливого значення набували під час свят. Для наших пращурів великодня крашанка, весільний рушник, паляниця, вишиванка, обручка, пучечок певного зілля були не просто предметами, а знаками добра й сили, заступниками від нещасть – вони були оберегами.

Особливо важливою для українців була, є і завжди буде вишиванка – символ здоров’я, краси, щасливої долі, родової пам’яті, любові, святості. Народ ставився до вишиванок як до святині. Вони ревно зберігалися і передавалися з покоління в покоління, з роду в рід як родинні реліквії.

Вишиванка стала своєрідним символом патріотизму і любові до своєї країни. Багато хто любить її за стильність і унікальність, адже кожен вишитий на ній візерунок має своє значення.

1.jpeg 2.jpg

День вишиванки – відносно нове народне свято, покликане сприяти єдності та культурному розвою українського народу. Відзначається День вишиванки традиційно в третій четвер травня, цього року – це 21 травня.

У цей день усі бажаючі, від малого до великого, вбираються у вишиванки і вирушають у своїх справах. Традиційне українське вбрання виглядає дуже святково і дарує всім відмінний настрій.

Свято було започатковано в Чернівцях у 2006 році. Ініціатива належала письменниці, журналістці Лесі Воронюк, яка ще студенткою Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича запропонувала ідею акції «День вишиванки». Спочатку акцію підтримали кілька десятків студентів і викладачів університету, але у подальші роки свято вийшло на всеукраїнський рівень, до нього приєдналася також українська діаспора по всьому світу…

3.jpg 4.jpg

У багатьох містах у цей день проводять масові заходи, марші і паради вишиванок. Як демонстрація торжества народного духу, у вишиванку одягають навіть знакові пам'ятники та монументи.

В Одесі це свято відзначають масштабним «Мегамаршем у вишиванках» з 2012 року. Цьогоріч, через карантин, організатори одеського мегамаршу проведуть святкування у режимі онлайн.

Одеська національна наукова бібліотека пропонує читачам добірку книжок, що ознайомлять з історією української вишивки, символікою і змістом візерунків та орнаментів вишиванок різних регіонів України. Представлені видання зацікавлять тих, хто цінує унікальну українську обрядовість та мистецтво народної вишивки, яка є невід’ємною частиною нашої самоідентифікації, нашою культурною спадщиною, яку ми покликані поповнити і передати нащадкам.

Зі святковим дарунком до Дня вишиванки
приєднуються учасники проектів громадської організації «Інтелектуальний форум»

Останнім часом українські вишиванки стають усе популярнішими. Ця тенденція охоплює вже не тільки нашу країну, а й сягає далеко за її межі. Спочатку українські мотиви почали з'являтися в колекціях таких знаменитих будинків моди, як Valentino і Gucci.

5.jpg 6.jpg

Шалений успіх нашого традиційного вбрання пов’язується з популярністю української дизайнерки Віти Кін, яка перетворила вишиванки на світовий тренд. Вишиті сукні майстриня вміло адаптувала під сучасні модні тенденції, що стало справжньою сенсацією в світі моди.

Українська вишита сорочка пройшла довгий та нелегкий шлях до наших днів. І вона вже давно не музейний експонат. Це частина стильного та сучасного образу, від класичного до повсякденного.

8.jpg 9.jpg 10.jpg

Представлені роботи дизайнерів: Тетяни Палій, Оксани Караванській, Марії Гнедюк

Вишиванку можна поєднувати з тим чи іншим одягом. Наприклад, вишита сорочка чудово виглядає з чорною спідницею-олівцем. А от на посиденьки з друзями ви можете вдягнути її з джинсами, та навіть із шортами влітку. Вишита сорочка завжди буде актуальною та вдало підкреслить ваш образ!

11.jpg

Наші предки залишили нам у спадок величезний скарб. І ми зобов'язані не тільки не втратити його, а зберегти й примножити та передати своїм нащадкам. Українська вишиванка – символ родової пам'яті, порядності, вірності та любові.

Створено: 21.05.2020
Переглядів: 346
© 2020 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.