1 травня - День міжнародної солідарності трудящих

1 травня в Україні відзначають Свято праці або День міжнародної солідарності трудящих – свято миру і вільної праці на оновленій землі, яке для багатьох країн стало традиційним.

odnb-animated.gif

Це день трудівника, день солідарності та взаємної підтримки трудящих усього світу у прагненні жити в мирному, демократичному суспільстві. Мало хто знає, що історія цього дня має давні язичницькі корені, які сягають стародавніх часів, коли люди поклонялися богині родючості та землі, тому й святкували цей день весело заради майбутньому врожаю.  

Вперше Свято праці як День міжнародної солідарності трудящих було відзначено  у 1890 році в Австро-Угорщині, Бельгії, Німеччини, Данії, Іспанії, Італії, США, Норвегії, Франції, Швеції і деяких інших країнах в знак пам'яті про робітничі протести в Чикаго (США) 1 травня 1886 року з вимогами впровадження восьмигодинного робочого дня, збільшення зарплати та права на створення робітничих організацій.  

Зараз свято відзначається в 142 країнах і територіях світу. В Україні вперше день робітничої солідарності  відзначили ще у 1890 році у Львові, а трохи пізніше - в інших великих містах країни. Сьогодні Першотравень  відзначається мирно і барвисто. Зазвичай в цей день проводять святкові демонстрації, присвячені міжнародній солідарності трудящих у боротьбі за покращення життєвих умов й виступів до проти мілітаризму та війн.

Праця — це основа життя і багатства суспільства, джерело внутрішнього зростання духовних якостей людини. Праця є найважливішою умовою існування суспільства, його розвитку і вдосконалення. 

“За рівнем поваги до праці і вмінням оцінювати працю відповідно її істинної цінності можна дізнатися про ступінь цивілізації народу,” – читаємо у видатного публіциста Миколи Олександровича Добролюбова.

Конституція України  наголошує, що  людина, її життя та здоров'я, честь та гідність, недоторканість визнаються найвищою соціальною цінністю. 

Україна взяла на себе зобов’язання щодо поваги, захисту та реалізації права на працю, яке визнається міжнародними угодами як одне із базових соціально-економічних прав людини. Відповідно до Конституції України кожен громадянин має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та виду трудової діяльності, реалізовує програми професійно-технічного навчання, підготовки та перепідготовки кадрів відповідно до суспільних потреб.

В електронному каталозі нашої книгозбірні ви знайдете чимало видань, присвячених правам людини.

 

До вашої уваги окремі видання  

pr_1.jpg pr_2.jpg pr_0.jpg

Размєтаєва Ю. С. Права людини як фундаментальна цінність громадянського суспільства : монографія / Юлія Сергіївна Размєтаєва.– Харків : Финарт, 2013.– 195 с.
500 пр.– Бібліогр: с. 167-195 . – На укр. яз. 

Монографію присвячено комплексному теоретичному аналізу прав людини як фундаментальної цінності громадянського суспільства, встановленню особливостей реалізації прав у громадянському суспільстві та визначенню на цій основі напрямів запровадження прав людини в умовах його формування. Виявлено основні властивості прав людини як фундаментальної цінності громадянського суспільства, форми вияву Прав. Визначено головні особливості здійснення прав людини у громадянському суспільстві, обґрунтовано сутність і специфіку способів захисту прав у громадянському суспільстві. Для науковців, викладачів, аспірантів та студентів юридичних навчальних закладів.

Молдован В. В. Конституційні права, свободи та обов'язки людини і громадянина : навч. посіб. : для студентів ВНЗ / Валеріан Васильович Молдован, Людмила Іванівна Чулінда.– Київ : Центр учбової літератури, 2012.– 204 c.

Авт. на тит. арк. не зазнач.– Бібліогр. у підрядк. прим. – На укр. яз.

У навчальному посібнику надана характеристика основним конституційним правам, свободам та обов’язкам людини і громадянина, висвітлюються гарантії конституційних прав, свобод та обов’язків людини і громадянина. Значну увагу приділено аналізу рішень Конституційного Суду України, Європейського суду з прав людини, що сприятиме модернізації освітньої діяльності в контексті європейських вимог.

Краснов Є. В. Основні трудові права: міжнародні стандарти і законодавство України / Єгор Володимирович Краснов; В.о. Нац. ун-т "Одеська юридична академія".– Одеса : Фенікс, 2012.– 177 с.

300 пр.– Бібліогр.: с. 159-176 . – На укр. яз.

У монографії досліджуються міжнародні стандарти основних трудових прав та законодавство України у цій сфері. На підставі аналізу спеціальної літератури, чинного законодавства та практики його застосування, міжнародних трудових стандартів і позитивного зарубіжного законодавчого досвіду проаналізовано нормативне закріплення основних трудових прав працівників та внесено пропозиції щодо його удосконалення.
Для викладачів, аспірантів, студентів та всіх, хто цікавиться правознавством.

Та сьогодні, в цей особливий час випробувань, хочеться побажати всім весняного тепла, здоров’я, спокою та гарної роботи!!! Нехай це свято додасть всім наснаги, оптимізму і впевненості у власних силах, допоможе осягнути глибину життєствердних ідеалів добра і справедливості. Хай панує мир, злагода та добробут у Ваших оселях!

Створено: 01.05.2020
Останнє оновлення: 08.05.2020
Переглядів: 481
© 2021 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.