Віртуальна галерея «На Херсонській»

Графіка Олени Дацьо, присвячена Францу Кафці

Цьогоріч виповнюється 130-річчя від дня народження видатного австрійського і чеського прозаїка Франца Кафки (1883-1924). Віртуальна галерея «На Херсонській» пропонує увазі цінителів прекрасного виставку графічних творів молодої одеської мисткині Олени Дацьо, навіяних творчістю та особою письменника.

Його твори проникнуті філософією екзистенціалізму з характерним відчуттям тривоги, невизначеності буття, непевності, схильності до самозаглиблення, і, водночас, через невгамовну тривогу у ньому живе прагненням до відкритості, до світлого, до щастя. Не випадково символами цього художника слова стало чорне й біле галченята. Трагічна доля письменника, дуалістичність його особи, абсурдність і суперечливість, які пронизують творчість письменника, диктували й відповідні виражальні засоби в образотворчій інтерпретації.

Улюбленою технікою Олени Дацьо є колаж, традиційна чорно-біла графіка та їх поєднання. Представлена серія – це частина масштабного проекту (40 колажів та великоформатних графічних робіт), що підготовлені 2012 р. як дипломний проект в ОХУ ім. М.Б. Грекова. Зазначимо, що Олена його блискуче захистила, заявивши про себе як цілком зрілий, індивідуально виражений художник.

Роботи мисткині – це своєрідний синтез образотворчого мистецтва і літератури. Для її творчого самовираження притаманні водночас лаконізм, недомов­леність і асоціативність, нестандартність, навіть парадоксальність мислення; використання тексту, фігуративу і абстрактних чи напівабстрактних форм; здатність перетворити звичайний урбаністичний простір у багатосмислове чи символічне зображення. Граючи примхливими лінями та формами, різноспря­мованим умовним простором картини, вдаючись до масштабних співставлень, несподіваних ракурсів і стилізації автор досягає експресії та вираження певного психологічного стану.

Шанувальники творчості Олени Дацьо відзначають у її роботах «не лише переплетення різних стилів і напрямків. У них життя, почуття, таємниця ...» (С. Устенко). Серед інших творів художниці цикли робіт, навіяних творчістю класиків російської літератури: Івана Буніна, Олександра Блока, Марини Цвєтаєвої, які протягом 2012 експонувалися в виставкових залах Одеси та Львова.

Володимир КУДЛАЧ

Роботи та інформація про художницю надана Сергієм Устенком.

Довідково:

Дацьо Олена Сергіївна народилася на чорноморському узбережжі в селищі Фонтанка Комінтернівського р-ну поблизу Одеси.

Після закінчення середньої школи навчалася спочатку на дизайнера інтер'єру. 2007-2012 — навчання в Одеському худож­ньому училищі ім. М. Б. Грекова.

  • 2011 – участь у студентській виставці та виставці, присвяченій Дню Матері.
  • 2012 – бере участь у арт-конкурсі «Рожевий бульдозер» (3 місце);
    • участь у виставках «На крилах натхнення» (Одеса) та «Високий замок» (Львів);
    • авторська виставка, присвячена життю і творчості М. Цвєтаєвої (Одеський літературний музей), життю і творчості І. Буніна, О. Блока і М. Цвєтаєвої (Будинок Перуцького, Одеса).
  • 2013 – виставка, присвячена В. Висоцькому (Дитячий реабілітаційний центр та Одеський будинок медпрацівника). 

Фотовернісаж