Віртуальна галерея «На Херсонській»

Програма благодійної виставки-акції
«ДОБРИЙ ЯНГОЛ»

Місце проведення: головний читальний зал бібліотеки

Дата проведення: 16 лютого 2010 р., 14.00

 1. Відкриття виставки.
  Вступне слово
  Ботушанська Ольга Федорівна,
  директор ОННБ ім. М. Горького, заслужений працівник культури України
 2. Вітальне слово
  • Степанов Максим Володимирович, перший заступник голови Одеської облдержадміністрації
  • Бабіч Надія Матвіївна, начальник управління культури і туризму Одеської облдержадміністрації
  • Бродавко Роман Ісаакович, начальник управління культури і мистецтв Одеської міськради
  • Дем´янишина Лариса Семенівна, художник, депутат міськради м. Южного
  • Кухарук Тамара Миколаївна, завідуюча відділом зв´язків з громадськістю і реклами бібліотеки
 3. Нагородження: Ботушанська Ольга Федорівна
  Представлення учасників: Кудлач Володимир Андрійович
 4. Знайомство з експозицією виставки

Під час проведення акції

БЛАГОРОДНИЙ ЖЕСТ ОДЕСЬКИХ МИТЦІВ
(За матеріалами газети «Чорноморські новини» від 27.02.2010).

16 лютого 2010 року в Одеській національній науковій бібліотеці ім. М. Горь­кого відбулася благодійна виставка-акція «Добрий янгол» за участі відомих митців Одеси. Експозицію розгорнуто в головному читальному залі, який неодноразово перетворювався в імпровізований виставковий.

Зі словами подяки під час відкриття до присутніх митців звернулася директор бібліотеки, заслужений працівник культури України Ольга Ботушанська. Вона наголосила на безпрецедентності виставки, яка є свідченням пошуку нових можливостей і форм роботи бібліотеки в статусі національної. Важливо також, що в значній мірі уможливила здійснення проекту саме активність громадськості. На моральному аспекті акції у своїх виступах наголошували присутні посадовці, зокрема, заступник голови Одеської облдержадміністрації Андрій Ткачук, начальник управління культури і туризму Одеської облдержадміністрації Надія Бабіч, начальник управління культури і мистецтв Одеської міськради Роман Бродавко.

Важливо відзначити, що бібліотека підтримує тісні зв’язки з Одеським обласним відділенням Національної спілки художників України, веде системну роботу по висвітленню загальноміських вернісажів, дослідженню та популяризації творчості митців, поповненню фондів видань про їх життя і творчість. Зростанню фондів сприяють і благодійницькі акції: дарунки альбомів, каталогів та рідкісних видань як НСХУ, так і окремими митцями, про що засвідчила виставка книжкових дарунків в рамках відзначення 180-річчя заснування Бібліотеки (вересень 2009 року). Унікальність проекту визначає сам формат виставки, адже презентовані твори поповнять фонд бібліотеки. На пропозицію відділу зв´язків з громадськістю і реклами відгукнулася група митців, які мають з нашою книгозбірнею давні зв´язки. Дехто вже представлений тут власними творами. Координатором проекту виступила відома мисткиня з м. Южного (Одеська обл.) Лариса Дем`янишина, чия картина «Святий вечір» стала емблемою даної акції. Проведенню заходу сприяв також директор Одеського музею західного і східного мистецтва Володимир Островський. Буклет виставки видано за підтримки сайту «Хто є хто в Україні і навколо» (Who.com.ua) та художника-дизайнера Анатолія Пасічного.

Серед дев’ятнадцяти учасників акції – відомі митці, чия творчість є своєрідною візиткою міста. Це й заслужений майстер народної творчості України Зоя Пасічна, заслужений художник України Микола Прокопенко, Анатолій і Галина Кравченки, координатор творчих програм Національної Академії образотворчого мистецтва і архітектури Михайло Пархоменко, учасник міжнародних проектів Вадим Кучер, відомий монументаліст Степан Химочка (Москва) та багато інших. Виставка представляє творчий доробок митців різного періоду творчості з яскраво вираженим індивідуальним обличчям, різною стилістикою і манерою виконання. Це переважно натюрморти, пейзажі з місцевими краєвидами. Незважаючи на стилістичну різноманітність картин, техніку виконання, різний творчий досвід представлених майстрів, усіх об’єднує одне – бажання підтримати і збагатити ресурси однієї з кращих книгозбірень Півдня України.

Принагідно зазначимо, що свого часу бібліотека володіла чудовою колекцією гравюр, окремими зразками живопису, скульптури і фотографій з видами Одеси ХІХ ст. з колекції графа М. Толстого. В 1920-і р.р. більше 150 естампів було подаровано музею «Степова Україна», згодом вона поступила до місцевих історико-краєзнавчого та музею західного і східного мистецтва. Частина цієї колекції залишилися в бібліотеці як свідчення матеріальної культури тепер далекої епохи. Нинішня акція свідчить про моральну відповідальність творчої інтелігенції Одеси за долю національної культури, а також нагадує про традиції благодійництва ХІХ ст. Достатньо згадати відомих одеських художників Миколу Кузнєцова, Катерину Петрококіно, Євгена Буковецького та ін. Звичайно, соціальний статус згаданих митців, які належали до забезпечених верст тодішнього суспільства, дозволяв здійснювати благодійництво більш системно. Тим більше ми цінуємо безкорисливість і шляхетні поривання сучасної інтелігенції, яка в умовах кризи здатна на подібний великодушний жест.

На пам'ять про цю подію директор бібліотеки Ольга Ботушанська вручила учасникам виставки книги, підготовлені співробітниками відділу мистецтв бібліотеки у співпраці з мистецтвознавцями та краєзнавцями міста. Це, зокрема, раритетне видання «Старая Одесса» О. М. Дерібаса та «Черный квадрат над Черным морем» – про історію одеського авангарду ХХ ст.

Учасники благодійної акції мали можливість висловити свої пропозиції щодо подальшої співпраці з бібліотекою у цьому напрямку. Тож сподіваємось, що ця акція матиме своє продовження, а широке її висвітлення в міських та обласних ЗМІ донесе ідею подібного починання до ширших кіл одеської інтелігенції.

Володимир Кудлач,
автор проекту