Підсумки марафону яскравих подій з нагоди Всеукраїнського дня бібліотек

baner-sajt-gotovoo.jpg

Традиційно наприкінці вересня, в переддень Всеукраїнського дня бібліотек, у найстарішій публічній книгозбірні України велелюдно, атмосфера піднесена й урочиста. З 25 вересня по 1 жовтня 2022 року в читальному залі ОННБ (вул. Акад. Філатова, 1) з нагоди професійного свята відбувався цикл заходів «Бібліотека – твоя точка опори». Цьогоріч бібліотекарі вирішили розширити рамки та варіативність заходів. Тиждень промайнув швидко, відвідувачі стали учасниками низки яскравих непересічних подій, на яких нудьгувати не довелось. Планку піднято, висота взята! «Ростемо ж ми, гей!» – як сказав би Павло Тичина. Отже, стисло, як все відбувалося.

Марафон стартував 25 вересня з презентації довідкового видання «Одеська національна наукова бібліотека» (Київ, 2021), присвяченого найстарішій публічній книгозбірні України. Того ж дня всі бажаючі здійснили захоплюючу віртуальну мандрівку – ЗD тур по ОННБ.

foto-1.jpg foto-2.jpg
foto-4.jpg foto-5.jpg

Не менш вартісними для книжкових гурманів були й дні наступні, а бібліотека не лише ділилася інформацією, гарним настроєм, натхненням, але й отримувала навзаєм позитивну енергію та подарунки.

Урочисте відкриття книжкової виставки «З колекції дарунків 2021–2022» за участю дарувальників. Ось красномовна ілюстрація – коментар про подію надійного друга ОННБ Ярослави Різникової, заступника директора Департаменту культури, національностей, релігій та охорони об’єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації – начальника управління культури, національностей та релігій: «На жаль, фізично не змогла бути на заході та долучитися до урочистого відкриття книжкової виставки разом з іншими дарувальниками і постійними учасниками благодійної акції «Подаруй бібліотеці книгу!», серед яких поети і письменники, видавці і науковці, журналісти, митці, відомі громадські діячі та меценати, представники державних установ і закладів вищої освіти, бібліотек, музеїв, а також читацької спільноти. Але страшенно рада, що даровані мною та членами моєї родини книги зайняли достойне місце на полицях цієї крутезної бібліотеки!».

foto-6.jpg foto-7.jpg foto-8.jpg foto-9.jpg
foto-10.jpg foto-11.jpg foto-12.jpg foto-13.jpg
14.jpg 15.jpg 16.jpg 17.jpg
18.jpg 19.jpg 20.jpg

Літературна година «Поезія молодих» за участю одеського поета, громадського діяча Андрія Хаєцького тривала значно довше запланованого часу. Його дебютна збірка віршів «Три крапки» вийшла 2016 року. Аудиторія здебільшого молодіжна, літературно просунута. У дружньому колі слухали вірші, сповнені любові, мрій та віри в подолання сьогоднішньої «темряви». Тут же експонувалася книжкова виставка «Молода українська література», яка викликала цікавість гостей, а деякі книжки відвідувачі замовили собі на абонемент.

21.jpg foto-22.jpg 23.jpg 24.jpg

Сучасну бібліотеку годі уявити без художніх виставок, цього разу відбулася творча зустріч з художницею Галиною Лекаревою-Нікітіною та мистецький вернісаж «Натхнення. Культурний простір».

foto-25-1.jpg foto-26-1.jpg foto-28.jpg

Відкрила захід Ірина Бірюкова, генеральний директор Одеської національної наукової бібліотеки, заслужений працівник культури України. Вона зазначила, що досвід багаторічної та плідної співпраці ОННБ з Одеською обласною Радою миру став щедрим підґрунтям для народження та втілення чудової ідеї – відкриття мистецького простору в читальному залі ОННБ на вулиці Академіка Філатова. «Впевнена, що новий творчий майданчик, який ми презентуємо у цьому читальному залі, відкриє нові горизонти для розвитку креативного літературно-мистецького простору, адже назва «Натхнення. Культурний простір» спонукає до цього», – наголосила очільниця ОННБ.

Літературна студія Євгенії Заславської «Чистий аркуш мовою душі..», книжкова виставка «З творчого доробку Євгенії Заславської, члена НСПУ, НСЖУ та творчого об’єднання “Одеса – місто літератури ЮНЕСКО”» зібрала чимало шанувальників поезії. Пані Євгенія поділилася з присутніми роздумами щодо поетичного бачення одвічних тем буття в мінливому світі та прочитала свої нові вірші й уривки з прозових творів, сповнені емоційності, щирості, любові та доброго одеського гумору. Родзинкою зустрічі стала пісня Євгенії Заславської «Ой, що то за коні…» в авторському виконанні.

foto-29.jpg foto-32.jpg foto-31.jpg foto30-1.jpg

«Читайте, порівнюйте, закохуйтеся…»: твори Володимира Рутківського, знаного письменника, лауреата Шевченківської премії, читала культуролог і краєзнавець Тетяна Ананченко, а наймолодші гості, разом з батьками, слухали, затамувавши подих. Володимир Рутківський – абсолютно унікальне явище для сучасної української дитячої літератури. Його феномен у людяності самого письменника, порядності, тактовності та щирості. Автор ніколи не заграє з читачем, він ділиться з ним своїм сокровенним, і той, відчуваючи це, відповідає взаємністю. З творчим доробком видатного літератора знайомить книжкова виставка «Ужинок митця: твори Володимира Рутківського».

foto-33.jpg foto34.jpg

Серед низки цікавих заходів проведено майстер-клас з оправи та реставрації книжок від фахівців палітурної майстерні бібліотеки. Численні гості послухали цікаву розповідь про палітурну майстерню Одеської національної наукової бібліотеки та унікальні палітурні верстати, якими й донині користуються майстрині під час реставраційних робіт. Учасники майстер-класу із захопленням долучилися до процесу реставрації книжок, дізналися про різні техніки оправи і необхідні інструменти та матеріали для проведення ремонту книжок. Відвідувачі різної вікової категорії навчилися власноруч виконувати прості палітурні роботи, тим самим продовжуючи життя книжкам.

35.jpg 36.jpg 38.jpg

А підсумки конкурсу читацьких відгуків «Книголюб-2022» оголошувалися 30 вересня особливо урочисто – в ошатному залі Одеської обласної філармонії         ім. Давида Ойстраха.

39.jpg 40.jpg 41.jpg
42.jpg 43.jpg 431.jpg

Ведуча свята – артистка філармонії Ельвіра Паламарчук – зачитала вітальне звернення Президента України Володимира Зеленського, опубліковане напередодні свята:

«Шановна бібліотечна громадо! Прийміть щирі вітання зі Всеукраїнським днем бібліотек. Радий нагоді висловити слова поваги за вашу сумлінну працю і відданість обраній справі.

У мирний час бібліотеки зустрічали своїх відвідувачів цього дня  різноманітними заходами, авторськими зустрічами та книжковими виставками. Але сьогодні в Україні триває війна і російські окупанти не лише прагнуть захопити наші території, а й воюють проти свободи, людяності, намагаються знищити нашу історію і культуру. Ворог вилучає вітчизняну літературу, спалює наші друковані видання, руйнує бібліотеки й книгарні, бо усвідомлює особливу роль українського слова, його цінність і силу в поширенні правди про Україну.

Дякую, що в цей нелегкий час ви працюєте заради перемоги, тримаєте культурний фронт, зберігаєте Книгу – інтелектуальне й духовне надбання нашого народу, очищаєте фонди від ворожої пропаганди, забезпечуєте українськими книжками дітей, змушених жити за межами Батьківщини, долучаєтесь до волонтерської роботи.

Переконаний, що разом ми переможемо!

Бажаю вам міцного здоров’я, успіхів та реалізації творчих задумів».

На церемонії нагородження переможці отримали дипломи та грошові винагороди, інші активні конкурсанти – сертифікати і подяки. На конкурс надійшло 52 відгуки читачів, які оцінили прочитане і поділилися своїми думками й емоціями, розповіли про те, що їх схвилювало під час читання творів. Конкурс започатковано 2011 року за підтримки громадської організації «Ротарі клуб “Одеса-Рішельє”». Ініціатор та багаторічний спонсор проєкту – Віктор Денісов, член-кореспондент Транспортної академії України, член ученої ради Одеської національної наукової бібліотеки. Цьогоріч до конкурсу долучилися друзі та партнери ОННБ – Одеська обласна бібліотека для юнацтва, Одеська обласна організація Національної спілки письменників України. Конкурсантів, партнерів та гостей заходу привітали: директор Одеської обласної філармонії ім. Давида Ойстраха, керівник Ротарі клубу «Одеса-Рішельє» Галина Зіцер, голова Одеської обласної організації НСПУ Сергій Дмитрієв, генеральний директор провідного українського видавництва «Фоліо» (Харків) Олександр Красовицький.

Генеральний директор Одеської національної наукової бібліотеки Ірина Бірюкова привітала колег зі святом і подякувала за спільну продуктивну роботу. Ірина Олександрівна запевнила, що найстаріша публічна бібліотека України, яка за сім років відзначатиме своє 200-річчя, живе напрочуд молодим, актуальним, креативним творчим життям. І хоча у часи, коли в країні триває масштабна війна, головну увагу співробітники книгозбірні приділили збереженню цінних фондів та питанням безпеки, попри все тут постійно реалізуються численні проєкти. Яскравим свідченням цього є проведення читацького конкурсу.

Урочистості завершилися святковим концертом від колективу Одеської обласної філармонії ім. Давида Ойстраха: видатної піаністки, лауреатки міжнародних конкурсів, заслуженої артистки України – Діани Гульцової та лауреата міжнародних фестивалів – ансамблю солістів «Ренесанс» під керівництвом Аглаї Поліхроніді.

44.jpg 45.jpg 46.jpg

У перший день жовтня, з нагоди Всесвітнього дня людей похилого віку, в читальному залі на Акад. Філатова, 1, відбулося засідання клубу родинного дозвілля. На свято запросили слухачів Університету третього віку Одеського територіального центру соціального обслуговування Київського району міста. Гості взяли участь у розіграші літературної лотереї «Читай і вигравай!», ознайомилися з книжковими виставками «З колекції дарунків 2021-2022» та «Секрети здоров’я і довголіття». Зустріч завершилася концертною програмою за участю виконавців Одеської обласної філармонії ім. Д. Ойстраха.

Упродовж семиденного марафону проводився безплатний запис користувачів та розігрувалась літературна лотерея «Читай і вигравай!».

47.jpg 48.jpg 49.jpg 50.jpg

Палітра подій була розмаїтою – від традиційних книжкових виставок і літературних зустрічей аж до таких вагомих заходів, як відкриття креативного літературно-мистецького простору на Академіка Філатова, 1 та урочистостей у філармонії за участю справжніх поціновувачів книги, друзів і меценатів бібліотеки. Наші події охопили різні категорії людей: від школярів – до читачів поважного віку. До нас горнуться і одесити і люди з інших українських міст, які вимушено покинули свої домівки через російську агресію.

Підсумовуючи результати заходів, підготовлених та проведених ОННБ до Всеукраїнського дня бібліотек, можна впевнено стверджувати: попри важкі випробування і небезпеки воєнного часу, бібліотека продовжує працювати і робить усе можливе, щоб і надалі залишатися місцем сили і точкою опори для кожного, хто цього потребує.

Створено: 09.10.2022
Оновлено: 11.10.2022
Переглядів: 1003
© 2022 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.