«Літера» - 2021: підбиття підсумків і закриття сезону

litera.jpg

Одеська національна наукова бібліотека активно впроваджує інновації у свою роботу і невпинно дбає про створення комфортних умов для читання, навчання, саморозвитку, спілкування, змістовного дозвілля городян та гостей Одеси, тощо.

У травні 2018 року під час ХІХ Всеукраїнської виставки-форуму «Українська книга на Одещині» бібліотека презентувала новий соціокультурний проєкт «Відкритий громадський простір – літній читальний зал «Litera» для одеситів і гостей міста».

1-2018-rik.jpg 2-2018-rik.jpg 3.jpg
4.jpg 5.jpg

Цей відкритий зал-майданчик розташований у дворику бібліотеки і покликаний наблизити книгу до читача, надати можливість відвідувачам безоплатно і без пред’явлення читацького квитка переглядати газети та журнали, скористатись послугами Wi-Fi і буккросингу, брати участь в соціокультурних активностях, які організовують бібліотекарі за підтримки численних партнерів (презентації, зустрічі, лекції, концерти, кіноперегляди, освітні проєкти, тренінги, засідання клубів, навчання іноземних мов тощо), проводити робочі зустрічі, пропонувати та реалізовувати власні ідеї.

Безперечною перевагою локації є можливість роботи на відкритому повітрі, що є особливо важливим в умовах карантинних обмежень через COVID-19, а також безбар’єрний доступ для осіб з інвалідністю та маломобільних груп.

Команда бібліотекарів постійно працює над удосконаленням та модернізацією літньої читальні, впроваджує нові формати культурного спілкування. За підтримки краудфандингової платформи «Моє місто» у співпраці бібліотекарів і фахових архітекторів було розроблено сучасне бачення організації читального залу, яке передбачає обладнання сонцезахисного навісу з місцями для столиків та книжкових полиць. Бібліотекарі ОННБ спільно з архітектором Марією Смирновою модернізували бібліотечний простір.

6.jpg 7.jpg

Результати чотирьох сезонів роботи залу продемонстрували високий рівень зацікавленості читачів і перспективність проєкту. За цей час літню читальну залу відвідало понад чотири тисячі осіб, відбулося більше сімдесяти заходів. Тільки в сезоні 2021 року на бібліомайданчику побувало понад 1500 відвідувачів, які переглянули понад 12 000 книжок та періодичних видань.

8.jpg 9.jpg
10.jpg 11.jpg

Урочисте відкриття нового сезону літнього читального залу «Litera» 16 травня 2021 року засвідчило, що ця локація дуже популярна серед одеситів та гостей міста. Почесними гостями заходу були багаторічні друзі та партнери нашої книгозбірні: Олег Станіславович Суслов, головний редактор газети «Вечерняя Одесса» (що є інформаційним партнером Бібліотеки); Сергій Вікторович Дмитрієв, голова Одеської обласної організації Національної спілки письменників України, доцент кафедри загального та слов’янського мовознавства Одеського національного університету ім. І.І. Мечникова; Оксана Михайлівна Шалашна – менеджер офісу «Одеса – місто літератури ЮНЕСКО» та інші. Родзинкою відкриття стали музичні композиції від віртуоза та чарівника джазових імпровізацій Вадима Бессараба – піаніста, концертмейстера і викладача, засновника «Тріо Вадима Бессараба», які відгукнулися кожною нотою в серцях слухачів.

12.jpg 13.jpg 14.jpg
15.jpg 16.jpg 17.jpg
18.jpg 19.jpg 20.jpg

Літній дворик «Litera», став місцем зустрічей для груп людей, які обєдналися за інтересами: це і щонайперше це поети, учасники Колективу «Одеса – місто літератури ЮНЕСКО» - Євген Гімельфарб, Жанна Жарова, Ніна Пашковська, Юлія Мельник, Євген Ушан, Ірина Денисова, Євгенія Заславська. «Litera», стала улюбленим місцем зустрічі з письменниками. Тут зустрічаються і краєзнавці та екскурсоводи Інна Арутюнова, Тамара Биханова, і молоді музиканти з Одеської обласної філармонії та Одеського національного академічного театру опери та балету, зокрема члени гурту «This bass band Odessa. «Litera» стала улюбленим майданчиком для спілкування шанувальників літературного слова, кожний охочий міг приєднатися до літературних заходів та почитати свої улюблені твори. Для найменших відвідувачів було організовано дитячий куточок, де можна читати, грати в настільні ігри та малювати.

21.jpg 22.jpg
23.jpg 33.jpg

Усі ці події викликали неабияке зацікавлення у одеських ЗМІ, (було опубліковано понад п’ятидесят статей про «Litera»), що сприяло більшої популяризації читання та залучення до бібліотеки нових користувачів.

Уже стало традицією проводити майстер-класи на свіжому повітрі. Наприклад,  виготовлення витинанки від Маріанни Панасюк, народної майстрині, завідувачки відділу з питань та охорони нематеріальної культурної спадщини Одеського обласного центру української культури, завжди цікаве як дітям, так і дорослим. Юні учасники майстер-класів мають можливість виявити свій творчий потенціал, розвинути фантазію та образне мислення, а дорослі - відволіктися від буденності, пізнати медитативну силу творчості та отримати нове захоплююче хобі чи поділитися своїми вміннями.

34.jpg 35.jpg 36.jpg
37.jpg 38.jpg 39.jpg

Заходи цього сезону 2021 на майданчику «Litera» були цікавими та різноманітними, відбувалися в невимушеній душевній атмосфері.

Серед постійних учасників заходів у літньому дворику були краєзнавці, письменниці – Інна Арутюнова і Тамара Биханова. Обидві присвятили свою творчість улюбленому місту. Одеса є темою їхніх досліджень і численних книжок. Цікавою була зустріч з Тетяною Аудерською, біологом-дослідником. Чималу аудиторію зібрала зустріч з поетесою Євгенією Заславською, у творчості якої переплітаються лірична тематика, громадянська позиція, мелодійність, одеський колорит. Авторка співпрацює з сучасними композиторами, на її вірші створено романси та пісні.

40.jpg 42.jpg
41.jpg 43.jpg 44.jpg

З інтересом зустріли в «Literі» Олександра Волощука, спортивного журналіста, письменника, відомого мандрівника з Чернігова, який вже вдруге завітав до Одеської національної наукової бібліотеки і захоплено розповідав про свої чергові мандри, які надихають його на написання книжок.

Гостя з Києва, Юлія Матту, Українська письменниця, журналістка, громадська діячка, бібліотекарка, що досліджує бібліотечний туризм, презентувала «LiterІ» свої нові художні твори, зустрілася з шанувальниками  своєї творчості.

45.jpg 46.jpg 47.jpg

В літній читальні відбулася ціла низка бібліорозваг для юних відвідувачів з нагоди Всеукраїнського дня бібліотек: зустрічі з письменницями Ніною Гравицькою та Оленою Крачевською, майстер-класи, квест та ін. На дітей чекали приємні враження, сюрпризи та смаколики.

48.jpg 49.jpg 50.jpg
51.jpg 52.jpg 53.jpg

54.jpg

«Litera» має своїх постійних читачів і відвідувачів, які з нетерпінням чекають на відкриття нового сезону, адже дозвілля на свіжому повітрі, нові зустрічі та знайомства з відомими та молодими авторами, творчими колективами  – все це дає можливість городянам урізноманітнити свій вільний час, долучитися до культурних заходів.

Завершальним акордом сезону стала зустріч з Інною Вайнблат-Шафір – викладачем музики, концертмейстером, членом «Міжрегіональної спілки письменників», та Семеном Вайнблат – поетом-перекладачем, членом Всеукраїнської творчої спілки «Конгрес літераторів України» та Національної спілки журналістів України. Ця сімейна пара є лауреатами музичних і літературних премій. Присутні із задоволенням слухали вірші, оповідання авторів і спогади про видатних людей нашого міста. Творче подружжя подарувало бібліотеці свої книжки.

55.jpg 56.jpg

Команда проєкту рухається вперед, у цьому році була подана заявка на участь в грантовій програмі Українського культурного фонду. Фахівцями було схвалено заявку-проєкт Літній читальний зал «Litera».

Також креативна команда Point.school спільно з фахівцями Одеської національної наукової бібліотеки працювала над ребрендингами літнього читального залу «Літера». У робочому режимі бібліотекарі з авторами-розробниками уточнювали всі деталі та напрацювання партнерської команди.

У «Litera» з’явилася індивідуальна символіка – логотип.  Тож, висловлюємо  вдячність керівництву школи дизайну і маркетингу «Projector»  в особі Сементія і особисто кожному з авторів молодих дизайнерів за чудове рішення – Владлені Коржан, Євгенії Семковій, Поліні Дробній і Світлані Семеновій.

57.jpg

Цінуємо постійну підтримку проєкту «Litera», яку маємо від ГО «Український дім Одеса» (керівник Наталія Чайчук), ПАТ «Єнні Фудз» (голова правління Сергій Терзієв), Ротарі клубу «Одесса-Рішелье», інформаційного партнера – газети «Вечерняя Одесса» (головний редактор Олег Суслов) та кожного, хто долучається до проєкту.

59.jpg 60.jpg 61.jpg
58.jpg 62.png

Сподіваємося, що наступні сезони літнього читального залу «Літера» в Одеській національній науковій бібліотеці будуть сповнені цікавими подіями та надихаючими новинами.

63.jpg

Закликаємо читацьку громаду, колег, підприємців і всіх небайдужих до книги людей підтримати проєкт, який збагачує інтелектуальний простір Одеси новою яскравою локацією!

Чекаємо у «Літері» в новому сезоні!

Створено: 13.10.2021
Оновлено: 15.10.2021
Переглядів: 1793
© 2022 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.