Всеукраїнський рейтинг «Книжка року ’2021»

Те, що переможе страх, зневіру, апатію

foto-1-knizhka-roku.jpg

Щороку наприкінці лютого оприлюднюється список лауреатів рейтингу «Книжка року-2021» – одного з  найпотужніших конкурсів, який започатковано у 1999  році як акцію для просування вітчизняного книговидання.

Серед організаторів – Інститут літератури імені Т.Г. Шевченка НАН України, Національний педагогічний університет імені М.П. Драгоманова, Фонд сприяння розвитку мистецтв, газета «Україна молода», центр рейтингових досліджень «Еліт-Профі».

Цього року книжковій спільноті стали відомі імена лауреатів лише у середині травня. Затримка сталася через російську навалу – паперовий випуск газети «Україна молода», де традиційно оприлюднюються списки лауреатів, вийшов із понад двомісячним запізненням.

foto-2-knizhka-roku-21.png

Експерти рейтингу – провідні книговидавці, критики, відомі письменники, політологи, журналісти й редактори популярних періодичних видань, культурологи, народні депутати, керівники державних установ. До складу експертної ради входить близько 100 осіб.

У сезоні-2021 у рейтингу за всіма категоріями у 7 номінаціях оцінювалися 722 видання, до коротких списків увійшло 164 видання, а переможцями зрештою стали 30 книжок. Участь у рейтингу взяли 59 видавництв із Києва, Львова, Харкова, Івано-Франківська, Тернополя, Ужгорода, Дрогобича та інших міст України.

Різноманітність номінацій дозволяє побачити широкий спектр видавничої справи, розвиток літературознавчої та критичної думки в Україні, познайомитися з найкращими виданнями.

Одеська національна наукова бібліотека підготувала книжкову виставку видань лауреатів XХІІІ Всеукраїнського рейтингу «Книжка року’2021». З ними можна ознайомитись у приміщенні читального залу за адресою: вул. Акад. Філатова, 1.

Пропонуємо ознайомитись з окремими виданнями – лауреатами конкурсу.

Ґран-прі 2021 року, що визначається голосуванням усіх експертів під час спільного зібрання, не присуджувалося через карантинні обмеження.

У номінації «Красне письменство» серед номінантів відомі автори: Юрій Андрухович Радіо ніч (Meridian Czernowitz); Юрій Винничук Вілла Деккера, Аґент Лилик (Фабула); Ольга Токарчук Дім дня, дім ночі, Бігуни, Останні історії (Темпора). 

У номінації «Софія» одним з переможців став Тарас Лютий з книжкою  Двійник. Про природу дублювання і множинності (Віхола).

В особливо значущій номінації – «Минувшина», були представлені надзвичайно цікаві видання («Популярні видання/історична публіцистика»; «Біографії», «Дослідження/документи») :

В'ятрович В.М. Нотатки з кухні «переписування історії» (Наш Формат), Історія цивілізації. Україна (Фоліо), Малоросійські справи. Описи фонду № 124 Російського державного архіву давніх актів (КЛІО), Малоросійський приказ. Описи фонду № 229 Російського державного архіву давніх актів (КЛІО), Батуринський архів та інші документи з історії українського гетьманства, 1690-1709 рр. (КЛІО).

foto-3-knizhka-roku-21.jpg

Західно-Українська народна республіка, 1918 - 1923 : енциклопедія : у 4 т. / Івано-Франків. облдержадмін., НАН України, Ін-т історії України, Прикарпат. нац. ун-т ім. Василя Стефаника ; редкол. : Микола Кугутяк, Микола Вітенко, Олег Павлишин. – Івано-Франківськ : Манускрипт-Львів, 2018-2021.

Саме це видання стало переможцем у номінації «Минувшина» («Популярні видання/історична публіцистика»).

Пропоноване енциклопедичне видання вперше в українській та зарубіжній історичній науці презентує читачеві комплексне дослідження одного з найяскравіших феноменів вітчизняної історії – доби Західно-Української народної республіки. Енциклопедія є результатом тривалих наукових студій і сучасного творчого осмислення фундаментальних процесів українського державотворення і соборності на початку XX століття, узагальненням здобутків вітчизняної та зарубіжної історіографії у вивченні даної проблеми за роки незалежності України. На великому і якісно новому джерельному матеріалі з вітчизняних та іноземних архівосховищ і наукових бібліотек, ураховуючи сучасні методологічні підходи й останні досягнення соціогуманітарних наук, автори видання – науковці з Івано-Франківська, Києва, Львова, Рівного, Тернополя, Чернівців – розглядають передумови революційного руху в Галичині, внутрішню та зовнішню політику ЗУНР, її збройну боротьбу і міжнародне становище, національні, соціально-економічні, культурні, етноконфесійні процеси в краї, партійно-політичну систему, правову і законотворчу діяльність творців ЗУНР.

Також «кращими» книжками у різних номінаціях стали:

Коваленко О. Фрукти проти овочів : чому кавун - не ягода, а томат - це фрукт (Віхола), Асєєв С. «Світлий шлях» : історія одного концтабору (Вид-во Старого Лева), Атамась Н. Пташина історія : скандали, інтриги і мистецтво виживання (Віхола), Тетяна Яблонська. Щоденники, спогади, роздуми (Родовід), Горобець Л. Слідуй за розбитим черепом : історія еволюції скелета (Віхола), Саркісян Володимир. Хімія повсякдення : від шампуню і прального порошку до смаженої картоплі (Віхола).

foto-4-knizhka-roku-21.jpg

Кулик В. Мовна політика в багатомовних країнах : закордонний досвід та його придатність для України / В. Кулик. – Київ : Дух і Літера, 2021. – 306 с.

Видання перемогло у номінації «Обрії» («Публіцистика/сучасні мемуари»).

У книжці Володимира Кулика йдеться про мовну політику багатомовних країн різних частин світу. Автор докладно розглядає нинішній стан та історичні витоки мовної політики сімнадцяти країн, аналізує можливість запозичення певних успішних рубіжних зразків в Україні. Книжка спирається на величезний обсяг наукової літератури, написана зрозумілою для нефахових читачів мовою і  буде корисною науковцям та усім, хто цікавиться мовними проблемами в Україні й світі. Володимир Кулик – доктор політичних наук, головний науковий співробітник Інституту політичних і етнонаціональних досліджень НАН України. Викладав та проводив дослідження в Гарвардському, Стенфордському, Колумбійському, Єльському, Альбертському та Ісландському університетах, Університетському коледжі Лондона, Українському католицькому університеті та Києво-Могилянській академії. Автор чотирьох книжок та понад п’ятдесяти наукових статей на теми мовної політики та політики пам’яті, національної ідентичності й націоналізму, політичного та медійного дискурсу, опублікованих українською, англійською, німецькою, польською та французькою мовами.

foto-5-knizhka-roku-21.jpg

Тетяна Яблонська. Щоденники, спогади, роздуми / Тетяна Нилівна Яблонська ; упоряд. : Гаяне Атаян, Ірина Зайцева ; відп. за вип. Наталія Самрук ; пер. на укр. Наталія Самрук, Антоніна Палагнюк ; голов. ред. Лідія Лихач. – Київ : Родовід, 2020. – 579 с.

Видання стало переможцем у номінації «Візітівка»  («Малярство/фотографія/пластика»).

У книжці зібрано тексти, написані Тетяною Яблонською за довгі роки. Частково вони друкувалися: це статті про колег-художників і про власну творчість, передмови до каталогів персональних виставок. Більшість з них публікуються вперше – це ті, що писалися для себе. Живі спостереження, потаємні думки, спогади про те, що було для цієї людини важливим і цінним, до цього часу все це ховалося у нескінченних зошитах і блокнотах, на окремих аркушах. Тепер вони відкриваються світові.  

foto-6-knizhka-roku-21.jpg

Саркісян В. Хімія повсякдення : від шампуню і прального порошку до смаженої картоплі / Володимир Саркісян ; голов. ред. Ольга Дубчак ; відп. за вип. Ілона Замоцна. – Київ : Віхола, 2021. – 172 с.

Видання стало лауреатом у номінації «Обрії» («Науково-популярна література»).

Наше повсякденне життя  - суцільна хімія. У ванній, на кухні, в автівці, аптечці й навіть на природі. За найпростішими речами – від прянощів до антисептика – стоїть складна формула і щонайменше кілька хімічних сполук зі страшними назвами, які взаємодіють між собою у той чи інший спосіб. У книжці хімік-токсиколог Володимир Саркісян пояснює, як на хімічному рівні функціонують речі та явища, з якими ми стикаємося щодня : приготуванні їжі, прибиранні та пранні, купівлі ліків, під час ожеледі на дорогах. Тут не дише формули та схеми, а й цілком буденні та практичні приклади. Коли потрібно посолити смажену картоплю та чому гомеопат не зможе нікого отруїти? За яким принципом працюють марихуана, пестициди і шампунь? Звідки взялися мило, антисептик та чи існують чудодійні креми ? Про все це розповідає автор, пояснюючи принцип дії простих сполук і речовин, ділячись при цьому кулінарними лайфхаками та історіями від Плінія, Дюма та Агати Крісті. Володимир Саркісян – хімік, судмедексперт і журналіст. Працює в галузі суспільно-політичної та науково-популярної журналістики.

Слідкуйте за новинами про книжки-переможці 
Всеукраїнського рейтингу «Книжка року ’2021» на сайті ОННБ

Створено: 23.05.2022
Переглядів: 10806
© 2023 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.