Новини преси

1.jpg

Наразі, проблеми ЗМІ, як ніколи, актуальні. 3 травня відзначається Всесвітній день свободи преси. Його головним завданням є нагадати суспільству, що журналісти, виконуючи свою місію, залежать лише від читача й телеглядача. Отже, будь-який тиск з боку влади, цензура, пряме втручання у діяльність ЗМІ є загрозою демократії та загальній безпеці. 

Наприкінці квітня стало відомо, що найстаріша австрійська газета «Wiener Zeitung» припинить виходити друком. Таке рішення прийняв австрійський парламент. Однак газета не закриється, а продовжить свою роботу в онлайн-форматі.

2.jpg

«Wiener Zeitung» була заснована у 1703 році під назвою «Wiennerisches Diarium» («Віденський щоденник») та була однією з перших щоденних газет у світі. У 1857 році за наказом австрійського імператора Франца Йосифа її націоналізували, і «Wiener Zeitung» стала офіційною газетою країни. На сьогодні її тираж становить приблизно 20 000 примірників у будні дні та вдвічі більше у вихідні дні.

На думку австрійської влади, новий формат газети зумовлений тим, що усі офіційні державні документи тепер публікуються в інтернеті і друкована версія стала непотрібною. Востаннє газета вийде друком 30 червня 2023 року.

Редакція «Wiener Zeitung» також планує в майбутньому створити медіахаб, контент-агентство та навчальний центр для журналістів. 

Цікаво, що перша на території сучасної України газета «Gazette de Leopol» («Львівська газета») вийшла у підвладному на той час австрійській імперії Габсбургів Львові. Вона друкувалася французькою мовою впродовж 1776 року та висвітлювала політичні новини європейських держав.

Першим україномовним періодичним виданням стала «Зоря Галицька». 

Газета видавалася у Львові з 1848 року та була друкованим органом Головної Руської Ради – першої легальної політичної організації українців Галичини. 

3.png 4-1.jpg

Повертаючись до сьогодення, треба зазначити, що друкована преса України переживає, м'яко кажучи, не найкращі часи. Декотрі, як і «Wiener Zeitung», перейшли на онлайн-формат. Це, наприклад, газета «День» (щоденна всеукраїнська газета, заснована у 1996 році). Також відомо, що принаймні 100 регіональних видань на тимчасово окупованих територіях закрилися через небажання стати колаборантами. 

Створено: 05.05.2023
Переглядів: 8274
© 2024 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.