«Зібрання творів. Із записок на серветках» Юхима Ярошевського

На жаль, правила карантинних зон паралізують роботу книжкових магазинів і бібліотек, так що поки будемо читати доступне, а на замітку візьмемо інформацію про новинки від одеситів. Є і поезія, і проза.

foto-1.jpg 26 травня 2021 р. у Всесвітньому клубі одеситів пройшла презентація "Зібрання творів" Юхима Ярошевського та одеського номера журналу "Веселка". З Києва приїхав головний редактор журналу Юрій Ковальський, розмова вийшла насиченою. Згадували Юхима Ярошевського, який не так давно пішов із життя, але ще встиг потримати в руках свою підсумкову книгу. Автори журналу читали нові вірші. У 2022 році вирішено знову зробити одеський номер одного з «товстих» журналів.

«Видавництво "Веселка" випустило книгу Юхима Ярошевського, – відгукується про нове видання віце-президент ВКО Євген Голубовський. – Книгу можна читати з одного боку, і тоді це "Провінційний роман-с", написаний в 1972-76 роках. А можна книгу перевернути, і тоді відкриється, що це "Зібрання творів", а ще точніше – "Записки на серветках". Обидві книги, як шампуром, проткнули літературні асоціації. Це колись, сто років тому, Михайло Булгаков написав "Записки на манжетах". Часи були інші, сорочки інші, з накрохмаленими манжетами, а нинішньому літератору залишається крадькома записувати свої радості та скорботи на ресторанних серветках».

«Зізнаюся, це я винен: умовив Юхима Яковича об'єднати в один том книги, розділені півстоліття. Тому що письменник все життя, дійсно, писав одну сповідальну книгу. Її справжній сюжет, його власне життя у багатьох відображеннях – в дзеркалах Ігоря Павлова, Валіка Хруща, Шури Ріхтера, Толі Гланця, Михайла Черешні... Написав книгу Ярошевський про себе, а виявилося – найточніший, в чомусь нещадний, портрет покоління одеських бітників , "співочих дроздів". "Записки на серветках" виникали як фрагменти автобіографії. Тут і батько, який не припиняє голитися, хоч оголошена повітряна тривога, і мама і бабуся, що відвезли Фіму на нафтоналивному танкері, і Маріуполь, і Ташкент... Але все одно оповідання знову і знову заводить в Одесу. Дійсно, це "Зібрання творів", це книга поета і прозаїка, але перш за все поета », – розповів віце-президент ВКО.

Книга Юхима Ярошевського складається, по суті, з двох книг – першої, написаної в 2020 році і видається зараз, і другої книги – «Провінційний роман-с», виданої вперше в 1997 році в Нью-Йорку, у видавництві «Lifebelt», другом і колегою автора, одеситом Едвігом Арзуняном пробним тиражем в 100 примірників. За цим послідував ряд перевидань.

Це книга про Одесу, але не про місто Де Рібаса і Рішельє, Костанді й Ойстраха, – це лірична, ностальгічна, любовна картина Одеси андеграундних поетів і художників, людей, яким час нерідко не давав стати на ноги... Багато з них виїхали, як і сам автор, але не мислять – у снах, у спогадах себе поза свого міста біля моря.

І ще про приємне: частина текстів з «Записок на серветках» була висунута в 2020 році на Одеську міжнародну літературну премію імені Ісаака Бабеля, і автор став лауреатом. Локдауни рано чи пізно закінчуються, а нові книги потрапляють до рук читачів, будемо ж терплячі.

Запрошуємо завітати до нашої книгозбірні для ознайомлення з деякими виданнями Юхима Ярошевського.

 

Створено: 29.06.2021
Переглядів: 18790
© 2024 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.