«Гендерні студії» відзначили річницю народження

Час плине, наче вчора, а насправді рік тому, у Відділі рідкісних видань та рукописів ОННБ, відбулася презентація нового культурно-просвітницького проєкту «Гендерні студії», ініційованого Одеською обласною Радою миру у співпраці з Одеською національною науковою бібліотекою.

imgp1484.jpg
Подія викликала значний
суспільний інтерес.

Її не оминув увагою і
перший Президент України,

Герой України, Леонід Кравчук.
З 1997 року він очолює
Українську раду миру

Згадаймо як це було. Культурно–просвітницький проєкт «Гендерні студії» потужно стартував лагідного дня 17 жовтня 2019 року. Подія викликала значний суспільний інтерес. Її не оминув увагою і перший Президент України, Герой України, Леонід Кравчук. З 1997 року він очолює Українську раду миру.

У проекті «Гендерні студії» зголосилися брати участь чимало відомих в Одесі і далеко за її межами людей – представників влади, бізнесу, мистецтва. Це справжні друзі бібліотеки, вони ж благодійники і вірні читачі з поважним стажем. Більшість із них - успішні жінки. Присутніх привітали ініціатори проєкту – голова Одеської обласної Ради миру Таміла Афанасьєва та генеральний директор ОННБ Ірина Бірюкова.

Доповідачі не оминали проблем, проте відзначали, що з гендерною рівністю в Одесі, яка жіночого роду, та ще й «мама», все не так і кепсько. До прикладу, майже усіма одеськими театрами керують жінки і лише театр ляльок очолює чоловік. Те ж саме в галузі освіти та культури.

Учасники були єдині в тому, що українська громадськість недостатньо обізнана про Цілі сталого розвитку і не завжди має змогу брати активну участь у їх реалізації. Бібліотека може виступати ключовим чинником для впровадження в масову свідомість Цілей сталого розвитку шляхом поширення знань та заохочення до навчання. За підсумками виступів та обговорення вищезазначених завдань, було сформовано РЕКОМЕНДАЦІЇ для подальшої роботи.

m_sichkar-sajt-afisha.jpg imgp4775-1.jpg 78562885_10216351708721406_5295680133208735744_o-4-1.jpg

Друга зустріч в рамках спільного культурно-просвітницького проєкту «Гендерні студії», відбулася 13 грудня,  на Андрія, під красномовною назвою «Поговорімо про щастя у п’ятницю  тринадцятого». До нас завітала відома київська рестораторка, авторка телепрограм, бізнес-тренер, блогер та письменниця Маргарита Січкар.  Вона перезентувала свою нову книжку «ОСОБИСТА СПРАВА ЩАСЛИВОЇ ЛЮДИНИ».

Двогодинна розмова вдалася напрочуд  довірливою, час сплив непомітно. Харизмою та делікатним гумором Маргарита причарувала аудиторію, було напрочуд цікаво, йшлося про прочитані й написані книги, сім’ю, друзів, доброзичливо про чоловіків колишніх і майбутніх, виховання дітей, школу, стиль і образ, здоров’я, бізнес і вміння планувати, фемінізм, кулінарію, благодійність, футбол, котів, кульбабу, користь від надування мильних бульбашок і, звичайно ж, про щастя…

Міжнародний жіночий день без стереотипів. 8 березня світова спільнота відзначає Міжнародний день боротьби за права жінок і міжнародний мир – щорічне свято, що згідно з резолюцією Генеральної асамблеї ООН від 1977 року є символом боротьби жінок за права людини та антисексизм.

Поглянути без стереотипів на улюблене весняне свято, якому вже понад сто років, дізнатися більше про його ґенезу та особливості відзначення у різних країнах світу прийшло чимало людей, навіть стільці довелося доносити.

imgp2978.jpg imgp3122.jpg imgp2966.jpg

Гості ознайомитися з книжково-документальною виставкою «Я – покоління рівності: реалізація прав жінок», слухали музику та поезію, оглянули унікальну фотовиставку «Я жінка і я – профі». Форма експозиції незвична – учасниці розвішали свої фото за допомогою звичайних прищіпок для білизни на мотузки, вийшло душевно й по-домашньому, як у одеському дворику, адже тут і себе покажеш і на людей подивишся.   

І зміст – на світлинах чарівні, часами несподівані, образи працівниць нашої книгозбірні за улюбленою роботою і не тільки. Жінки становлять понад 90% трудового колективу Одеської національної наукової бібліотеки. Це сьогодні професія бібліотекаря вважається однією з найбільш жіночих, але так було не все. Те, що в наші дні звичне й буденне, не так давно було недосяжним для жінок і за це доводилось боротись! Будете здивовані, але у ОННБ, яка нещодавно відзначала свій 190-й рік народження, попервах працювали виключно чоловіки. Лише 1883 року на службу до Бібліотеки була прийнята перша жінка – Мальвіна Миколаївна Пфейфер. Вона працювала тут до 1906 року. Фото Мальвіни Пфейфер відкриває виставку. На інших наші працівниці, кожна з них сама собі й режисерка й постановниця. З фантазією та креативом у наших усе гаразд! Є світлини серйозні й безтурботні – на роботі в чудових старовинних інтер’єрах бібліотеки, з подругами, з малечею в родинному колі, з домашніми улюбленцями (де коти переважають), на березі моря і в снігу, в чарівних закутках теплого південного міста, в подорожах – всього не перелічити, бо краще раз побачити.

Карантин вніс корективи в календар і регламент «Гендерних студій», тому наша четверта зустріч  відбулася open air, в затишному дворику бібліотеки. 10 вересня Про жіночий футбол і далекі мандри, які надихають на написання книжок, розповідав  спортивний журналіст, письменник, філософ та відомий мандрівник із Чернігова Олександр Волощук.

img_9124-kopiya.jpg img_9018.jpg dvi-z-desyati-knig-avtora.jpg

У своєму привітанні Ірина Бірюкова наголосила: «Навіть у період карантину, в час великих пересторог ми не втрачаємо надії. Я дуже рада, що в нашому домі знову гості – не віртуальні, не цифрові, а живі непересічні люди, з неймовірною живою історією, які готові ділитися своїм безцінним досвідом, готові надихати».

Олександр - фахівець з жіночого футболу, автор книги про жінок у футболі – «Легенда молодости нашей». Після його розповіді стереотип, що футбол – справа чоловіча дещо похитнувся.

Та насамперед Олександр Волощук – Мандрівник з великої літери, тому він із задоволенням ділився про свої подорожі пішки й автостопом та відповідав на запитання присутніх. Цікаво, що на зустріч з одеситами він також прийшов… пішки. 8 серпня почав свою подорож із села Грем’яч на Чернігівщині, яке є найпівнічнішим населеним пунктом України,  після Одеси його шлях проліг до  містечка Вилкове на Дунаї. Відстань у 1000 кілометрів Олександр здолав за 37 днів, проходячи щодня по 30 кілометрів, що є звичним для нього темпом.

Наш гість – автор 10 книжок. Йому 48 років і 18 з них він присвятив подорожам різними країнами світу. Серед останніх мандрівок – піший чотиримісячний похід навколо Чорного моря 2016 року і подорож Південною Америкою через Аргентину, Чилі, Парагвай, Перу, Бразилію і Болівію 2018-го.

Бібліотекарі провели мандрівникові екскурсію залами найстарішої книгозбірні України, а генеральний директор ОННБ Ірина Бірюкова, під оплески присутніх, вручила Олександрові Волощуку читацький квиток.

Дорогі друзі! Наш проєкт подорослішав на рік. Стає хорошою традицією, що «Гендерні Студії» збирають чисельну аудиторію, адже тут завжди цікаво. Попереду багато важливих справ, які наша дружна команда й надалі намагатиметься робити якісно та креативно. Щиро вдячні Вам за поради та підтримку.

До нових зустрічей у проєкті «Гендерні студії»!

Створено: 20.10.2020
Оновлено: 23.10.2020
Переглядів: 964




© 2024 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.