Міжнародний жіночий день без стереотипів

5 березня 2020 року в рамках культурно-просвітницького проекту «Гендерні студії», ініційованого Одеська обласна Рада Миру у співпраці з Odesa National Scientific Library/ Одеська національна наукова бібліотека, відбулися урочистості з нагоди МІЖНАРОДНОГО ЖІНОЧОГО ДНЯ / INTERNATIONAL WOMEN'S DAY. 

8-marta_2020.jpg

8 березня світова спільнота відзначає Міжнародний день боротьби за права жінок і міжнародний мир – щорічне свято, що згідно з резолюцією Генеральної асамблеї ООН від 1977 року є символом боротьби жінок за права людини та антисексизм.

Стає хорошою традицією, що «Гендерні Студії» збирають чисельну аудиторію, адже тут завжди цікаво. Так було й цього разу, поглянути без стереотипів на улюблене весняне свято, якому вже понад сто років, дізнатися більше про його ґенезу та особливості відзначення у різних країнах світу прийшло чимало людей, навіть стільці довелося доносити.

imgp3032.jpg tamila.jpg imgp3072.jpg


Книжково-документальна виставка «Я – покоління рівності: реалізація прав жінок» З вітальним словом до присутніх звернулася голова Одеської обласної Ради миру Таміла Афанасьєва. В свою чергу генеральний директор Одеської національної наукової бібліотеки Ірина Бірюкова наголосила: «Це вже третя зустріч у такому форматі. Наші громадяни дедалі більше цікавляться питанням гендерної рівності та дотримання прав людини. Саме напередодні Міжнародного жіночого дня ми запросили наших гостей подивитися незвичним поглядом на начебто звичне свято, яке має надзвичайно цікаву й давню історію. Бібліотека є активним учасником руху на підтримку Цілей сталого розвитку, до яких долучилася держава Україна і сьогодні ми презентуємо книжкову виставку, яка містить матеріали різних років видання і свідчить про історії успіху жінок від найдавніших часів і до сьогодення. В Бібліотеці працює відділ міжнародних проектів, в якому зберігається велика кількість матеріалів про історію й традиції боротьби жінок за свої права за кордоном».

img_20200305_131710.jpg imgp2978.jpg imgp3116.jpg

Книжково-документальна виставка «Я – покоління рівності: реалізація прав жінок» складається з кількох розділів, один з них – «Жінки в історії України», про видатних українок, відомих за межами Батьківщини. Серед уславлених імен княгиня Ольга, Анна Ярославна (королева Франції), Роксолана (Анастасія Лісовська), Марко Вовчок, Олена Пчілка, Леся Українка, Марія Заньковецька, Соломія Крушельницька, Ольга Кобилянська, Олена Теліга, Катерина Білокур, Марія Примаченко, Алла Горська, Ліна Костенко. Література та документи про сучасниць, які беруть активну участь у розбудові України – активісток громадянського суспільства, депутатів різних рівнів, дипломатів, культурних діячів, спортсменів, які гідно репрезентують нашу державу на міжнародній арені. Особливе місце посідає експозиція про наших героїчних захисниць. В українському війську нині проходять службу близько 25 тисяч жінок, з яких 3,4 тисячі є офіцерами. У бойових діях на сході України брали участь більше 7 тисяч жінок. Ще приблизно 31 тисяча жінок працює у Збройних силах України на цивільних посадах. Якщо порівнювати ці дані із тими практиками, які існують у країнах-учасницях НАТО, то слід визнати: у ЗС України служить такий же відсоток жінок, як і в арміях Альянсу. В українському війську 10,6% особового складу — це жінки, а в НАТО такий показник у середньому становить 10,9%. В експозиції не оминули увагою волонтерок, медиків і героїчних дівчат – добровольців. На виставці є розділ, присвячений правовій допомозі проти гендерної дискримінації та багато інших цікавинок. А ще книги про історію жіночого руху в світі, як змінюються жіночі марші, якими були колись і як виглядають в наші дні. Завітайте до нас – не пожалкуєте.

В цей час шанувальник одеського фольклору, краєзнавець та екскурсовод Ігор Рзаєв, розповідав історії з міської давнини про трьох легендарних одеситок на ім’я Єлизавета.

imgp3086-1.jpg imgp3122-1.jpg imgp2993.jpg

Естетичною окрасою зустрічі став фрагмент літературно-музичної композиції «Усе починається з кохання». Лауреатка літературних конкурсів Світлана Лукіна натхненно декламувала поезію Ліни Костенко, Івана Рядченка, Роберта Рождественського. А за роялем заслужений працівник культури України Євген Лукашов блискуче виконав фантазію вічних мелодій про кохання авторства Ісаака Дунаєвського, Євгенія Крилатова Мішеля Леграна та Френсіса Лея. Дякуємо пані Світлані та панові Євгену за свято для душі.

А ось і обіцяний сюрприз – унікальна фотовиставка «Я жінка і я – профі». Форма експозиції незвична – учасниці розвішали свої фото за допомогою звичайних прищіпок для білизни на мотузки, вийшло душевно й по-домашньому, як у одеському дворику, адже тут і себе покажеш і на людей подивишся.   

І зміст – на світлинах чарівні, часами несподівані, образи працівниць нашої книгозбірні за улюбленою роботою і не тільки. Жінки становлять понад 90% трудового колективу Одеської національної наукової бібліотеки. Це сьогодні професія бібліотекаря вважається однією з найбільш жіночих, але так було не все. Те, що в наші дні звичне й буденне, не так давно було недосяжним для жінок і за це доводилось боротись! Будете здивовані, але у ОННБ, яка нещодавно відзначала свій 190-й рік народження, попервах працювали виключно чоловіки. Лише 1883 року на службу до Бібліотеки була прийнята перша жінка – Мальвіна Миколаївна Пфейфер. Вона працювала тут до 1906 року. Фото Мальвіни Пфейфер відкриває виставку. На інших наші працівниці, кожна з них сама собі й режисерка й постановниця. З фантазією та креативом у наших усе гаразд! Є світлини серйозні й безтурботні – на роботі в чудових старовинних інтер’єрах бібліотеки, з подругами, з малечею в родинному колі, з домашніми улюбленцями (де коти переважають), на березі моря і в снігу, в чарівних закутках теплого південного міста, в подорожах – всього не перелічити, бо краще раз побачити.

Є побажання, щоб така «Сушка» стала щосезонною, тож готуймо нові яскраві світлини та запасаймося прищіпками!

***

Відзначення Міжнародного дня боротьби за права жінок і міжнародний мир привертає увагу до питань забезпечення гендерної рівності, розширення прав і можливостей усіх жінок та дівчат як запоруки забезпечення національних інтересів України щодо сталого розвитку економіки, громадянського суспільства і держави для досягнення зростання рівня та якості життя населення, дотримання конституційних прав і свобод людини і громадянина, визначених указом Президента України №722/2019 «Про Цілі сталого розвитку України на період до 2030 року».

***

 «Гендерні Студії» – культурно-просвітницький проект, ініційований Одеською обласною Радою миру за підтримки Одеської національної наукової бібліотеки, який має за мету забезпечити підтримку та реалізацію виконання Україною зобов’язань щодо ключових міжнародних зобов’язань по забезпеченню гендерної рівності шляхом поширення об’єктивної інформації про ідеї гендерної рівності в суспільстві, подолання стереотипів та протидію фейкам, формувати гендерну свідомість та культуру широких верств суспільства.

Створено: 11.03.2020
Оновлено: 07.09.2020
Переглядів: 954
© 2024 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.