«Гендерні студії». Міжнародний день прав людини


9 грудня, на зібранні «Гендерних студій», відзначали МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ПРАВ ЛЮДИНИ (HUMAN RIGHTS DAY), започаткований 10 грудня 1949 року за пропозицією Генеральної асамблеї ООН, знаменуючи річницю ухвалення Асамблеєю Загальної декларації прав людини в 1948 році.

Символічно, що правозахисний захід відбувся у відділі міжнародних проєктів ОННБ, а інтерес до нього проявили бібліотекарі та лідери низки молодіжних громадських організацій Одеси. 

Учасників зібрання привітала генеральний директор Одеської національної наукової бібліотеки, заслужений працівник культури України Ірина Бірюкова. Вона розповіла, з чого почалися «Гендерні студії». Восени 2019 року голова Одеської обласної Ради миру Таміла Афанасьєва (у складі української делегації) брала участь у засіданні Генеральної асамблеї ООН в Нью-Йорку. Тема рівності на найвищому світовому форумі посідала чільне місце, адже № 5 серед Цілей сталого розвитку ООН є забезпечення гендерної рівності, розширення прав і можливостей усіх жінок та дівчат. Повернувшись додому, пані Таміла ініціювала створення  в Одесі просвітницького проєкту, присвяченого темі рівності. «Гендерні студії» постали у співпраці Одеської обласної Ради миру та  Одеської національної наукової бібліотеки.

Ірина Бірюкова згадує: «Коди ми почали вивчати й заглиблюватись у тему гендерної рівності, зрозуміли, наскільки важливою є ця ініціатива. Презентація  «Гендерних студій» відбулася 17 жовтня 2019 року в Музеї книги відділу рідкісних видань та рукописів ОННБ. Перше засідання було урочистим, з неймовірними гостями. У проєкті «Гендерні студії» зголосилися брати участь багато відомих  в Одесі й далеко за її межами людей – представників влади, бізнесу, мистецтва. Більшість з них успішні жінки, а серед присутніх чоловіків аж два Герої України -  перший Президент нашої держави Леонід Кравчук та почесний громадянин Одеси  Микола Павлюк. 

Ми й сьогодні тримаємо цю високу планку, гості наших засідань, які відбуваються щокварталу, непересічні особистості – знані митці, журналісти, блогери, мандрівники, громадські діячі та політики – люди, які допомагають нам краще розібратись у гендерній тематиці.  Наш проєкт уже два роки живе яскраво й насичено».

Ірина Бірюкова навела маловідомі факти з минулого бібліотеки.  «Нещодавно вийшло друком довідкове видання про нашу бібліотеку. Ми розповідаємо про неймовірну історію, прекрасну будівлю, вишукані інтер’єри найстарішої публічної книгозбірні України. А колись у великому залі, за колонами, було невелике місце, де мали право читати жінки. А все інше було віддане чоловікам… Але настав час рівності, ми дбайливо й бережно тягнемо цю стрічечку з історії до сьогодення й творимо добро. Мені приємно, що ініціатива Одеської обласної Ради миру стала й частиною історії нашої бібліотеки».

У своєму вітальному слові голова Одеської обласної Ради миру, депутат Одеської обласної ради Таміла Афанасьєва зазначила: «Одеська національна наукова бібліотека -  законодавець багатьох важливих процесів та ініціатив, і я щиро радію, що два роки тому ми створили «Гендерні студії». Це Організація Об’єднаних Націй нас надихнула, а зараз я ще й заступниця голови Постійної комісії Одеської облради з питань регламенту, місцевого самоврядування, депутатської діяльності, зв’язків з громадськістю, моралі, етики та гласності, прав людини, свободи слова та інформації - тому ці питання для мене в пріоритеті». 

Далі відбулася презентація «Права людини: питання і відповіді», яку підготувала  спеціальна гостя «Гендерних студій» Інна Тимчик, голова правління ГО «Вотум», правозахисниця, юристка, тренерка, експертка з гендерних питань. Серед напрямів її діяльності - захист прав людини, прав дитини, гендерна рівність, профілактика ВІЛ серед вразливих груп, попередження торгівлі людьми, протидія домашньому насильству, розвиток лідерських якостей серед молоді.

Ніхто з присутніх  на зустрічі не мав часу нудьгувати. Всі були задіяні та брали активну участь в обговоренні порушених питань, а наприкінці аудиторія була поділена на три команди, кожна з яких отримала час на виконання свого завдання. Пропонувалися різноманітні життєві ситуації – потрібно було представити найбільш прийнятні варіанти вирішення проблем, спрогнозувати дії кожної із сторін та результати того чи іншого втручання в ситуацію ззовні. Командна робота виявилася пізнавальною.

Слухачі «Гендерних студій» отримали від Інни Тимчик цінну практичну інформацію:

  • урядова «гаряча лінія» 15-45 – механізм для взаємодії Уряду з громадянами, що дозволяє оперативно вирішувати проблемні питання, які порушуються у зверненнях громадян, а також удосконалювати роботу органів виконавчої влади з урахуванням громадської думки. Звернення приймаються фахівцями Урядового контактного центру за допомогою засобів телефонного та електронного зв’язку і надсилаються органам виконавчої влади відповідно до компетенції, Секретаріату Кабінету Міністрів для вирішення порушених у них питань по суті, надання відповідних роз’яснень;
  • державна «гаряча лінія»з попередження домашнього насильства. Сервіс цілодобово доступний за номером 15-47. Дзвінки є  безкоштовними зі стаціонарних та мобільних телефонів, анонімними та конфіденційними. На «гарячій лінії» надаються юридичні, психологічні та інформаційні консультації чоловікам та жінкам щодо питань попередження та протидії домашньому насильству, протидії торгівлі людьми, питань, пов’язаних з гендерною дискримінацією та гендерним насильством, тощо. У разі нагальної потреби виклику поліції - необхідно звернутися за номером 102.

У залі експонувалася книжкова виставка «Права людини: знати, розуміти, захищати», яку підготували  фахівці довідково-інформаційного відділу ОННБ. Для всіх, хто не зміг особисто взяти участь у заході, ця виставка доступна в електронному форматі.

***

«Гендерні Студії» – культурно-просвітницький проєкт, ініційований Одеською обласною Радою миру за підтримки Одеської національної наукової бібліотеки, який має за мету забезпечити підтримку та реалізацію виконання Україною зобов’язань щодо ключових міжнародних зобов’язань по забезпеченню  гендерної рівності шляхом поширення об’єктивної інформації про ідеї гендерної рівності в суспільстві, подолання стереотипів та протидію фейкам, формувати гендерну свідомість та культуру широких верств суспільства.

Захід відбувся з дотриманням усіх карантинних вимог.

Створено: 10.12.2021
Переглядів: 2028
© 2024 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.