Гендерні студії: Час крізь серце жінки

0-2.jpg

У сучасних історичних і гендерних дослідженнях набуває популярності «жіноче питання», зростає попит на літературу, створену жінками і про жінок.

У рамках проекту «Гендерні студії» Одеська національна наукова бібліотека пропонує ознайомитися з виданнями гендерної тематики, які зацікавлять «жіночими історіями»  і стануть у нагоді всім, хто бажає поглибити розуміння гендерної рівності та культури.

Кісь О. Українки в ГУЛАГу: вижити значить перемогти : монографія / Оксана Кісь; НАН України, Ін-т народознавства; наук. ред. Степан Павлюк. – Львів : Ін-т народознавства НАН України, 2017.– 287 с., [8] арк. вкл. іл.

Авторка книжки Оксана Кісь
український науковець, провідний дослідник теми гендерної рівності в Україні, експерт Гендерної експертної платформи ГІАЦ «КРОНА».

Ії книжка “Українки в ГУЛАГу: вижити значить перемогти” є першим історико-антропологічним дослідженням життя українських жінок, які у 1940-1950-х роках опинилися у таборах та  стали в’язнями системи ГУЛАГу за політичними обвинуваченнями.
Зосереджена головним чином на аналізі особистих спогадів жінок про пережите, авторка поступово розкриває «жіночий» досвід багаторічного перебування у нелюдських умовах радянських концтаборів. Вивчення особистих спогадів колишніх невільниць ГУЛАГу у поєднанні з аналізом офіційних документів, статистичних і демографічних даних, дозволяє дослідити різні сторони жіночого повсякдення в умовах неволі.
Жіночі спогади про ГУЛАГ віддзеркалюють не лише досвід неймовірних страждань і втрат, але й вибудовують контрнаратив про подолання режиму самим фактом виживання, розкриваючи невидиму жіночу дієздатність у нерівному протистоянні з репресивною системою.
Як жінкам  вдалося не згинути у нестерпних нелюдських умовах ? Що допомогло їм зберегти життя, особистість, психічний стан від повного розпаду?  Як вони змогли не просто вижити і дочекатися звільнення, а й потім створити родини, виховувати дітей, здобувати фах і працювати,  розповісти про пережите? Саме про це книга «Українки в ГУЛАГу…».

Українські жінки у горнилі модернізації / М. Байдак, О. Бежук, М. Вороніна, М. Гавришко, М.  Дядюк, Укр. асоц. дослідників жіночої історії; під заг. ред. О. Кісь. – Харків : Кн. клуб "Клуб Сімейного Дозвілля", 2017. – 303 с.

До вашої уваги – збірник досліджень провідних і авторитетних українських дослідниць, які зосереджуються на вивченні минулого українських жінок: Ольги Бежук, Мар’яни Байдак, Марини Вороніної, Марти Гавришко, Мирослави Дядюк, Оксани Кісь, Катерини Кобченко, Олени Стяжкіною, Іванни Черчович.

Книжка проливає світло на таємниче і, без перебільшення, героїчне минуле українського жіноцтва, торкається ключових питань, що розкривають роль жінки у вирішальні моменти історії:  дві світові війни, революції, Голодомор, радянська влада й окупація… Що взагалі означало «бути жінкою» в ті часи? Чи можна вкластися в шаблонний набір «жертва, героїня або зрадниця»?
Захоплюючі історії дуже різних українських жінок: селянок і міщанок, робітниць та інтелігенток, освічених і неписьменних, комуністок і націоналісток, українок і представниць інших націй, молодих і старших... Їхні долі складалися по різному. Цей складний і багатий жіночий історичний досвід нагадує унікальний сплав металів, що витворився і загартувався у тиґлях модернізації. Знання “формули” цього сплаву зробить сучасних українських жінок сильнішими і витривалішими перед викликами сучасності.

Богачевська-Хомяк М. Білим по білому. Жінки у громадському житті України, 1884-1939 / Марта Богачевська-Хомяк; відп. за вип. Галина Теслюк. – Львів : Укр. катол. ун-т, 2018. – 519 с.

Марта Богачевська-Хомяк – відома дослідниця історії жіночого руху, суспільних процесів, інтелектуального життя та історії філософської думки. Громадська діячка й активістка українського жіночого руху в США; колишня віце-президентка Союзу українок Америки. У США живе з кінця 1940-х рр., викладає у провідних університетах Америки.

Назву своєї книжки пані Марта пояснює так : «Чому білим по білому? Одна з найвишуканіших форм вишивки в Україні – гладь білими нитками по білому полотну, та ще й з вирізуванням. Треба добре придивитись, щоб розгледіти це мистецтво, побачити білий візерунок довкола витятого простору. Такою є і роль жінки в українському громадському житті й історії України – треба уважно придивитись, щоб осягнути цю частіше оспівану, ніж вивчену «берегиню»…».
Книжка «Білим по білому...» має подвійну тематику – націоналізм і фемінізм – та дає можливість з’ясувати роль жінок у громадському житті з позицій націоналізму і фемінізму. У канву історії України вплетено докладну розповідь про життя жіноцтва. На підставі багатого архівного матеріалу авторка відтворює діяльність організованого жіноцтва (жіночі громадські організації, гуртки та ін.) в Україні, а також у країнах Європи , Америки, де мешкали українці. Водночас це розповідь про долі багатьох славних українок : Марко Вовчка, Олени Пчілки, Лесі Українки, Ольги Кобилянської, Наталії Озаркевич-Кобринської, Уляни Кравченко, Наталії Полонської-Василенко, Христини Алчевської та багатьох інших.

Слотер А.-М. Між двох вогнів = Unfinished business : чому ми досі обираємо між роботою та сім’єю : пер. с англ. / Анна-Марі Слотер; пер. Вікторія Рудич. – Київ : Наш Формат, 2018.– 282 с.

Американська письменниця Анна-Марі Слотер – професор права, політолог і аналітик з питань зовнішньої політики, дослідниця сфери публічного права й міжнародних відносин, головний виконавчий директорка аналітичного центру New America. Вона є першою жінкою в історії США, яка посіла посаду голови з політичного планування Держдепартаменту.

Книжка «Між двох вогнів» – для тих, хто цікавиться темою рівності, суспільними відносинами, державною та соціальною політикою.
Авторка описує свій досвід матері та держслужбовця, звертається до власної історії життя, особистих планів, вчинків та діяльності, змальовуючи гармонійну картину майбутнього, де кожен з нас зможе довести до кінця справу встановлення рівності чоловіків та жінок у питаннях кар`єри та сім`ї.
Якою має бути справжня рівність? Як визначити пріоритети й досягти справедливості на ринку праці? Що мають знати компанії для успішної оптимізації людських ресурсів?
Анна-Марі Слотер пропонує, як потрібно змінити культуру трудових відносин, соціальну та державну політику для вирішення цих питань. А також пояснює, чому баланс між роботою й особистим життям – болісна тема як для жінок, так і для чоловіків.

Книга визнана однією з кращих книжок року за версією Washington Post, NPR та Economist.

Гендер для медій : підруч. із гендер. теорії для журналістики та ін. соціогуманіт. спец. / М. Маєрчик, Л. Малес, Т. Марценюк  [та ін.]; НАН України, Ін-т народознавства, Центр культур.-антропол. студій, Представництво Фонду ім. Гайнріха Бьолля в Україні; голова редкол. М. Маєрчик ; за ред. О. Плахотнік, Г. Ярманова. – Київ : Критика, 2014. – 217 с. : іл.

«Гендер для медій» є новим сучасним підручником із гендерної теорії. Читач знайдете в ньому чимало історичних екскурсів, карикатур, графіків, таблиць, схем, кросвордів, інформації про цікаві фільми та книжки, якими проілюстровано окремі розділи і теми. 

Підручник буде корисним перш за все для студентів факультетів журналістики, однак стане у нагоді і для інших гуманітарних та соціальних спеціальностей: філософії, філології, культурології, соціології, педагогіки, історії та ін.
Підручник складається з трьох частин. У першій  частині розглядаються теоретичні положення гендерної теорії та її розвитку. У другій – об’єднано розділи, у яких  гендерний аналіз застосовано до різних аспектів соціального життя – науки, медій, мови, освіти, ринку праці, проблем домашнього насильства. Третю частину підручника присвячено гендерній політиці – новому напряму сучасної політичної думки, що активно розвивається в Україні та у світі.

На додаток – нові надходження та дослідження з питань гендеру 2019-2020 років

***

«Гендерні студії» – культурно-просвітницький проект, ініційований Одеською обласною Радою миру за підтримки Одеської національної наукової бібліотеки, який має за мету забезпечити підтримку та виконання Україною зобов’язань щодо ключових міжнародних рішень що стосуються забезпечення  гендерної рівності шляхом поширення об’єктивної інформації про ідеї гендерної рівності в суспільстві, подолання стереотипів та протидії фейкам, формування гендерної свідомості та культури широких верств суспільства.

 

Про діяльність «Гендерних студій» дивись також:

 

Створено: 19.06.2020
Оновлено: 07.09.2020
Переглядів: 1461
© 2024 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.