Україна-Польща : виставка «Варшавська битва»

polshcha_ukr_0-1024x679-1.jpg

В Одеській національній бібліотеці демонструється виставка «Варшавська битва», яку люб’язно надало Генеральне консульство Республіки Польща в Одесі в рамках продовження співпраці в галузі культури.

0-1.jpg img_9384.jpg umenshit-min.jpg

«Варшавська битва», яку  також іноді називають «Диво на Віслі», відбулась під час радянсько-польської війни 1919 – 1921 рр., з 13 по 25 серпня 1920 р. Незадовго до цієї вирішальної битви, а саме 22 квітня 1920 року був підписаний Варшавський договір між Польською Республікою і Українською народною республікою (УНР), відомий ще як "Договір Пілсудський-Петлюра". Він започаткував військовий союз між Директорією та Польщею проти більшовиків. До серпня 1920 р. військова вдача була на стороні радянських військ, які ввійшли на територію Польщі та наблизилися до Варшави. Оборону міста вів  голова Польської держави Юзеф Пілсудський за підтримки військ УНР. Під час битви наступ успішних до того більшовиків було зупинено, а місто врятовано ціною значних втрат.

Після Варшавської битви більшовики змушені були піти на перемовини з Польщею. За наслідками переговорів між РСФСР та УСРР з одного боку, і Польщею, з іншого, на вимогу більшовиків до складу делегації Польщі не було допущено делегатів від Уряду УНР, 12 жовтня 1920 року в Ризі підписано радянсько-польське перемир'я, а 18 березня 1921 року — Ризьку мирну угоду.

Під час польсько-радянської війни 1920 року українська сторона надала суттєву військо-політичну допомогу Польщі. Неабияку роль зіграли дії українського командування Армії УНР, рядові військові української армії у спільних діях з поляками здолали наступ більшовиків та не допустили у Польщі сценарію, що стався в Україні. Було зупинено просування радянських військ далі на захід, углиб Європи.

Виставка демонструватиметься в ОННБ до листопада 2020 р. У загальних рисах вона знайомить з ходом боротьби Польщі за свою незалежність у 1919-1921 рр.; про цілеспрямованість польського уряду Ю. Пілсудського у прагненні відстоювання державності — його дипломатичні ініціативи, налагодження роботи розвідки, мобілізаційні заходи, посилення боєздатності армії тощо. 

Створено: 09.10.2020
Оновлено: 13.10.2020
Переглядів: 1188
© 2023 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.