Презентація новодруків Геннадія Щипківського

8 червня 2019 р.  під час проведення Інтелект-форуму в ОННБ, знаковою подією якого стала XX Всеукраїнська виставка-форум «Українська книга на Одещині», у відділі краєзнавства «Одесика» відбулася презентація нових книжок Геннадія Щипківського.

1.jpg

Геннадій Павлович Щипківський – відомий український письменник (поет, прозаїк), член НСПУ, заслужений діяч мистецтв України, лауреат літературних премій імені Олеся Гончара, Валер’яна Підмогильного, Івана Гайдаєнка. Його книжки регулярно виходять друком, і кожна з них – це подія в літературному житті України.

Цього року в бібліотеці представили дві книжки письменника – роман «Найда» та збірник повістей і новел «Заполоч». Особливістю нинішньої презентації було те, що водночас презентувалися дослідження творчості Геннадія Щипківського – монографія Петра Сороки та нарис Василя Полтавчука. Всі чотири видання вийшли друком в одеському видавництві «Астропринт» у 2019 р.

Роман «Найда» – оповідь про непрості майже 20 років життя талановитої людини з прізвищем Найда, про згортання НЕПу й укранізації, про репресії з боку більшовицької влади на Поділлі.

Книгу повістей і новел складають три повісті: «Заполоч» (словник тлумачить: заполоч – вишивка кольоровими нитками), написана, ніби вишита, словами, що пройшли крізь душу письменника і назавжди в ній залишилися; «Подільська елегія» – про 1947 рік, про людські долі в голодному подільському селі; «Коса» – про передвоєнні роки і трагедію молодої вчительки, а також вісім новел, які міцно прив’язані пуповинням до життя.

Про Геннадія Павловича багато й охоче пишуть літературознавці, науковці, критики і колеги по перу. Роботи двох з них, Петра Сороки і Василя Полтавчука, бібліотека представляла на цій презентації.

Сорока Петро Іванович (6.01.1956 – 5.06.2018) – поет, прозаїк, критик, літературознавець, науковець, лауреат міжнародних і всеукраїнських літературно-мистецьких премій, працював у Тернопільському національному педагогічному університеті ім. В. Гнатюка (доцент кафедри теорії літератури і порівняльного літературознавства). Автор повістей, романів, поетичних і гумористичних збірок, збірок для дітей, літературознавчих нарисів і монографій, серії денників, а також першого дослідження «Епічна проза Геннадія Щипківського» (2012).

У другому виданні своєї монографії П.І. Сорока проаналізував найхарактерніші риси прози Геннадія Щипківського. Особливу увагу звернув на наративні, тобто оповідні виміри творів письменника, естетичні функції його прози, а також детально проаналізував специфічні особливості стилю в трилогії «Товтри», романі «Лють», численних повістях і новелах митця. Видання розраховане на викладачів гуманітарних вишів, студентів-філологів та широке коло читачів.

Сам Щипківський писав про нього: «Він був одним з найдосвідченіших лоцманів у бурхливому книжковому морі, найкращим серед знавців моєї творчості. Його оцінка – визначальна. Відчуття вартісного в творах – безпомилкове. Його знання української і зарубіжної літератур – енциклопедичні. Рецензії – об’єктивні, відверті, без прикрас та авансів, як заведено в сучасній критиці…»

Полтавчук Василь Григорович – кандидат філологічних наук, доцент, прозаїк, літературознавець, лауреат премій імені Макара Посмітного, Івана Гайдаєнка. Автор оповідань, літературознавчих та краєзнавчих досліджень, літературно-критичних нарисів.

У 2012 році В.Г. Полтавчук започаткував авторську серію «Одеса літературна», у якій вийшли нариси: «Василь Фащенко» (2012), «Борис Дерев’янко» (2014), «Иван Гайдаенко» (2014), «Володимир Іванович» (2017), «Григорій В’язовський» (2019).

Шостий нарис присвячений творчості Геннадія Щипківського. Автор аналізує його доробок як поета, так і прозаїка, жанрову палітру прози (від новели до роману), а також діяльність письменника на чолі Одеської обласної організації Спілки письменників України (2002-2013). Геннадій Павлович вдячний долі за багаторічні дружні стосунки з автором серії, він зазначає: «Василь Полтавчук – міцний прозаїк. Він редактор багатьох моїх книг. Я ціную його зауваження і поради… Він має неабиякий творчий потенціал і ще не раз подивує своїх читачів…»

Нарис адресовано науковцям, учителям, студентам та учням, які вивчають літературу рідного краю.

Творця й популяризатора українського слова прийшли привітати: Сергій Гриневецький, відомий політик, громадський діяч, меценат та багаторічний друг Геннадія Щипківського, у душі, якого він займає особливе місце – «з усіх голів, які очолювали Одещину, Сергій Рафаїлович Гриневецький єдиний розумів, що означає в області культура, письменник, книга, журнал, театри і музеї…». Нові видання побачили світ за сприяння та підтримки Сергія Рафаїловича – «людини з широкою душею, такою, як наш південний степ».

Валентина Сидорук, письменниця, член НСПУ, голова Чорноморського міського літературного товариства «Сузір’я» поділилася з присутніми своїми враженнями про творчість письменника, про його талант та майстерність «малювати словом» красу природи, глибину відчуття світу…

Лариса Дем’янишина, живописець, графік, член НСХУ та Творчого об’єднання митців м. Южного «Новація», художник-ілюстратор. Обкладинки книг виписані її рукою – це багатовимірний простір де переплітаються «світи» – земний, внутрішній та небесний. Як каже Геннадій Павлович, вона вміє «через слово зазирнути в душу автора».

Олег Дрямін, письменник, художник, член НСПУ і НСЖУ, Спілки мариністів Одеси, головний отаман ВВКЧ ім. Б. Хмельницького. Олег Йосипович автор колекції графічних робіт, а саме портретів козаків-письменників та письменників Одещини. В кінці 1990-х рр. намалював портрет Геннадія Щипківського, який присутні мали змогу побачити під час презентації.

Під час презентації експонувалася книжково-ілюстративна виставка «Я тут не гість, тут все моє…»

2.jpg 2a.jpg 3a.jpg
4.jpg 6.jpg 7.jpg

 

Створено: 12.07.2019
Останнє оновлення: 16.07.2019
Переглядів: 294
© 2020 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.