До Дня Соборності України

Серед великих дат українського народу 22 січня – особлива дата – День Соборності України. У цей день далекого 1919 року був проголошений Акт Злуки Української Народної Республіки й Західноукраїнської Народної Республіки, що засвідчило віковічні прагнення українців по обох берегах Збруча об’єднатися в єдину неподільну самостійну і суверенну державу – Україну.

1.jpg 2.jpg

Упродовж багатьох років Одеська національна наукова бібліотека на відзначення цього видатного свята пропонує своїм відвідувачам цікаві й змістовні заходи. Серед них - книжкові виставки, які завдяки багатим бібліотечним фондам ґрунтовно розкривали різні аспекти доленосної історичної події: «Соборність України: історія і сучасність», «Соборність України: події та постаті»; «Єдність країни, народу, духу»; «Видатні державотворці – фундатори Соборності України» та інші. З фаховими тематичними доповідями тут неодноразово виступали знані науковці – дослідники і популяризатори вітчизняної історії: Тарас Гончарук, Анатолій Мисечко, Тарас Вінцковський, Вадим Хмарський, Олександр Музичко, Віктор Савченко, Сергій Боган, Юрій Слюсар, Сергій Гуцалюк, Валентин Довгочуб та інші. Вагомою подією у дослідницький площині щодо Визвольних змагань в Україні став вихід друком біобібліографічного довідника «Коли кривавивсь і хитався світ. Українські літератори на сторінках одеської преси періоду національно-визвольних змагань періоду 1917-1919 років»  – науковий доробок фахівців ОННБ.

3.png

У нинішньому, 2023 році, понад сто років потому, тема соборності залишається стрижневою та нагальною: події російсько-української війни загострили проблему національної самоідентифікації українства, потребу самоусвідомлення нацією не лише власної вартості, а й місця та ролі у системі сучасних етнополітичних відносин та цінностей у світі.

4.jpg

На відзначення Дня Соборності провідна книгозбірня Півдня України підготувала низку заходів для одеської читацької спільноти, які стартували 17 січня 2023 року. За традицією, це презентація тематичної виставки «День Соборності України – символ національного єднання». Розділи виставки висвітлюють сторінки історії українського державотворення і напрацювання вітчизняної історіографії в дослідженні перебігу революційних подій в Україні 1917-1921 рр., зокрема значення Акту Соборності 22 січня 1919 року й основних тенденцій його вивчення.

5.jpg

Відкриваючи захід, Ірина Бірюкова, генеральна директорка ОННБ, заслужений працівник культури України, зауважила: «Сьогодні, коли вся Україна боронить свої кордони та право на власну національну та громадянську  ідентичність, ми щодня дажмо відповідь  - собі як працівникам культури і суспільству, яке спирається на цінніснотворчий потенціал бібліотек, - яким є наш внесок у здобуття перемоги. Одне з чільних завдань для нас сьогодні - зберегти стійкість перед викликами воєнного часу аби продовжувати надавати доступ до інформації і знань, посилювати інтелектуальний потенціал сусаільства. У переддень величного свята ми зустрілися аби дізнатися більше про видатну історичну подію, яка має велике політичне та історичне значення і феномен якої й досі викликає потребу поглиблювати розуміння чинників і факторів, які роблять український народ єдиним і соборним!.. Сьогоднішні відвідувачі лекції - сучасне українське студентство, яким ми пишаємося і на яке неабиякою мірою покладаємо свої надії, адже це молодь, яка здобуває освіту й нові знання, чий світогляд і цінності, безумовно, вплинуть на розбудову повоєнної України. Переконана, що в особі цієї аудиторії - освіченій та мотивованій молоді, - перед нами майбутня переможна Україна!»

6.jpg 6-1.jpg

Тему «Соборність України як найвища цінність українського війська: історія та сучасність» було широко розкрито у лекції доктора історичних наук, професора кафедри історії України ОНУ ім. І.І. Мечникова Олександра Музичка.  «У війську, в армії важлива не тільки техніка, а насамперед незламний, непереможний дух, який панував в українських військових формуваннях у роки Визвольних змагань, поширюється і надзвичайно зростає він і сьогодні. Запорука нашої соборності, незалежності – це, безумовно, армія… але тільки національно свідома, у який буде панувати український незламний національний дух!» - насамкінець зазначив лектор.

7.jpg

Бібліографічний огляд книжкової виставки «День Соборності України – символ національного єднання» провела Вероніка Стягайло, провідний бібліограф відділу соціокультурної діяльності ОННБ. Окрему увагу вона приділила дослідженням одеських науковців, що розкривають «одеські» сторінки Соборності – колективній монографії «Чорноморська хвиля Української революції: провідники національного руху в Одесі у 1917-1920 рр.» (Одеса, 2011); працям О. Музичка «Південна вісь соборності: націєтворчі процеси в Українському Причорномор'ї (кінець XIX - перша половина XX ст.») (Одеса, 2015) та А. Мисечка «Український рух в Одесі наприкінці XIX - початку XX ст.» (Одеса, 2006.).

Запрошуємо ознайомитись із лекцією «Соборність України як найвища цінність українського війська: історія та сучасність» у форматі онлайн-трансляції на офіційній сторінці ОННБ у Facebook.

Створено: 18.01.2023
Оновлено: 23.01.2023
Переглядів: 725
© 2024 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.