«Зачарований театром» - до 135-річчя від дня народження Г.П. Юри (1888-1966), видатного українського актора, режисера, громадського діяча, одного з засновників Театру імені Івана Франка

2.jpg

Гнат Юра – майстер сцени з оригінальним самобутнім мистецьким обличчям. Він вписав в історію театру чимало яскравих сторінок. Серед визначних діячів українського театру – фундаторів, першопрохідників незвіданих творчих доріг – ми одним з перших називаємо Г.П. Юру.

Понад двісті вистав, близько ста різноманітних сценічних образів – такий далеко не повний підсумок його мистецького життя. А до того ще багаторічна плідна праця інсценізатора, перекладача, театрального педагога, неосяжна громадська діяльність. Акторське мистецтво Гната Юри близьке до театру корифеїв. Його талант найяскравіше виявився в характерних комедійних ролях – в п’єсах І. Карпенко-Карого, М. Куліша, глядачам також запам’ятався його Швейк («Пригоди бравого вояки Швейка» за Я. Гашеком). Режисерські роботи майстра – за творами Т. Шевченка, Ф. Шиллера, І. Карпенка-Карого, М. Старицького, І. Кочерги та багато інших.

Гнат Юра був засновником і протягом сорока років керівником одного з провідних мистецьких колективів України – Національного академічного драматичного театру імені Івана Франка. Відомо, що акторів він збирав як дорогоцінні камені, кожного окремо. До трупи залучав кращих артистів з усієї України. В 1930-ті роки зібрав з розгромленого «Березоля» А. Бучму, Н. Ужвій, Д. Мілютенка, з Одеси до театру приїхали П. Нятко, Є. Пономаренко, Ю. Шумський. В цьому театрі був також потужний «молодняк» - його майбутні корифеї. Велика заслуга Юри-режисера – це вміння допомогти виконавцям розкрити свій самобутній талант.

Фонди ОННБ дають можливість широко представити літературу про творчість відомого українського митця, надати користувачам наукові та популярні видання, численні статі з періодичних видань. Ілюстративні та  фактографічні матеріали допоможуть  дізнатися зокрема про успішні гастролі франківців в Одесі. Привертаємо увагу до книжок самого Г.П. Юри: «Життя і сцена» (Київ: «Мистецтво», 1965) і «Моє життя» (Київ: «Мистецтво», 1987). В них низка спогадів про власний творчий шлях, думки режисера-постановника, нариси про відомих театральних діячів, інтерв’ю, виступи, роздуми про національний драматичний театр.

Неповторні яскраві образи, які створив талановитий актор та його оригінальні режисерські постановки, увійшли до вагомих здобутків українського театру. Пам’ять про славетного українця назавжди залишиться в історії нашої культури.

3-img.jpg 4-_1.jpg

           

Створено: 06.01.2023
Переглядів: 1117
© 2024 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.