Міжнародний день Організації Об’єднаних Націй (День ООН)

oon-2.jpg

День ООН - це день народження Організації Об’єднаних Націй. Відзначається щорічно відповідно до рішення Генеральної Асамблеї ООН A/RES/2782 (XXVІ).

24 жовтня 1945 року, після того, як більшість держав-засновників ратифікували договір про створення всесвітнього органа, була офіційно створена Організація Об’єднаних Націй. У 1971 році Генеральна Асамблея Організації Об’єднаних Націй прийняла резолюцію, в якій вона рекомендувала державам-членам відзначати цей день як державне свято.

Україна у 1945 р. стала однією з держав-співзасновниць ООН. Делегація України взяла активну участь у конференції в Сан-Франциско, зробивши вагомий внесок у розробку Статуту ООН. Про високий авторитет нашої держави в ООН свідчить її неодноразове обрання до Ради Безпеки ООН – органу, на який країнами-членами ООН покладено головну відповідальність за підтримання міжнародного миру та безпеки (1948-1949, 1984-1985, 2000-2001, 2016-2017 рр.).

Цілі сталого розвитку в Україні

У вересні 2015 року в рамках 70-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН у Нью-Йорку відбувся Саміт ООН зі сталого розвитку та прийняття Порядку денного розвитку після 2015 року, на якому було затверджено нові орієнтири розвитку. Підсумковим документом Саміту «Перетворення нашого світу: порядок денний у сфері сталого розвитку до 2030 року» було затверджено 17 Цілей Сталого Розвитку та 169 завдань. Україна, як і інші країни-члени ООН, приєдналася до глобального процесу забезпечення сталого розвитку. Для встановлення стратегiчних рамок нацiонального розвитку України на перiод до 2030 року на засадах принципу «Нiкого не залишити осторонь» було започатковано інклюзивний процес адаптації Цілей сталого розвитку.

02.jpg

Бібліотеки України підтримують всі Цілі сталого розвитку ООН до 2030 року:

*зберігають і надають доступ до культурної спадщини;
*просувають медійну, інформаційну та цифрову грамотність;
*сприяють реалізації урядових програм;
*виступають центрами науково-дослідних співтовариств, в тому числі з питань екології;
* надають можливості навчання протягом усього життя для всіх.

З курсу «Бібліотеки у досягненні Цілей сталого розвитку», який розробила Українська бібліотечна асоціація,   можна дізнаєтися сутність кожної Цілі та побачити успішні приклади, як бібліотеки сприяють їх досягненню.

Одеська національна наукова бібліотека, дотримуючись принципу «нікого не залишити осторонь» і використовуючи широкий спектр інформаційних, статистичних та аналітичних матеріалів, у своїй роботі значну увагу приділяє заходам, спрямованим на поліпшення якості життя.

Участь у  Європейському тижні цифрової грамотності  

«Гендерні студії» – культурно-просвітницький проєкт, ініційований Одеською обласною Радою миру за підтримки Одеської національної наукової бібліотеки.  

Проект "Python Girls Code & Coffee Odesa" у відділі міжднародних проектів для надання підтримки жінкам, які активно вчаться програмування.

Участь в проекті «Англійська мова на допомогу медіаграмотності» (MООС)

Бібліотека бере участь в соціальному проекті "Університет третього віку", допомагаючи вивчати англійську літнім людям.

Наша країна отримує значну технічну, консультативну та фінансову допомогу спеціалізованих установ ООН, її фондів та програм, зокрема, у сферах демократичного врядування, подолання бідності, досягнення національних Цілей сталого розвитку, підтримки державного управління, боротьби з ВІЛ/СНІД та іншими тяжкими хворобами, захисту довкілля.

За час співробітництва від організацій системи ООН Україні було надано допомогу на суму понад 200 млн. дол. США для реалізації більше 300 проектів міжнародної технічної допомоги в таких сферах: захист прав людини, соціальна допомоги, розбудова громадянського суспільства, охорона навколишнього природного середовища та атомної енергетики. У 2019 р. портфель такої допомоги ООН включав 12 проектів кошторисною вартістю 46 млн. дол. США.

Після початку військових дій Російської Федерації проти України 24 лютого 2022 року ситуація з безпекою в Україні різко погіршилась. Ескалація конфлікту охопила щонайменше вісім областей країни, включаючи Київську область та столицю Київ, а також Донецьку та Луганську області, які вже постраждали від воєнних дій.

Військові дії викликали негайне та різке зростання гуманітарних потреб мешканців України. За оцінками ООН, допомоги та захисту всередині України потребують 12 мільйонів осіб, понад 4 мільйонам українських біженців потрібна підтримка в сусідніх країнах.

1 березня 2022 року ООН та гуманітарні партнери Організації виступили з екстреним закликом зібрати 1,7 мільярда доларів для термінової доставки гуманітарної допомоги людям в Україні та біженцям у сусідніх країнах.

З цієї суми 1,1 мільярда доларів буде спрямовано на задоволення зростаючих гуманітарних потреб понад шести мільйонам людей усередині України, постраждалих та переміщених внаслідок воєнних дій. Для допомоги українцям, які виїхали за кордон, переважно до Польщі, Угорщини, Румунії та Молдови, ООН запросила 551 мільйон доларів.

Святкування Дня Організації Об’єднаних Націй є ствердженням нашої віри в сподівання людства покласти край насильству і укоренити терпимість, сприяти розвитку і забезпечити рівність, захистити права людини і зменшити масштаби бідності.

Створено: 24.10.2022
Переглядів: 747
© 2022 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.