Краєзнавча науково-практична конференція «Від оборони до визволення: імена, події, факти»

afisha_zastavka.jpg

8 квітня 2021 року у форматі онлайн відбулася краєзнавча науково-практична конференція «Від оборони до визволення: імена, події, факти» на відзначення 77-ї річниці визволення Одеси від нацистських окупантів.

Співорганізаторами конференції були Одеська національна наукова бібліотека та Одеський історико-краєзнавчий музей.

У заході взяли участь співробітники Одеського історико-краєзнавчого музею, Одеської національної наукової бібліотеки, Південного міжрегіонального відділення реалізації політики національної пам’яті в регіонах Українського інституту національної пам’яті, Державного архіву Одеської області, Одеського національного університету ім. І.І. Мечникова, Одеської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. М.С. Грушевського, Одеської обласної бібліотеки для юнацтва ім. В.В. Маяковського, провідні науковці, культурні й громадські діячі, студентство Одещини.

У ході конференції обговорювалися різні аспекти подій Другої світової війни на українських землях, зокрема в Одесі у період нацистської окупації 1941-1944 років. У своїх доповідях учасники заходу зробили крок у напрямку переосмислення подій Другої світової війни, з наукових позицій піддали ревізії і критиці радянські міфи; обговорили малодосліджені теми – міський побут і повсякдення, стосунки між різними групами та окремими людьми у складні воєнні часи. Це сприяло обміну інформацією, поглибленню наукових досліджень та виокремленню і актуалізації певних зрізів і малодосліджених проблем сучасної історичної науки.

У своїх виступах керівники установ акцентували увагу присутніх на тому, що інтерес до подій Другої світової війни та сучасні суспільні виклики диктують необхідність перегляду цілих тематичних пластів на основі нових методологічних підходів. Об'єктивне відтворення подій та життя людей у роки нацистської окупації України, зокрема Одеси є одним з важливих напрямів вивчення історичного минулого нашого народу. Завдяки зусиллям обох сторін вдалося знайти спільні точки дотику, виявити цікаві і малодосліджені проблеми, що потребують детального вивчення, які й були заявлені у програмі.З вітальним словом до учасників звернулися Віра Солодова, кандидат історичних наук, директор Одеського історико-краєзнавчого музею та Ірина Бірюкова, генеральний директор Одеської національної наукової бібліотеки, заслужений працівник культури України.

2-biryukova-2.jpg

Ірина Бірюкова, генеральний директор ОННБ, заслужений працівник культури України у доповіді «Жіноча справа» або Звитяга мирної професії: бібліотекарі Одеської національної бібліотеки  у роки Другої Світової війни» висвітлила воєнні сторінки історії книгозбірні, проаналізувала жіночий досвід у часи окупації, згадала працівників бібліотеки: Анастасію Деревинську, Емму Левіну, Ганну Юрік, Олександру Тюнєєву та ін., які в роки воєнного лихоліття, долаючи неймовірні труднощі, змогли врятувати і зберегти бібліотечні скарби.

«Представники однієї з найбільш мирних професій у роки воєнних випробувань стали свідками героїзму і зради, благородства й лицемірства. Вони проявили принциповість, безстрашність і жертовність. Бережімо і шануймо пам’ять про них, адже в тилу, чи на фронті, кожна у свій спосіб, прийнятний чи доступний з огляду на неймовірні виклики, що поставали перед людьми, захищали ідеали свого часу, епохи, професії. Разом вони стали справжніми захисницями Одеської національної наукової бібліотеки!» – наголосила Ірина Бірюкова.

tyuneeva-sbornik.jpg
Віддаючи данину поваги і вдячності Олександрі Тюнєєвій, її праці і відданості бібліотечній справі у період нацистської окупації, співробітники Одеської національної наукової бібліотеки підготували та видали збірник матеріалів «Олександра Миколаївна Тюнєєва» (Одеса, 2012).
1solodova-2.jpg gucalyuk.jpg

Віра Солодова, директор Одеського історико-краєзнавчого музею, кандидат історичних наук присвятила доповідь героїзації диверсійно-розвідувальної діяльності Миколи Гефта в окупованій Одесі (1943-1944) і продемонструвала рідкісні фотографії родини Гефтів з фондів ОІКМ.

Сергій Гуцалюк, керівник Південного міжрегіонального відділення реалізації політики національної пам’яті в регіонах Українського інституту національної пам’яті звернув увагу присутніх на маловідомі історичні пам’ятки пов’язані з обороною і визволенням Одеси від нацистських окупантів.

Варто зазначити, що нинішнього року за участі і підтримки співробітників УІНП підготовлено видання, науково-методичний порадник «Участь бібліотек у реалізації політики національної пам’яті» (Київ, 2021). На сторінках видання автор-укладач Тетяна Гранчак окреслює науково-методичні підходи і надає рекомендації щодо комплексної участі бібліотек у реалізації національної політики пам’яті.

babich.jpg babich-kniga.jpg

Надзвичайно цікавими був виступ історика, краєзнавця, керівника краєзнавчого проєкту «Тудой-Сюдой» (Одеса) Олександра Бабіча «Пережити окупацію – стратегії виживання одеситів» про багатогранну картину життя окупованого міста та його мешканців. Варто зазначити, що минулого року у видавництві «Чорномор’є» вийшла друком книга «Одеса 1941-1944. Пережити окупацію», над якою Олександр В’ячеславович працював близько семи років. Цінність книги безперечна, у виданні опубліковано солідну добірку споминів і особистих документів, наказів і розпоряджень влади, газетних статей періоду окупації, архівних матеріалів, які раніше не публікувалися. Книга інформативна, написана цікавою, зрозумілою мовою з виваженими акцентами та доречними інтонаціями.

ezau.jpg ezau_k-dokladu-1.jpg

Лілія Езау, завідувач відділу Одеського історико-краєзнавчого музею доповідала на тему «Музейна експозиція про події Другої світової війни». Вона розповіла про етапи підготовки музейної експозиції, цікаві і рідкісні експонати, а також про роботу музею щодо популяризації знань про події Другої світової війни.

prokofeva.jpg lisunec.jpg

Марина Прокоф’єва, завідувач відділу Одеського історико-краєзнавчого музею у доповіді «Подвиг довжиною у життя» розкрила звитяжні сторінки життя Ніни Онілової (1921-1942), учасниці оборонних боїв на території  Півдня України у роки Другої світової війни, 100 років від дня народження якої відзначається цьогоріч.

Людмила Лісунець, головний спеціаліст відділу формування Національного архівного фонду, організації і координації архівної справи та діловодства Державного архіву Одеської області, виступила з доповіддю «Еgо-документи особових фондів Державного архіву Одеської області як джерело вивчення подій Другої світової війни» в якій представила джерелознавчий аналіз мемуарів і листування І. Боринського, О. Вайнштейна М. Рузанкіна, Р. Шувалова та розкрила їх евристичні можливості в дослідженні проблем війни.

Низку доповідей було присвячено краєзнавчій роботі бібліотек України у реалізації національної політики пам’яті, формуванні національної свідомості, вихованню поваги до культури і краю.

malenko.jpg sorokina.jpg

Лариса Маленко, заступник директора з бібліотечної роботи Одеської обласної бібліотеки для юнацтва ім. В.В. Маяковського у доповіді «Історико-краєзнавча робота бібліотеки як складова національно-патріотичного виховання молоді» розповіла про досвід історико-краєзнавчої роботи бібліотеки для юнацтва ім. В.В. Маяковського, користувачі якої, здебільшого молодь віком від 15 до 30 років – старшокласники, учні, студенти вишів, молоді фахівці.

Ксенія Сорокіна, аспірантка кафедри історії та етнографії України Одеського національного політехнічного університету, бібліотекар відділу соціокультурної діяльності Одеської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. М.С.Грушевського, звернула увагу на роль бібліотек у збереженні історичної пам’яті на прикладі подій Другої Світової війни.

Організатори підвели підсумки конференції, наголосивши на її важливості і унікальності, поділилися результатами своїх наукових досліджень, обмінялися думками, налагодили наукові контакти для подальшої співпраці.

Підсумовуючи роботу конференції Ірина Бірюкова і Віра Солодова акцентували на тому, що спільна краєзнавча робота бібліотек, музеїв, архівів, громадських організацій і проведення краєзнавчої конференції сприятиме подальшому соціальному, економічному і культурному розвитку краю, всебічному висвітленню і науковому дослідженню нашої історії, формуванню національної свідомості, вихованню поваги до історії і культурної спадщини краю.

Дякуємо усім учасникам за плідну роботу, цікаві та змістовні доповіді, сподіваємось на подальшу співпрацю на ниві краєзнавчих досліджень і бажаємо усім міцного здоров’я!

З метою дотримання карантинних вимог організатори вжили заходи
задля безпеки учасників конференції

Створено: 09.04.2021
Переглядів: 687
© 2021 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.