Цикл лекцій «Український національний рух на півдні України від витоків до сьогодення: осередки, діячі, види діяльності»

obkladinka-na-kurs.jpg

Триває жорстока війна російського агресора проти українського народу. У цій боротьбі ворог активно застосовує маніпуляції історичною пам’яттю, користуючись необізнаністю та зрусифікованістю багатьох громадян. Нині ворог тримає у тимчасовій геноцидній окупації переважно південноукраїнські землі, переконуючи, що вони були «исконно русскими».

Після того, як наприкінці XVIII ст. території Північного Причорномор'я увійшли до складу Російської імперії, їх історія почала викривлятися на догоду імперським інтересам. Метою цієї цілеспрямованої політики було підкреслення виняткової, нібито цивілізаційної, ролі Росії. Як результат, було сформоване уявлення про початок освоєння краю лише після захоплення Північного Причорномор'я Росією. Цей історичний міф старанно підтримувала офіційна російська імперська, а згодом і радянська історіографія.

Імперські російські міфи активно використовуються і нинішньою російською пропагандою для обґрунтування своїх імперських амбіцій. Вони стали підґрунтям для висування російським агресором історичних претензій на українські землі і для виправдання своїх ворожих дій в Україні. Проте погляд на Південь України в масовій свідомості та у свідомості частини інтелектуалів досі обмежений щільними шорами.

У вересні 2023 року Одеська національна наукова бібліотека започаткувала міні курс публічних лекцій «Український національний рух на півдні України від витоків до сьогодення: осередки, діячі, види діяльності». Лектордоктор історичних наук Олександр Музичко. Мета курсу – продемонструвати константність та перманентність українського національного життя на території півдня України, наголосити на особливостях термінології та фактах.

У програмі курсу: 

  1. Витоки українського національного руху.
  2. Романтична та культурницька доба: 1820-ті – 1870-ті роки.
  3. Доба політизації: 1890-ті роки – початок ХХ ст.
  4. Доба Української національної революції 1917–1921 років.
  5. Незнищенність: український національний рух на півдні України в умовах совєтської окупації 1920-х – першої половини 1980-х років.
  6. З мрією про незалежну Україну та у боротьбі за подолання наслідків тоталітаризму: кінець 1980-х – 1990-ті роки.
  7. Боротьба українців за подальше самоствердження на початку ХХІ ст. в умовах наростання російської загрози.
Створено: 18.09.2023
Оновлено: 08.01.2024
Переглядів: 9085
© 2024 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.