Лекція «Боротьба українців за подальше самоствердження на початку ХХІ ст. в умовах наростання російської загрози та війни»

foto-1-1.jpg

26 грудня 2023 р. о 15.00 у відділі краєзнавства «Одесика» Одеської національної наукової бібліотеки та на платформі Zoom відбулася сьома (заключна) лекція з циклу лекцій «Український національний рух на півдні України від витоків до сьогодення: осередки, діячі, види діяльності»«Боротьба українців за подальше самоствердження на початку ХХІ ст. в умовах наростання російської загрози та війни». Лектор – доктор історичних наук Олександр Євгенович Музичко.

На початку ХХІ ст. віховими подіями для України стали Помаранчева революція (2004) та Революція Гідності (2013–2014), під час яких представники українського півдня їздили до Києва та організовували локальні «Майдани» у своїх містах. Так, у 2004 р. найбільш відомим був одеський Євромайдан біля Дюка. А під час Революції Гідності місцеві майдани стали зародками подальшого спротиву російській окупації. Найбільшої гостроти протистояння з проросійськими силами досягло в Одесі та Миколаєві. В Миколаєві проросійський майдан розігнали безкровно; а в Одесі 2 травня 2014 р. українські сили зіштовхнулися зі збройним спротивом, який було подолано.

Між двома революціями в обласних центрах успішно діяли «Просвіти», клуби та осередки українських патріотичних політичних партій. Їх зусиллями було досягнуто певних позитивних зрушень у міській топоніміці. Наприклад, у 2006 р. в Одесі, попри активний спротив проросійських сил, було встановлено пам’ятник Іванові Франку.

У 2009 р. резонансним стало вбивство українського одеського активіста – студента Максима Чайки. Тривалий час одеська громадськість боролася проти проросійських політиків: міського голови О. Костусєва, голови партії «Родіна» І. Маркова та їх представників у навчальних закладах і органах влади. У Херсоні тривало протистояння українських сил з проросійським міським головою В. Сальдо.

У 2014 р. тисячі українців із південного регіону пішли захищати Батьківщину від російської агресії. Продовжують захищати її і тепер, під час повномасштабної фази російсько-української війни. Триває боротьба за ліквідацію російських символів та пам’ятників у публічному просторі та за гідне вшанування загиблих героїв сучасної війни у топоніміці міст.

Отже, як було показано лектором протягом всього циклу лекцій, шлях півдня України – це шлях боротьби місцевих українців за свою гідність та свободу. У цій боротьбі брали участь як пересічні особи, так і низка видатних представників загальноукраїнського значення. Незважаючи на протидію росіян, українська присутність на півдні України історично та закономірно зростає.

foto-2.jpg

Фахівці відділу краєзнавства «Одесика» підготували тематичну книжкову виставку, з якою охоче знайомилися слухачі лекції. Увазі користувачів пропонуємо також список рекомендованої літератури з фондів книгозбірні.

Запрошуємо до перегляду відеозапису лекції

Створено: 08.01.2024
Переглядів: 926
© 2024 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.