Лекція «Незнищенність: український національний рух на півдні України в умовах совєтської окупації 1920-х – першої половини 1980-х рр.»

foto-1minatyura.jpg

30 листопада 2023 року о 13.00 в Одеській національній науковій бібліотеці на платформі Zoom, відбулася п’ята лекція доктора історичних наук Олександра Музичка з циклу лекцій «Український національний рух на півдні України від витоків до сьогодення: осередки, діячі, види діяльності» під назвою «Незнищенність: український національний рух на півдні України в умовах совєтської окупації 1920-х – першої половини 1980-х рр.».

Під час лекції Олександр Музичко виділив п’ять основних періодів українського національного руху під совєтською окупацією:

1) 1920-ті рр. – пожвавлення українського національного руху, зумовлене Українською революцією та «українізацією»;
2) 1930-ті рр. – кривава боротьба окупаційного комуністичного режиму проти українського національного руху, геноцид українців;
3) 1939–1956 рр. – спалах українського національного руху в умовах Другої світової війни та її відлуння у післявоєнний період;
4) кінець 1950-х – 1960-ті рр. – перевага культурницької течії («шістдесятники»);
5) 1970-ті – перша половина 1980-х рр. – відродження політичних форм боротьби («дисиденти»).

foto-2.jpg

Упродовж усіх цих періодів українські діячі намагалися захищати свою культуру. У 1920-х рр. на хвилі досягнень Української революції на півдні в цьому напрямку працювали: М. Слабченко, М. Гордієвський, А. Музичка, М. Лагута та інші.

Геноцид 1930-х рр. суттєво ускладнив ситуацію, але не знищив українців. Це показали події часів Другої світової війни, коли після вигнання з України комуністичних окупантів на півдні, зокрема у Криму, активно діяли похідні групи ОУН. Діячами цих груп були Т. Семчишин, Б. Яворський, В. Шарафан та інші. У цей же період почав свою діяльність одесит С. Караванський.

Після війни національний рух перейшов до мирних методів, переважно культурницького характеру. Проте політичні питання теж турбували діячів. Головним центром українського національного руху  на півдні залишалась Одеса. Тут діяли Н. Строката, Г. Михайленко, О. Різників, Л. Тимчук, В. Барладяну-Бирладник, Г. Могильницька та інші.

Моральний спротив українців політиці геноциду, що тривав впродовж усього періоду перебування України під совєтською окупацією, став передумовою подальшого етапу українського відродження, що в результаті й призвів до проголошення незалежності України.

До уваги користувачів також пропонуємо добірку тематичних видань із фондів ОННБ:

Запрошуємо до перегляду відеолекції.

Створено: 05.12.2023
Оновлено: 06.12.2023
Переглядів: 1309
© 2024 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.