«Витоки українського національного руху на півдні України»

00.jpg

21 вересня 2023 року в Одеській національній науковій бібліотеці відбулась лекція доктора історичних наук Олександра Музичка «Витоки українського національного руху на півдні України» – перша з циклу лекцій «Український національний рух на півдні України від витоків до сьогодення: осередки, діячі, види діяльності».

Лектор пояснив вживання термінів, зокрема, наголосив на правильності використання назви «південь України», замість – «Південна Україна». Окреслив територію півдня України в межах Криму, Одеської, Миколаївської, Херсонської, Запорізької областей. Зазначив, що головним принципом у висвітленні історії півдня України має бути принцип СОБОРНОСТІ, що дозволить уникнути сепаратистських та проросійських конотацій, які, на жаль, і досі присутні у південноукраїнському краєзнавстві.

Національний рух – це сукупність різних форм боротьби народів за визволення від іноземного панування, досягнення незалежності й реалізацію невід'ємних прав нації на самовизначення. Соціальні форми боротьби теж тісно пов’язані з національним рухом. Інтелігенція намагалася надати народним прагненням організованих форм.

Український національний рух пройшов такі етапи:

  • кінець XVIII – перша половина XIX ст. – початковий, збирання спадщини;
  • середина ХІХ ст. – 1880-ті рр. – культурницький;
  • 1890-ті – 1921 рр. (включно з апогеєм – революціями 1905 та 1917 рр. та боротьбою за державність до 1921 р.) – політичний;
  • 1920-ті – середина 1930-х рр. – період існування імпульсів, що надала Українська революції у радянських «шатах»;
  • кінець 1930-х – 1940-ві рр. – період виживання в умовах геноциду та відродження в роки Другої світової війни;
  • друга половина ХХ ст. (до 1991 р.) – період боротьби проти комуністичного геноциду, за формування передумов української державності;
  • 1991–2014 рр. – боротьба за самоствердження української культури, наповнення реальним змістом Української держави;
  • 2014– … – боротьба проти російської агресії, за деколонізацію, збереження та розвиток України.

Головною передумовою формування українського національного руху на півдні України було масове заселення краю українським етносом. Коріння цього процесу сягає, передусім, козацької доби: більшість міст та сіл півдня України були засновані українськими селянами та козаками. Непересічним матеріальним свідченням цього явища є козацькі некрополі (наприклад, Сотниківський цвинтар в Одесі). Наприкінці XVIII – на початку XIX ст. сюди переселялися бунтівні турбаївці, відбулося повстання Бузьких козаків. Усі ці імпульси зумовили подальший розвиток українського національного руху на півдні України, про що буде йтися у подальших лекціях.

foto-2.jpg

Фахівці відділу краєзнавства «Одесика» Одеської національної наукової бібліотеки підготували рекомендований список літератури до лекції із фондів книгозбірні, яку можна замовити для опрацювання у залі наукових працівників чи вдома – через міжбібліотечний абонемент.

Створено: 25.09.2023
Переглядів: 1090
© 2024 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.