Єврейські студії в незалежній Україні

11 березня в Одеській національній науковій бібліотеці відбулася презентація Проєкту бібліографічної бази «Єврейські студії в незалежній Україні», що здійснюється Українською асоціацією юдаїки (УАЮ) в рамках партнерства з ЮНЕСКО в Україні за фінансової підтримки Європейського Союзу.
Проєкт представили очільники Асоціації: президент УАЮ Віталій Черноіваненко (у форматі онлайн) та віцепрезидент Сергій Гірік.
Захід об’єднав широке коло фахівців. До обговорення долучилися офлайн та онлайн науковці, освітяни, громадські діячі та провідні фахівці галузі: представники різних бібліотек України, зокрема Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого, Наукової бібліотеки Одеського національного університету імені І. І. Мечникова, Сумської обласної універсальної наукової бібліотеки, Волинської обласної універсальної наукової бібліотеки, Одеської обласної для юнацтва, а також фахівці Музею історії євреїв Одеси «Мигдаль-Шорашим» та Музею геноциду «Територія пам’яті».
Від часу проголошення незалежності України світ побачили чимало досліджень, статей та монографій у галузі юдаїки. Проте парадокс сучасності полягає в тому, що через величезний масив інформації, орієнтуватися в ній стає дедалі складніше. Саме тому поява спеціалізованої бази даних з юдаїки, з ініціативою створення якої виступила Українська асоціація юдаїки, є важливим для систематизації та популяризації наукового доробку сучасної України.
Головною метою проєкту є створення єдиного довідкового ресурсу про українські публікації, видані після 1991 року. Особливу увагу автори проєкту зосередили на виданнях першого десятиліття незалежності та регіональних публікаціях, які з різних причин відсутні в електронних каталогах великих, центральних бібліотек України та залишаються «невидимими» для дослідників, викладачів і студентів, які займаються юдаїкою.
Ресурс «Єврейські студії в незалежній Україні» пропонує зручну навігацію, що дозволить користувачам швидко знайти інформацію про видання на потрібну тематику. Бібліографічний опис документів електронної бази даних буде супроводжуватися анотацією та інформацією про наявність документа у фондах основних бібліотек, а також онлайн - посилання якщо є доступ до повнотекстової версії.
Цей проєкт стане надійним провідником для дослідників, викладачів і студентів, відкриваючи доступ до інтелектуальної спадщини сучасної України та інтегруючи вітчизняну юдаїку у світовий науковий контекст.
© 2026 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.




