Лекція «Доба політизації українського національного руху на півдні України: 1890-ті роки – початок ХХ ст.»

foto-1.png foto2.jpg

30 жовтня 2023 року в Одеській національній науковій бібліотеці, у відділі міжнародних проєктів та у форматі ZOOM, відбулася третя лекція доктора історичних наук Олександра Музичка з циклу лекцій «Український національний рух на півдні України від витоків до сьогодення: осередки, діячі, види діяльності» під назвою «Доба політизації українського національного руху на півдні України: 1890-ті роки – початок ХХ ст.».

У  своїй лекції О. Музичко зазначив, що хоча у кінці ХІХ – на початку ХХ ст. завдання захисту і розвитку української мови та культури залишались актуальними для українського національного руху, його представники намагалися навіть суто культурологічні питання включити до більш радикального політичного контексту. Це чудово розуміли вороги українців, провідники політики Емського наказу, які різними шляхами блокували розвиток українського руху. Проте українці вчергове продемонстрували свою нескореність.

Попри важкі умови роботи цей період позначений важливим процесом інституціоналізації. Так, виникли такі українські організації, як «Просвіта», клуби і, що дуже важливо, осередки перших політичних партій. Провідниками українського руху у південному регіону були видатні націєтворці: М. Аркас, І. Луценко, С. Шелухин, І. Липа, В. Кедровський, В. Гошкевич, А. Конощенко та ін. Важливим напрямом їх діяльності залишалися соборницькі зв’язки з іншими українськими територіями та діячами. Особливо важливими були зв’язки з Галичиною та Києвом. Вся ця діяльність підготувала ґрунт для створення передумов Української революції 1917–1921 рр.

Фахівці відділу краєзнавства «Одесика» підготували тематичну книжкову виставку та список рекомендованої літератури з фондів книгозбірні.

Запрошуємо до перегляду відеозапису лекції:

Створено: 02.11.2023
Переглядів: 738
© 2023 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.