Лекція «Доба Української національної революції 1917–1921 рр. на півдні України»

01.jpg

9 листопада 2023 р. о 13.00 у відділі краєзнавства «Одесика» Одеської національної наукової бібліотеки та у форматі ZOOM відбулася четверта лекція доктора історичних наук Олександра Музичка з циклу лекцій «Український національний рух на півдні України від витоків до сьогодення: осередки, діячі, види діяльності» під назвою «Доба Української національної революції 1917–1921 рр. на півдні України».

Лектор охарактеризував комплекс причин, які зумовили події Української національної революції, та наголосив на тому, що головною передумовою для них став глибокий розвиток українського національного руху до 1917 р. Головним каталізатором у розгортанні революційних подій стала Перша світова війна. Так вона загострила невдоволення населення політикою російської влади щодо українства та сприяла появі в українському русі Наддніпрянщини західноукраїнських представників (наприклад, січових стрільців і пластунів), ментально готових виборювати Україну.

Під час лекції Олександр Євгенович висвітлив основні постаті Української революції, діяльність організацій, напрями соціальної активності на півдні України. Характерно, що провідниками південноукраїнського руху були як «старі» діячі (І. Луценко, І. Липа, С. Шелухин, Н. Малеча, В. Кедровський, О. Волянський та ін.), так і ті, хто заявив про себе саме в роки революції (В. Мурський, Е. Темницький, М. Гордієвський). Серед вагомих досягнень українського національного руху було його розгортання у Криму. Одним із провідників українців у Керчі був зять видатного одесита М. Комарова – О. Волянський. Лектором також було закцентовано увагу слухачів на взаємовпливі загальноукраїнських та місцевих тенденцій в Українській революції.

02.jpg 03.jpg

Фахівцями відділу краєзнавства «Одесика» було підготовано тематичну книжкову виставку, з якою охоче знайомилися відвідувачі лекції. Також пропонуємо до уваги користувачів список рекомендованої літератури з фондів книгозбірні.

Запрошуємо до перегляду відеозапису лекції:

Створено: 13.11.2023
Переглядів: 1401
© 2024 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.