«Романтична та культурницька доба українського національного руху на півдні України у ХІХ ст.»

foto-1.png

5 жовтня 2023 року в Одеській національній науковій бібліотеці, у відділі краєзнавства «Одесика» та у форматі ZOOM, відбулася друга лекція доктора історичних наук Олександра Музичка з циклу лекцій «Український національний рух на півдні України від витоків до сьогодення: осередки, діячі, види діяльності» під назвою «Романтична та культурницька доба українського національного руху на півдні України у ХІХ ст.».

foto-2.jpg foto-3.jpg

Період кінця XVIII – першої половини ХІХ ст. в Європі минув під знаком романтичної культури та національних відроджень, що відображалося у збиранні інтелігенцією фольклору, історичних та мовознавчих студіях. Не залишилася осторонь цих тенденцій і Україна. Зокрема, сучасники відзначали, що в містах та селах півдня України в цей час широко поширювалася українська мова. Це було пов’язано зі жвавими процесами заселення краю. Так, у 1832 р. у Миколаєві було видано перший прозовий твір у новій українській літературі – повість Миколи Венгера «Микола Коваль». У 1834 р. було видано першу надруковану в Одесі українську книжку – казку у віршах «Маруся».

Колишні члени Кирило-Мефодіївського товариства  (М. Савич, Д. Крижанівський та ін.), які після заслання мешкали в Одесі, жваво популяризували у місті творчість Тараса Шевченка Крім цього, у 1860-х – 1880-х рр. в Україні діяли національно-культурні осередки – «громади». Гурток однодумців, відомий в історичній літературі під назвою Одеської громади (засн.1876), склався навколо групи місцевих інтелігентів, лідером якої був видатний одеський педагог Леонід Смоленський. Яскравою особистістю в громаді був письменник, бібліограф, критик, фольклорист, перекладач і лексикограф Михайло Комаров.  Представником естетичного напрямку в громаді був учитель грецької мови та композитор Петро Ніщинський. Провідниками українського руху в Херсоні були земський статистик, етнограф, фольклорист і громадський діяч Олександр Русов і його дружина Софія Русова – педагогиня, письменниця, літературознавиця та громадська діячка, одна з організаторок жіночого руху в Україні.

На романтичному та культурницькому етапах українського національного руху основою діяльності української інтелігенції був розвиток культури, хоча на зборах також обговорювалися й питання політики, діяльність Михайла Драгоманова тощо. Таким чином, зазначений період став своєрідним прологом до наступної фази українського національного руху, про який буде йтися під час наступної лекції.

foto-4.jpg

Фахівцями відділу краєзнавства «Одесика» було підготовано тематичну книжкову виставку, з якою охоче знайомилися відвідувачі лекції. Також пропонуємо до уваги користувачів список рекомендованої літератури з фондів книгозбірні.

Створено: 10.10.2023
Оновлено: 13.10.2023
Переглядів: 1272
© 2024 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.