Українські народні обряди

13 січня 2014 р. колектив ОННБ ім. М.Горького привітав колоритний театральний гурток «Джерело». Вже п'ять років поспіль у Різдвяні свята на запрошення відділу краєзнавства «Одесика» студенти історичного факультету ОНУ ім. І.І.Мечникова, на чолі з керівником, к.і.н., доцентом Наталією Олександрівною Петровою, запалюють «зірку свята» у Храмі науки. Це незабутнє театральне дійство: щедрівки, колядки, маланкування полонять присутніх – і бібліотекарів, і користувачів.

Цього разу учасники гурту у своїй святковій виставі з традиційними різдвяно-новорічними образами представили український народний обряд «Кози» та «Маланки». «Коза» – символ аграрної родючості, з якою пов’язані народні повір’я. Вважається, «де коза ходить, там жито родить»; «де коза ногою –там жито копною»; «де коза хвостом, там жито кущом»; «де коза рогами, там жито стогами»; «де коза ріжками, там жито стіжками».

Була створена невимушена, піднесена атмосфера святкового дійства: присутні бажали доторкнутися до костюмованих персонажів та сфотографуватися з ними на пам’ять. Запрошені та користувачі бібліотеки гостинно подякували акторам за фольклорно-театральну виставу та побажали, щоб доля посміхалась всюди, і приносила тільки щастя й радість. Хай кожен подальший день буде сповнений творчих задумів і множиться гарними справами!

Принагідно зазначимо, що для нашого південного регіону, і Одеси зокрема, ці свята є традиційними, і побутували ще на початковому етапі розвитку міста. Так, про колядників та віншувальників, які у ці дні ходили вулицями Одеси, згадує у своїй популярній книзі «Старая Одесса» О.М.Дерібас. Серед інших відомих краєзнавців варто згадати вихідця з Одеси, автора широковідомого етнографічного нарису «Звичаї нашого народу» Олекси Воропая.

Адміністрація ОННБ ім. М.Горького подякувала викладачам і студентам ОНУ ім. І.І.Мечникова за плідну співпрацю з бібліотекою та висловила побажання на її продовження у майбутньому. З нагоди свята співробітники бібліотеки підготували книжково-ілюстративну виставку «Ой, радуйся, земле…», на якій експонувалися видання з історії української народної обрядовості.

 

Інші матеріали про гурт «Джерело»

Створено: 15.01.2014
Переглядів: 1092
© 2020 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.