Документальне кіно знову в бібліотеці

c037bf0adc9811b63bcb682dbe0bf51a.jpg

24 січня 2022 року в Одеській національній науковій бібліотеці відбулася допрем’єрна презентація документальних фільмів «Віднесені водою» та «Печерні». Подію організувала команда Суспільне|Одеса спільно з колегами із Суспільне|Черкаси та Суспільне|Тернопіль.

У головному читальному залі зібралося чимало шанувальників якісного кіно.

Присутніх привітала генеральний директор Одеської національної наукової бібліотеки, заслужений працівник культури України Ірина Бірюкова:

img_5087-1.jpg img_5090.jpg

«Сьогодні ми продовжуємо марафон нового документального кіно. Радісно серед глядачів бачити молоді обличчя – курсантів-моряків, учнів коледжу, а також наших постійних читачів, бібліотекарів та журналістів. За час карантину суттєво звузились наші можливості подорожувати, не завжди ми можемо поїхати до іншої країни. Водночас внутрішній туризм переживає бум, зростає чисельність охочих мандрувати Україною, відкривати для себе її історію та культуру.

Амбасадорами наших внутрішньоукраїнських зв’язків стали журналісти. Це вже не перший показ фільмів, який відбувається в стінах Одеської національної наукової бібліотеки. Щиро дякую команді Суспільне /Одеса, з пані Оленою Квашею на чолі, за чудову ініціативу. Сьогодні ми маємо змогу переглянути ці стрічки до того, як їх побачить більшість українських глядачів. Приємно, що це відбувається в Одесі, яка багато в чому є першою. Погодьтеся, приємно бути першими».

У свою чергу продюсерка Суспільне|Одеса Олена Кваша зазначила:

img_5009.jpg img_5007-5.jpg

«Не було б сьогоднішньої події, якби не наш надійний партнер – бібліотека, яку ми ніжно любимо, та автори, які завітали до нас, щоб презентувати свої кінострічки.

Наш проєкт створений для того, щоб ми почули й побачили якомога більше про Україну. Маю надію, що ці історії надихатимуть вас на нові мандрівки. Будемо раді, якщо ви запропонуєте свої ідеї для наших майбутніх досліджень, щоб ми писали літопис нашої країни спільно з вами, глядачами».

А тепер дивимося роботу тернопільських телевізійників.

Що варте уваги туриста на Тернопільщині? Стандартний набір - «Файне місто Тернопіль», місцева кухня, замки, палаци, монастирі, мальовничі містечка, краєвиди Подільської височини та каньйон Дністра. Але є ще одна атракція. Печери!

Продовжує продюсерка із Суспільне|Тернопіль – Зоряна Биндас:

img_5057-2.jpg img_5030-1.jpg

«Тернопільщина – найбільш печерний край у всій Україні. Але я не знайшла жодного відеоматеріалу, який би міг хоч частково передати атмосферу під землею та ще й під водою. От я й подумала, якщо в нас немає класного відеопродукту про печери – значить його треба створити!

Це була справжня експедиція нашої творчої групи на три доби зі спелеологами. У печері живеш, спиш, їсиш, працюєш. Там специфічний клімат – 9 градусів тепла і взимку і влітку, висока вологість, а в підземному озері температура води 4 градуси.  Вибрали печеру «Озерна», досліджували ходи над водою і під водою, вийшла цікава картинка. Спелеологи – фанати своєї справи, вони не заробляють на своєму захопленні багато грошей, а часто ще й вкладають свої.

Ми бачимо, як відбувається дослідження печери. Люди щось відкопують, намагаються пролізти в дуже вузькі щілини, щоб побачити, чи є там продовження ходів. Коли туди хтось один пролазить, відкопують далі – так відкриваються кілометри й кілометри печер. У печері «Озерна» розвідано 144 кілометри ходів – це заслуга спелеологів, які роками підкопували, проходили, досліджували і йшли вперед. Я була свідком відкриття нової зали, в якій ніхто ніколи не бував, уявіть, за мільйони років там не було жодної людини…»  

Додамо, що для непідготовленого туриста на Тернопільщині існує низка безпечних турів в освітлені печери, в супроводі досвідчених інструкторів тривалістю кілька годин. Але повернімося до Одеси. Авторки стрічки «Печерні» зацікавилися нашими підземеллями. Можливо, в майбутньому ми побачимо знамениті одеські катакомби через об’єктив телевізійників з Тернополя.

Олексій Хуторний – режисер фільму "Віднесені водою". Молодий автор про свою першу повнометражну документальну стрічку розповідав з Черкас за допомогою відеозв’язку:

hutorniy.jpg

«Віднесені водою — це історія про покоління людей, які пережили переселення у 50-х роках минулого століття. Радянська влада змусила близько 150 тисяч селян переселитися з місць, де жили їхні прародичі. Люди тільки відбудували свої оселі після Другої світової війни, і все довелося покинути. Багато хто, можливо, не задумується, але все Кременчуцьке водосховище, всі села по лівому і правому берегах Дніпра — переселені села. Коли почали будувати Кременчуцьке водосховище — це була трагедія для людей».

Бабусю головного героя фільму, Олександра, теж переселили, і вона розповідала внуку про ті часи. Сашко щодня плаває у Дніпрі, переймається станом його вод — тому і вирушив у мандрівку, щоб почути спогади людей, чиї долі змінило водосховище, і з’ясувати, чи могло таке масштабне затоплення стати невідворотною екологічною проблемою. У ролі головного героя стрічки знявся черкаський музикант Олександр Дубина.

Внаслідок затоплення водами нового рукотворного моря в жертву радянській індустріалізації були принесені та зникли назавжди дві сотні старовинних сіл, а з ними великий пласт української історії.

Під враженням фільму начальник Південного міжрегіонального відділу Українського інституту національної пам’яті, ветеран АТО Сергій Гуцалюк звернувся до загалу та нагадав, що впродовж століть нашу історію писали у Варшаві, Відні та Москві.

img_5072.jpg img_5103.jpg

«Ми повинні не «переписувати», але писати власну історію, не відкидаючи певних сторінок. Від нас, істориків, і від вас, журналістів, це залежить. Якби до 2014 року в нашій державі було розуміння, як себе поводити з подачею історичних тем, можливо, не було б у нас сьогодні окупованих територій. Тим, хто будує сучасну українську політичну націю, слід пам’ятати, що свій гуманітарний простір потрібно не просто розбудовувати, але й зміцнювати та розширювати».

img_5053-3.jpg img_4999-2.jpg img_4997-2.jpg

Обидва фільми завершилися під оплески вдячних глядачів.

Захід відбувся з дотриманням усіх карантинних вимог.

Нагадаємо, місяць тому, на перших допрем’єрних показах-презентаціях, переглядали дві стрічки, зняті телевізійниками з Кропивницького та Хмельницького: «Кіровоградщина. Життя на урані» та «Покоління "золотої алеї"».

До нових захоплюючих кінозустрічей в Одеській національній науковій бібліотеці!

Читайте також:

Допрем'єрний показ документального фільму «Покоління "золотої алеї"». Анонс

Передпоказ-презентація документального фільму «Кіровоградщина. Життя на урані». Анонс

Передпокази фільмів «Покоління Золотої Алеї» та «Кіровоградщина: життя на урані» відбулися на Суспільне Одеса  / Репортаж Суспільне|Одеса

Документальне кіно в бібліотеці

Анонс: Передпоказ-презентація документальних фільмів «Віднесені водою» та «Печерні».

 

Створено: 28.01.2022
Оновлено: 31.01.2022
Переглядів: 1559
© 2024 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.