Шевченківські читання


Вінок Т.Шевченкові : із віршів українських, галицьких, російських, білоруських і польських поетів / збірка з прим. М.Ф. Комарова : [факсимільне відтворення вид.: О., 1912 /
відп. за вип. О.Ф.Ботушанська]. –
О. : Друк, 2001. – 324 с. (27,2 обл.-вид. арк.). – 1000 пр.

Видання, здійснене бібліотекою за сприяння Одеської
облдержадміністрації та меценатів у 2001 р.


Вітання Ольги Бельницької, заст. ген. директора ОННБ ім. М. Горького.
Сидять: Хатуна Сичинава, Джина Минджорая, Тетяна Ананченко.

Програма
Шевченківські читання,
присвячені 100-річчю видання
Вінок Т. Шевченкові: із віршів українських, галицьких,
російських, білоруських і польських поетів

Дата та час проведення: 6 березня 2012 р. о 14.00.
Місце проведення: читальний зал ОННБ ім. М.Горького (вул. Пастера, 13).

Урочисте відкриття
«Садок вишневий коло хати», «Заповіт» – вірші на вірші Т. Г. Шевченка

Виконує фольклорний ансамбль Одеської гімназії №1 ім. А. П. Бистріної “Надія”,
художній керівник Надія Комаренко, заслужений викладач України.

 1. Вітальне слово
  Ольга Бельницька, заст. генерального директора ОННБ ім. М. Горького, заслужений працівник культури України.
 2. Михайло Федорович і Галина Михайлівна Комарови – шанувальники поезії Т. Г. Шевченка
  Галина Закіпна, провідний науковець Одеського літературного музею.
 3. Національний поет С. Фруг – Шевченкові
  Ганна Місюк, старший методист Одеського літературного музею.
 4. Хвиля нової літератури – Тарасу Шевченкові
  Тетяна Ананченко, культуролог, член Національної спілки журналістів України.
 5. Т.Г. Шевченко і Грузія
  Джина Минджорая, представник грузинського культурно-просвітницького центру “Іверія”.
 6. Кобзар і Церетелі: ніч роздумів
  Хатуна Сичинава, викладач школи “Анабана”.
  Вірші грузинських поетів, присвячених Т. Г. Шевченку, читає учень школи “Анабана” Схулухія Саба.
 7. Одеса – Шевченкові
  Тетяна Бандура, кандидат філологічних наук, викладач кафедри української літератури ПНПУ ім. К. Д. Ушинського.
 8. Одвічне слово Кобзаря: до проблеми конфлікту у творах Т. Г. Шевченка
  Олена Коваленко, доцент кафедри української та іноземних мов ОДАУ, проректор з наукової роботи.
 9. Нотатки колекціонера
  Тарас Максим´юк, колекціонер, член Національної спілки журналістів України, заступник голови Одеського відділення Українського фонду культури.

Під час Шевченківських читань експонуються книжкові виставки:
“Весна в Україні починається Шевченком”, “Вінок Кобзареві”.

Слайд – огляд: 
«Світ вшановує Кобзаря: пам’ятники Т. Г. Шевченку в світі»
Наталя Прошина, зав. сектора ІБД відділу «Одесика»,
Жанетта Осадчук Жаннета, провідний бібліотекар сектора «Закордонне українство» відділу «Одесика».

Виставка однієї картини “Думи…” заслуженого майстра народної творчості України, члена Національної спілки художників України Зої Пасічної.

Виставка рідкісних листівок
«Україна. Т. Г. Шевченко, його попередники, послідовники» (з колекції Т. І. Максим’юка).

Присутні: викладачі та студенти ОДАУ та ПНПУ ім. К. Д. Ушинського, письменники, читачі бібліотеки.

Відповідальна та ведуча: Тамара Кухарук,
зав. відділу зв’язків з громадськістю та реклами ОННБ ім. М. Горького.

ФОТО З МІСЦЯ ПОДІЇ


Під час виступу фольклорного ансамблю Одеської гімназії №1
ім. А.П. Бистріної “Надія”. Худ. керівник Надія Комаренко


Під час виступів співробітників Одеського літературного музею.
Галина Закіпна – відомий дослідник родинної спадщини Комарових, розповіла про роль Михайла Комарова у вивченні, популяризації творчої спадщини Кобзаря, традицію вшанування його імені в Одесі, у тому числі через Шевченківські читання.
Ганна Мисюк у своєму виступі торкнулася долі одного із авторів вірша, вміщеного у збірку «Вінок Шевченкові», єврейського національного поета Семена Фруга.


Джина Минджорая, представник грузинського культурно-просвітницького центру «Іверія»(справа) та викладач школи «Анабана» Хатуна Сичинава розповіли про зв´язки грузинської і української інтелігенції. Мова йшла також про загальнолюдське значення творчості і особи Шевченка. Хатуна Сичанава познайомила присутніх зі змістом спогадів грузинського поета і письменника Акакія Церетелі про Тараса Шевченка під час їхньої зустрічі у Петербурзі. Звучала також поезія Шевченка у перекладах грузинською мовою.


Виступи незмінної учасниці читань Тетяна Ананченко (зліва) завжди актуальні і у сприйнятті Шевченка глибоко індивідуальні. Вона нагадала, зокрема, про вагомий внесок одеситів – лауреатів Національної премії імені Т. Г. Шевченка в області літератури: В. Фащенка, Б. Нечерди, Т. Федюка та цьогорічного лауреата Володимира Рутківського.
Викладач Тетяна Бандура (на фото справа) присвятила свій виступ Шевченкіані у творчості одеських письменників і поетів Бориса Нечерди, Володимира Гараніна та Валентина Мороза.


Виставка однієї картини. Зоя Пасічна «Думи». П., гуаш


Ведуча Тамара Кухарук


Під час читань


Знайомство з виставками

2012 р. відзначається 198 років від дня народження Т.Г.Шевченка та 100-річчя видання “Вінок Т.Шевченкові: із віршів українських, галицьких, російських, білоруських і польських поетів” / авт. передм. та приміток М.Комаров. – Одеса, 1912.

Цій події присвячені нинішні Шевченківські читання, на які запрошені не лише провідні науковці, митці, літератори та краєзнавці, а й представники закордонних національних товариств, зокрема, представники грузинського культурно-просвітницького центру “Іверія”. Звернення до духовної спадщини українського народу й особи Тараса Шевченка завжди було містком на шляху до взаєморозуміння між народами та взаємозбагачення наших культур. Нагадаємо, що боротьбі кавказьких народів з російською тиранією у ХІХ ст., присвячений вірш Т.Шевченка «Кавказ», вислови з якого вже стали крилатими.

Традиція проведення Шевченківських читань в ОННБ імені М. Горького відновилася 1999 року під час відзначення 185-річчя від дня народження національного і світового генія, поета, художника, громадського діяча - Тараса Григоровича Шевченка, бо перше повідомлення про проведення читань у бібліотеці датується 1951 роком. Віднині вони стали щорічними. Їм сприяють унікальні фонди, науковий потенціал бібліотеки, напрацьовані творчі зв’язки, а також актуальність творчої спадщини Тараса Шевченка, її постійне поглиблене вивчення (наприклад, одне з останніх досліджень заслуженого працівника культури України, редактора Г.Зленка “Відсвіти Тараса Шевченка”, видання 5-т. покажчика Т.Г.Шевченко в одеській пресі./ упоряд. О.Г. Кушнір, наук. ред. Г.Д. Зленко).

У 2001 році ОННБ ім. М.Горького здійснила перевидання унікальної збірки, упорядником якої був видатний діяч української культури, літератор, бібліофіл і бібліограф Михайло Федорович Комаров. Збірка вийшла у 1912 році в Одесі (оригінал зберігається в бібліотеці) і містить присвяти Тарасу Григоровичу Шевченку відомих українських, російських, білоруських, польських, єврейських поетів, серед яких славетні імена: М.Вороний, П.Куліш, Леся Українка, О. Олесь, Я.Купала, А.Сова, С.Фруг та інші.

Отже, цьогорічні читання - унікальна можливість ще раз звернутись до шляхетного проекту М.Ф.Комарова, прослідкувати і збагнути національне і мовне розмаїття вшанування творчого генія Тараса Шевченка.

Феномен поета полягає в тому, що майже кожна нація і народ, звертаючись до Шевченкового слова, знаходить цілюще джерело істини на всі часи - «Святої правди голос новий…».

Під час читань експонуватимуться книжкові виставки“Весна в Україні починається Шевченком”, де представлені унікальні видання шевченкознавчої діаспори, та “Вінок Шевченкові” – поетичне вшанування і присвяти Т.Г.Шевченку в різні часи та різними мовами. Учасникам читань буде презентована мистецька робота “Думи…” заслуженого майстра народної творчості України, члена Національної спілки художників України, лауреата премії Р. Палецького, художниці Зої Пасічної.

У світовій літературі Тарас Шевченко є провісником національної свободи й боротьби з тиранією, як і деякі видатні письменники, основоположники європейського романтизму й реалізму. Про світове визнання українського генія свідчать не лише переклади його поезій і прози на інші мови, але й спорудження йому пам’ятників у Римі й Варшаві, Софії, Москві й Петербурзі, Вашингтоні, Буенос-Айресі й Тбілісі.

Створено: 07.03.2012
Переглядів: 7848




© 2022 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.