ПІДСУМКИ ІНТЕЛЕКТ-ФОРУМУ 2024


В Одеській національній науковій бібліотеці за підтримки Міністерства культури та інформаційної політики України відбувся ІНТЕЛЕКТ-ФОРУМ - загальнонаціональний комплексний захід соціокультурного та науково-комунікативного спрямування.

baner_sajt_forum_forum_1.jpg

7-9 червня 2024 року під егідою Міністерства культури та інформаційної політики України, за підтримки Одеської обласної державної адміністрації, Одеської обласної та Одеської міської рад, Державної установи "Український інститут книги", у співпраці з Українською асоціацією видавців та книгорозповсюджувачів, Державною науковою установою «Книжкова палата України імені Івана Федорова», Державною архівною службою України та іншими партнерами Одеська національна наукова бібліотека проводила Інтелект-форум-2024.

Головною метою Інтелект-форуму є підвищення культурного, освітнього, інформаційного потенціалу України шляхом створення ефективного соціокомунікаційного простору для поглиблення стратегічного партнерства бібліотек та інших закладів культури, науки, освіти, видавничої сфери за сприяння представників владних структур, громадських об’єднань, бізнесу та ін.

У рамках заходу відбулися ХХIV Всеукраїнська виставка-форум «Українська книга на Одещині», V ОдесаБібліоСаміт – Всеукраїнська науково-практична конференція з міжнародною участю, круглий стіл з актуальних питань державної мовної політики та вітчизняного книговидання, виїзне Свято української книги в м. Чорноморську Одеської області.

Урочисте відкриття форуму зібрало у головному читальному залі  найстарішої публічної книгозбірні України  керівників та провідних фахівців бібліотек, видавництв, науковців, освітян, авторів і читачів, представників креативних індустрій, преси та громадськості з усіх куточків України.

Як зазначив у вітальному слові до учасників заходу т.в.о. Міністра культури та інформаційної політики України Ростислав Карандєєв, мета та завдання Інтелект-форуму у справі підвищення культурного, освітнього, інформаційного потенціалу України, зростання фахового та інтелектуального рівня професійної спільноти, консолідації зусиль громадянського суспільства і влади у розвитку культури українського народу є високо актуальними та значущими.

Участь в урочистій церемонії відкриття форуму взяли також почесні гості - мер Одеси Геннадій Труханов, заступник начальника Одеської обласної військової адміністрації Антон Шалигайло, перший заступник голови Одеської обласної ради Олег Радковський, генеральний директор Одеської національної наукової бібліотеки й голова оргкомітету форуму Ірина Бірюкова.

Цьогоріч у рамках XХІV Всеукраїнської виставки-форуму «Українська книга на Одещині» представлено творчий доробок понад 60 вітчизняних видавництв з різних куточків України. Серед них: київські «Мистецтво», «Ярославів Вал», «Люта справа», «Арт Економі», «Білка», «Сітон», Українська прес-група, ТОВ «Бібліотека газети “День”», «Ліра-К», одеські «Азіатика», Видавничий дім «Гельветика», «Молодий вчений», «Олді+», «Юридика», «Друк Південь», «Прес-кур’єр», «Астропринт», львівські «Астролябія», «Магнолія – 2006», «Апріорі», «Видавництво Старого Лева»; харківські «Віват» та «Фабула», «Карпатська вежа» (Мукачево), «Комора» (Полтава), «Університетська книга» (Суми), «Бук-Друк» (Житомир), «Книги-ХХІ» (Чернівці) та інші.

Відвідувачам виставки було представлено близько 3 тис. нових наукових і науково-популярних видань з історії, образотворчого мистецтва, військово-морського етикету, зі сходознавства, археології, криміналістики та ін., а також художні твори різних жанрів для дітей і дорослих, твори сучасних іноземних авторів у перекладі українською.

Програма виставки-форуму передбачала широкий спектр заходів з популяризації книги і читання: понад 40 презентацій нових вітчизняних видань та видавничих проєктів; автограф-сесій; майстер-класів від майстрів декоративно-прикладного мистецтва Одещини; інтерактивів за участі представників провідних видавництв України, письменників, літературознавців та широкої громадськості.

У конкурсі «Краща книга виставки-форуму “Українська книга на Одещині” 2024» у 16 номінаціях відзначено 32 видання.

На головній сцені форуму було також презентовано видання, що побачили світ за підтримки Міністерства культури та інформаційної політики України, зокрема монографію «Нематеріальна культурна спадщина як найголовніший інструмент збереження української нації» за участі авторів - Влади Литовченко, директора «Вишгородського історико-культурного заповідника», члена Експертної ради з питань нематеріальної культурної спадщини при МКІП та Валентини Демʼян, голови Експертної ради з питань нематеріальної культурної спадщини при МКІП, наукового співробітника Інституту культурології НАН України.

Загалом заходи виставки-форуму, від презентацій академічних видань до ранкової зумба-руханки книголюбів, цього року відвідало близько 4 тис. осіб. Серед відвідувачів – науковці, фахівці, студенти і школярі, які не лише знайомилися з новими виданнями, але й були активними учасниками різноманітних заходів.

Продовжено й добру традицію під час Інтелект-форуму дарувати книжки вітчизняних видавництв нашим військовим. Бібліотека висловила щиру вдячність захисникам і в рамках Всеукраїнської акції «Бібліотека українського воїна» передала представникам Військової академії м. Одеси і Рекрутивного центру бригади спеціального призначення «Азов» у дарунок понад сотню нових вітчизняних видань.

Окрасою програми стали літературно-музична вітальня та музична імпреза «На Одеській хвилі» від творчих колективів: Одеського муніципального театру духової музики ім. О. Саліка, Одеської обласної філармонії імені Д. Ойстраха; Фахового коледжу мистецтв та культури імені К. Ф. Данькевича; викладачів та студентів Південноукраїнського національного педагогічного університету імені К. Д. Ушинського; Центру військово-музичного мистецтва Військово-Морських Сил Збройних Сил України; вокального ансамблю «Заграва» Одеського обласного центру української культури; вихованців Комунального закладу початкової спеціалізованої освіти «Мистецька школа № 8 м. Одеси»; творчого колективу та солістів мистецької школи № 15 ім. Т.І. Боєвої м. Одеси.

Унікальною подією у рамках Всеукраїнської виставки-форуму «Українська книга на Одещині» є організація та проведення виїзного Свята української книги у районних центрах та містах Одещини. Значимість таких заходів для місцевих громад полягає в безпосередньому спілкуванні мешканців районних центрів з майстрами художнього слова – прозаїками і поетами, державними культурними діячами та ін. Для багатьох жителів містечок Одещини, де відсутні книгарні, виїзне Свято української книги – це чи не єдина можливість ознайомитися з широким розмаїттям вітчизняного книгодруку, обрати книгу відповідно до власних читацьких уподобань, стати активним учасником сучасного культурного процесу. 8 червня в м. Чорноморську, Одеської області, з успіхом пройшло традиційне виїзне Свято української книги, на гостей та відвідувачів якого чекали презентації нових видань, творчі зустрічі та автограф-сесії з письменниками, видавцями, виставка книжкових новинок видавництв України, благодійний ярмарок на підтримку Збройних Сил України, благодійна акція дарування книжок публічним бібліотекам м. Чорноморська, культурно-мистецька програма.

***
Таким чином, події та результати цьогорічної Всеукраїнської виставки-форуму «Українська книга на Одещині»  засвідчили ефективність спільних зусиль організаторів, представників державної влади та місцевого самоврядування, видавців, діячів культури, науки, освіти, партнерів форуму, які підтримали подію ресурсно, організаційно і морально, у спільній меті – у подальшому розвитку культури в Україні, утвердженні національної ідентичності українського народу та популяризації державної мови, стимулюванні розвитку книговидавничої справи та книгорозповсюдження, сприянні промоції та репрезентації сучасної української книги, вихованні культури читання на кращих зразках вітчизняної та світової літератури, поповненні бібліотек Одещини сучасною книжковою продукцією.

***

Насиченою та результативною була робота Всеукраїнської науково-практичної конференції з міжнародною участю «V ОДЕСАБІБЛІОСАМІТ».

Співорганізаторами та партнерами конференції були Державна архівна служба України, Книжкова палата України імені Івана Федорова, ВГО Українська бібліотечна асоціація, ВГО “Бібліополіс”.

Щороку програма саміту передбачає низку науково-комунікативних заходів, професійних дискусій, навчальних студій та зустрічей, що сприяють підвищенню фахового рівня учасників, формуванню професійних компетентностей та зміцненню ділових зв’язків.

Цьогоріч фокусною темою конференції стали культурні та креативні індустрії як важливий чинник формування економіки під час війни та післявоєнного відновлення.

Учасників конференції привітали: Катерина Орлюк, начальник відділу соціокультурного розвитку регіонів Управління соціокультурного розвитку Міністерства культури та інформаційної політики України; Владислав Берковський, виконавчий директор Українського культурного фонду; Олександр Лашко, заступник Голови Державної архівної служби України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації; Оксана Бруй, президент ВГО «Українська бібліотечна асоціація».

У рамках пленарної сесії «Кроссекторальні партнерства у сфері культури та креативних індустрій: успішні практики, можливості та виклики» про свій успішний досвід  втілення різноманітних партнерських проєктів розповіли представники креативних індустрій – бібліотекарі, музейники, художники, театральні діячі, медійники, фахівці у сфері охорони нематеріальної культурної спадщини. Плідним на дискусії був круглий стіл «Трансформація бібліографії у цифрову епоху» за ініціативи та участі Миколи Івановича Сенченка, директора Державної наукової установи «Книжкова палата України імені Івана Федорова». Учасникам конференції була запропонована публічна лекція колеги з Болгарії Християна Атанасова, керівника Департаменту Національної бібліотеки «Св. Св. Кирила і Мефодія», доцента (м. Софія, Болгарія). Висвітлена доповідачем тема («Огляд документів з історії України та міста Одеси XVIII-XIX ст. в Османському архіві Національної бібліотеки Болгарії») є прикладом успішного дослідницького проєкту та демонструє методи роботи з історичними документами, підходи до збереження історичних документів у Національній бібліотеці Болгарії, розкриває процеси комплектування документного фонду, пов'язаного з Україною, в іноземних архівах, бібліотеках та приватних колекціях.

До розгляду на секційних засіданнях пропонувалися як традиційні теми бібліотечної практики, так й інноваційні питання, зокрема – роль і місце інформаційних, культурних, наукових, освітніх закладів у розвитку книжкової екосистеми України; успішні практики промоції книги та читання; діджиталізація ресурсів і послуг культурних установ в інформаційному просторі держави тощо.

До участі у конференції долучилися понад 200 науковців та провідних фахівців бібліотек, архівів, музеїв України та зарубіжжя, а також освітяни, культурологи, представники громадських організацій, органів державної влади та місцевого самоврядування, представники креативних індустрій. Широкою виявилася географія заходу: до конференції приєдналися фахівці з Одеси, Києва, Харкова, Тернополя, Миколаєва , Херсона, Чернігова, Хмельницького, Сум, Івано-Франківська, Запоріжжя, Дніпра, Вінниці, Львова, Ніжина, Луцька, Черкас, Житомира, Рівного, Кривого Рогу, Чернівців, Донеччини та ін.

До програми конференції було включено 26 доповідей.

За окремою програмою в м. Чорноморську, під час Виїзного свята  української книги відбувся круглий стіл «Безбар’єрне середовище в публічній  бібліотеці: комфорт для кожного» за участі бібліотек громад Одеської області, підготований колегами з Одеської ОУНБ ім. М. Грушевського.

Таким чином, ОдесаБібліоСаміт вчергове став високопрофесійною інформаційною та комунікативною платформою для фахового спілкування, що сприяє розвитку кроссекторальної співпраці, спрямованої на посилення та зміцнення ролі культурних інституцій у процесах розвитку культури читання, інформаційної та мовної культури суспільства, формування інтересу до вітчизняної книжкової продукції, а проведення Інтелект-форуму в цілому є свідченням того, що повномасштабна ворожа російська агресія не здатна зупинити культурно-мистецький рух в Україні. Одеська національна наукова бібліотека вже вкотре стала місцем зустрічі книголюбів, письменників, фахівців видавничої справи, науковців і літературознавців, мистецтвознавців, ілюстраторів книги, бібліотечних фахівців та широкої громадськості.

Розширені результати заходу будуть надруковані у виданні «Інтелект-форум 2024» за прикладом «Інтелект-форуму 2023»

Створено: 12.06.2024
Оновлено: 13.06.2024
Переглядів: 856
© 2024 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.