Презентація видання Олекси Різникова «261 КУЩОГРОНО»


У головній читальній залі ОННБ 8 червня 2024 р. відбулася презентація «майже монографії», за визначенням самого автора, унікального науково-популярного видання «261 КУЩОГРОНО» Олекси Різникова.

Представляючи цю працю, ведуча заходу культуролог, член НСЖУ Тетяна Ананченко, звертаючись до шанувальників творчості О. Різникова, які зібралися на цю імпрезу, зауважила, що п. Олексу знає вже багато десятиліть, але що стоїть за просто цифрами? 87 проминулих літ, понад 8 сукупних років арештів і заслань за його проукраїнську діяльність і громадянську позицію, численні роки заборони на професійну діяльність, на вільне слово, на доступ до видавництв і друкарень, на вибір місця мешкання, на мандрівку за межі великої зони СРСР… Про все це можна довідатися, зокрема, з особистої сторінки Олекси Різникова в українській Вікіпедії.

Життя й діяльність Олекси Різникова, двічі репресованого активного громадського діяча, члена НСПУ (1990) та НСЖУ (2018), колишнього голови Одеської Просвіти й інспектора відділу освіти в Одесі, головного редактора журналу «Зона» Всеукраїнського товариства політв’язнів і репресованих, автора численних поетичних і прозових збірок, ґрунтовних мовознавчих розвідок, лауреата 14 престижних літературних премій і відзнак, повного кавалера ордена «За заслуги», варті того, щоб стати об’єктом мистецького дослідження,  їх вистачило б на кілька людських доль. І вражає те, що попри вік, життєві обставини, п. Олекса не складає рук, продовжує активно працювати, досліджуючи як мовознавець історію й унікальні особливості української мови. І свідченням цьому є його нова праця «261 КУЩОГРОНО у мові українців-русів-антів-князя Богдана Гатила» (2024).

Запрошений до слова автор сказав, що ця його вже 47 книга є продовженням його багаторічних досліджень, зокрема, у царині мовознавства. Віддавши шану його попередникам і сучасникам-мовознавцям, а також тим людям, які сприяли виданню його книжок, О. Різників розповів про свою творчу лабораторію, ретельні пошуки й аналіз «слово- і кущогрон» (авторські неологізми, як і багато інших, на які натрапляємо в його дослідженнях). Представляючи свою книгу слухачам і читачам, автор зауважив, що «на сьогодні я знайшов-випорпав у нашій мові 261 кущогроно». А потім додав, що поки книга йшла до читача, він назбирав уже більше трьох сотень нових кущогрон, хоча й збирався зупинитися на попередніх 261-их.

Поетична душа п. Олекси весь час «проривалася» під час презентації «майже монографії». І доречно з його вуст звучали вірші, суголосні певним періодам його життя і праці над мовними кущогронами.

Ведуча запросила до слова доньку й редактора цієї книги Ярославу Різникову, яка поділилася своїми думками стосовно презентованого видання. Схвильованими були її спогади про дитинство без батька, який був засланий і відбував «покарання» за свою українську громадянську діяльність у таборах Мордовії; про його долю, варту детективного серіалу; про його творчість і напружену працю, які дають йому сили жити і творити.

Ведуча нагадала присутнім про те, що Олекса Різників свого часу керував літературною студією «Гарт» при міському Палаці дитячої і юнацької творчості, з якої вийшли багато талановитих письменників, які стали членами НСПУ. Тож логічно було запросити до слова молодих талановитих присутніх на презентації «духовних дочок», які випурхнули з-під крила п. Олекси.

Першою взяла слово талановита письменниця Ірина Тома, яка щиро подякувала своєму наставникові за творчі уроки, побажала йому ще довгих плідних років життя і невтомної наснаги.

Редакторка молодіжного альманаху «Камертон» Марина Забуранна також сердечно привітала свого навчителя, уклінно подякувавши йому за настанови і допомогу в її творчому становленні.

Щирим був виступ кропивничанки Світлани Орел, палкої шанувальниці творчості Олекси Різникова, яка нагадала присутнім, що саме в її місті, яке до 2016 року мало назву Кіровоград, у своїй ранній молодості Олекса з другом Володимиром Барсуківським розповсюджували власноручні антирадянські листівки, за що згодом і були репресовані відповідними органами влади.

З теплим словом привітання виступив відомий український поет і журналіст Юрій Островершенко, який побажав своєму давньому другові «многая літа» і ще великих творчих звершень.

Підсумовуючи цю творчу зустріч і презентацію книги «261 КУЩОГРОНО», Тетяна Ананченко нагадала присутнім, що з Одеською національною науковою бібліотекою автора цього унікального дослідження пов’язує багаторічна творча співпраця: він активний постійний  учасник численних культурологічних заходів, які тут постійно тривають, книгозбірня у 2023 році у серії «Письменники Одеси» видала біобібліографічний покажчик Олекси Різникова.  І нова його книга ще раз засвідчує, що її автор все життя відстоював ідеї незалежності України, утверджував ідеали гуманізму і духовні цінності українського народу, зберігав й захищав українську мову як духовний оберіг нашої нації.

На останок ведуча виконала почесну місію: від імені оргкомітету журі конкурсу «Українська книга на Одещині», яке відзначило видання «261 КУЩОГРОНО» Олекси Різникова в номінації «Науково-популярне видання», вручила автору диплом.

А потім відбулася автограф-сесія, на якій Олекса Різників роздавав і підписував свої книжки усім охочим.

Створено: 12.06.2024
Переглядів: 748
© 2024 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.