Лютневий народознавчий календар у традиціях і звичаях українців

00.jpg

1 лютого в читальному залі ОННБ (вул. Акад. Філатова, 1), в рамках клубу родинного дозвілля, відбулася народознавча зустріч «Лютневий народознавчий календар у традиціях і звичаях українців». До читального залу завітали постійні користувачі бібліотеки.

Лютий – другий місяць року у григоріанському календарі, має 29 днів у високосні та 28 днів – у звичайні роки.

Назва «лютий» закріпилася за місяцем наприкінці XIX сторіччя. Цей місяць завше мав люту вдачу. В лютому характерні пронизливі сніговії, колючі морози, вітри й замети. Про це свідчать і давні назви місяця: крутень, зимобор, криводоріг, казибрід, межень (межа між зимою й весною). Інші народні назви лютого: лютень, бокогрій..

Працівник читального залу Ольга Мойсей розповіла, що з лютим пов’язано чимало звичаїв, обрядів, сподіванок і... несподіванок. З останнім місяцем зими у хліборобів завершувався і традиційний зимовий перепочинок. Селяни готувалися до нового хліборобського сезону.

З лютим міцно пов’язані й природні передбачення погоди: якими будуть весна та літо, чи защедрить урожаєм рік новий?

Бібліотекар також провела огляд книжкової виставки «Зимові свята України», в якій розповідається про свята, традиції та звичаї притаманні місяцю лютому.

Користувачі брали активну участь в обговорені, ділилися, за якими народними прикметами передбачають погоду в різних регіонах України, згадували дати народного календаря, а також приказки та прислів’я, пов’язані з місяцем лютим.

Зустріч пройшла у теплій товариській атмосфері.


Створено: 01.02.2024
Переглядів: 990
© 2024 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.