Презентація нового видання професора В’ячеслава Кушніра в ОННБ

f-1.jpg f-2.jpg

22 листопада 2023 року Одеська національна наукова бібліотека презентувала нову книжку доктора історичних наук, професора, декана факультету історії та філософії Одеського національного університету імені І.І. Мечникова, голови правління Одеської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, заслуженого працівника освіти України В’ячеслава Григоровича Кушніра «СТОРІНКАМИ ГАЗЕТ І ФЕЙСБУКА. КРАЄЗНАВСТВО. ПУБЛІЦИСТИКА. РЕФЛЕКСІЇ».

Презентація, яка відбувалася у відділі рідкісних видань та рукописів ОННБ, зібрала спільноту, пов’язану із краєзнавством – людей науки, представників влади та бібліотекарів, серед яких чимало колишніх студентів В’ячеслава Григоровича. А тим, хто у Кушніра навчався, ким би вони не стали в майбутньому, любов до рідного краю прищеплена на все життя.

Нове видання є вагомим внеском у популяризацію краєзнавчих та народознавчих досліджень, якими В’ячеслав Кушнір почав займатися ще в часи свого студентства і які продовжує впродовж понад 40 років як науковець. Здебільшого це матеріали про маловивчені сторінки історії та культури Одещини, про українців Північної Добруджі, співпрацю з науковцями Румунії та авторські оцінки сучасних суспільних подій. Автор книжки основною метою репрезентованих матеріалів визначає «пізнання історії і культури свого краю, усвідомлення важливості матеріальної й духовної спадщини як складової національної культури, основи української ідентичності».

Дійсно, це ілюстроване видання перенесе вас до благодатно-заповідної Кодимщини, де народився В. Кушнір і де буденність тісно переплетена з фольклором. Ви опинитеся на етнофестивалі зі старовинними піснями-забавами та тутешньою смакотою,  чи на традиційному весіллі, де сільські віртуози грають запальні мелодії предків, а ключовою особою дійства є нанашка - таємнича персона з дохристиянським походженням. Нап’єтеся води із сакральної криниці на чумацькому шляху, пізнаєте магію традиційного шитва та розмаїття орнаментики автентичного одягу мешканців Південно-Східного Поділля, помилуєтеся мальованими сюжетами на стінах хат і автобусних зупинок, що додають довкіллю українського духу… А ще побуваєте на румунському боці Дунаю, де почуєте легенди 700-літнього дуба з острова Караорман, що пам’ятає перших задунайських козаків, та дізнаєтеся більше про те, як шанують традиції дідів-прадідів українці Північної Добруджі.

f-5.jpg f-6.jpg f-7.jpg

Знайомство з виданням стане  потужним поштовхом, мотивацією до активізації пошукової роботи місцевих краєзнавців.

Презентована книжка побачила світ завдяки натхненній співпраці В’ячеслава Кушніра з Одеською національною науковою бібліотекою. Це вже традиційна форма підготовки подібних збірників, які практикує наукова бібліотека спільно зі своїми партнерами - науковцями, освітянами, мистецтвознавцями, і які користуються високим попитом серед наукової спільноти та широкого загалу читачів.

f-3.jpg

В’ячеслав Кушнір, доктор історичних наук, професор, декан факультету історії та філософії Одеського національного університету імені І.І. Мечникова, голова правління Одеської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, заслужений працівник освіти України, привітав учасників зібрання та ознайомив з історією появи його нової книжки:

«У збірнику йдеться про наше сьогодення, нашу історію та історичну культурну спадщину, з кожним роком ми переконуємося в тому, що це дуже важливо. За останні двадцять років у мене накопичився певний обсяг різноманітного матеріалу, розпорошеного по різних джерелах, зокрема в соцмережах. Не було й думки видавати все разом, публікувати збірник, але настав момент, коли я все ж вирішив порадитись. Я звернувся до бібліотеки, адже  з ОННБ ми дружимо давно, тут працюють наші випускники, бібліотека - партнер нашого факультету та нашого університету і експерт наших освітніх програм. У нас багато спільного, важливого для освітнього процесу і для суспільства. Тому я прийшов сюди, щоб поспілкуватися з приводу партнерського  видавничого проєкту з керівником бібліотеки Іриною Бірюковою, з фахівцями редакційного відділу. Отже, я звернувся до них, щоб порадитися, чи мій матеріал вартий оприлюднення? Відповідь була: «Однозначно так!». І ми почали роботу. Я мав певні думки, яким має бути це видання, але тримав їх при собі, мені було цікаво, що скажуть інші. Цей варіант, який маємо сьогодні, - ідея редакційного відділу, це їхнє рішення щодо структури, певних акцентів у текстах, поліграфічного виконання, і в результаті видання вийшло набагато кращим, ніж те, яке вимальовувалося в моїй уяві на початку. Тож дякую професійному колективу ОННБ, що допоміг з’явитися цій книжці на світ, і бажаю моїм читачам захоплюючої подорожі рідним краєм».

f-4.jpg

У вітальному слові генеральний директор ОННБ, заслужений працівник культури України Ірина Бірюкова наголосила, що презентоване видання для фахової команди Одеської національної наукової бібліотеки є особливо цінним з огляду на відповідність завданням та у контексті краєзнавчої роботи книгозбірні, а також актуальним видавничим проєктом у такий непростий час повномасштабної російської агресії, адже краєзнавство сприяє пізнанню історії, формуванню національно свідомого громадянина, справжнього патріота незалежної України.

f-8.jpg

Не побоявся приїхати в Україну під час війни Джорж Енаке, професор Нижньодунайського університету м. Галац (Румунія):«Я хочу засвідчити повагу до українського народу, який дуже цінує свободу. Я приїхав, щоб розділити радість презентації нової книги мого друга - професора В’ячеслава Кушніра, та ще раз наголосити, як високо ціную давню співпрацю наших факультетів. А ще я захоплений тим, що наша зустріч відбувається у цій прекрасній бібліотеці, збудованій в неокласичному стилі. Хорхе Луїс Борхес свого часу сказав: «Кожний по-своєму уявляє рай, мені він з дитячих років уявлявся бібліотекою».

f-9.jpg

Модератор зустрічі Наталія Петрова, кандидат історичних наук, доцент кафедри археології та етнології України ОНУ імені І.І. Мечникова, додала, що професор Енаке з перших днів війни активно допомагає Україні та надає підтримку українським студентам, які навчаються в Нижньодунайському університеті.

Цього дня ще багато теплих слів було сказано на адресу шановного автора, спікери продемонстрували одностайність щодо важливості та унікальності презентованого видання. Учасники з-поза меж Одеси комунікували із залом за допомогою відеозв’язку.

Своїми враженнями від прочитаного поділились:

f-10.jpg

Олександр Реєнт - голова Національної спілки краєзнавців України,  доктор історичних наук, професор, член-кореспондент НАН України, заступник директора Інституту історії України НАН України, заслужений діяч науки і техніки України (по відеозв’язку);

f-11.jpg

Ярослава      Різникова - заступник директора Департаменту культури, національностей, релігій та охорони об’єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації – начальник управління культури, національностей та релігій ОДА;

f-12.jpg

Олександр    Запорожченко - проректор Одеського національного університету імені І.І. Мечникова;

f-13.jpg

Оксана Левчишина - проректор з наукової та методичної роботи Одеської академії неперервної освіти Одеської обласної ради;

f-14.jpg

Олена  Іванова - декан факультету журналістики, реклами та видавничої справи ОНУ імені  І.І. Мечникова, доктор наук із соціальних комунікацій, професор;

f-15.jpg

Юрій    Слюсар - заступник з наукової роботи Одеського історико-краєзнавчого музею;

f-16.jpg

Валентина    Вітос - директор Одеського обласного центру української культури, національний експерт з питань НКС України;

f-17.jpg

Володимир Геник - упорядник видання, провідний редактор ОННБ, мистецтвознавець, журналіст, член Національної спілки журналістів України.

f-18.jpg

Генеральний директор ОННБ Ірина Бірюкова на завершення зустрічі зазначила:

«Я  була впевнена в своїх колегах, які долучилися до створення збірника і повірили в ідею, що ми спроможні виконати цю роботу швидко та якісно. І, звісно, була впевнена в запропонованому контенті – мудрих текстах В’ячеслава Григоровича на Фейсбуці та в газетних матеріалах, які протягом багатьох років я залюбки читала. Тому мені хотілося долучити до цього ще й бібліотечну складову, тож книжка містить бібліографічні посилання та  допоміжні матеріали, які зорієнтують нашого читача чи дослідника. Це видання має потрапити до бібліотек нашого міста, регіону, України».

f-20.jpg f-21.jpg

Ірина Олександрівна вручила примірники видання представникам бібліотек міста.

Видання побачило світ за фінансової підтримки пана Михайла Погорілого.

Поява на світ нової книжки В’ячеслава Кушніра стала, без перебільшення, культурною подією. Автор розраховував, що першого накладу видання вистачить на всіх, але книжка за короткий час розлетілася по людях, школах  і бібліотеках, а попит залишився високим. Новинкою цікавляться у Києві, Львові та  в закордонні, насамперед у Румунії, тому вже планується додатковий наклад.

Створено: 25.11.2023
Переглядів: 1245
© 2024 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.