Зустріч з Олександром Гарським

21 серпня 2023 року в залі наукових працівників Одеської національної наукової бібліотеки суддя Малиновського райсуду міста Одеси Олександр В'ячеславович Гарський зустрівся з бібліотекарями. Наш гість знаменитий тим, що ухвалює нестандартні вироки. Багатьох своїх підсудних він зобов’язує читати книжки.

foto-1-img_7098.jpg foto-2-img_7108.jpg foto-3-img_7108.jpg foto-4-img_7159.jpg

У цьому залі бібліотеки Олександр Гарський спілкується із зацікавленим слухачем вже не вперше, тут він на початку серпня давав інтерв’ю телеканалу Суспільне/Одеса.

Генеральний директор Одеської національної наукової бібліотеки, заслужений працівник культури України Ірина Бірюкова привітала гостя та присутніх, яких зібралося чимало, та наголосила, що це фахова зустріч, яка має на меті обмін досвідом для промоції книги та читання. Це зустріч симпатиків та партнерів, адже кожен з нас насправді є «людиною книги». З нашим гостем нас об’єднують спільні цінності, які збагачують наш досвід та служать запорукою нашого успіху на благо поступу нашої держави. Щоб впровадити інновацію, особливо в такій складній сфері, як судова система, необхідно звіряти свої думки та дії. Спосіб, який застосовує Олександр Гарський, є новою практикою промоції книги, яка в Україні впроваджується вперше, - переконана Ірина Бірюкова.

Під час зустрічі Олександр Гарський розповів присутнім про те, як з'явилася ідея популяризації читання серед підсудних, який шлях від ідеї до впровадження в практику; що надихало та стало відправною точкою:

- Свого часу англійський суддя першим призначив вирок – прочитати «Дванадцяту ніч, або Як собі хочете» Вільяма Шекспіра. Такий підхід мені здався прогресивним. Адже читання книг, як покарання, може по-іншому впливати на свідомість людини. Це у майбутньому може перевиховати людину, котра оступилася. Моє твердження небезпідставне. Протягом 19-річної суддівської роботи доводилося застосовувати звичні для судової системи України покарання за кримінальні правопорушення, на кшталт позбавлення волі, іспитового терміну або громадських робіт. Але вони не дуже дієві. У випадку з читанням книг, я певен, що це дає хороший ефект, незважаючи на вік людини. Правосуддя повинно мати людське обличчя. Держава надала суддям великі повноваження, щоби вершити правосуддя щодо інших людей. При цьому ми залишаємося людьми і можемо помилятися.

Поговорили про переваги такого підходу до суддівства, улюблені твори та як культура може запобігти злочинам. Олександр Гарський відповів на декілька питань від зацікавленої аудиторії:

- У вироках із читанням книг ви наслідуєте якийсь закордонний досвід чи це ваша ініціатива?

- Я вперше побачив, що в Сполученому Королівстві суддя призначив неонацисту прочитання класиків англійської літератури. Можливо, саме це і подало певний приклад, було якимось поштовхом. Я намагаюсь уважно вивчати рішення Верховного суду США, Канади і Сполученого Королівства. Я вивчаю практику інших іноземних судів і мені подобається, як вони пишуть. Це підштовхнуло мене призначити покарання у вигляді читання книг. Коли замислився над цим, то зрозумів, що це, мабуть, координація юридичного і життєвого досвіду. Хотілося щось змінити. Бо призначення одних і тих самих покарань не виконує тої ролі, яку повинне виконувати в суспільстві покарання.

- Особисто ви яку літературу найчастіше читаєте? І яка улюблена?

- У мене немає конкретної системи чи методу в читанні. Мій єдиний принцип - щоб воно мені подобалося, несло якісь вічні цінності. І щоб ця література надавала нові знання, ідеї. Або навіть не нові ідеї, а таку інформацію, такий ґрунт, щоб в думках нові ідеї самі зароджувалися. Я звертаю увагу на зміст літератури, він для мене дуже і дуже важливий. Багато читаю професійної філософії. Мені здається, вона важка для пізнання, але її я читаю по-іншому, більш методично: її треба вивчати, аналізувати, порівнювати, я на це витрачаю багато часу. Найбільше полюбляю саме Франка. Дійсно, його творчість для мене на першому місці. Його «Перехресні стежки» я вважаю найвидатнішим твором. Я на нього посилаюся іноді, а іноді хочеться постійно його цитувати у вироку.

- Чи можна сказати, що злочини вчиняються від недостатньої освіченості людини, від нестачі культури?

- Так, можна. Зрозуміло, не все можна виправити за допомогою книжок, але я твердої думки, що книжки роблять нас добрішими. Я цю думку також виписував у вироках і вважаю, що так повинно бути. Я звертаю увагу на ту літературу, яка робить людей добрішими.

- У одному з інтерв'ю ви казали, що хочете стати письменником. Розкажіть про це, будь ласка.

- Хочу щось написати. Можливо, це можна трактувати і як бажання стати письменником. Я не вважаю, що маю якийсь літературний талант. Можливо, це буде професійна юридична література. Хотів би написати про судове рішення. Або про помилки в житті, бо у нас усе з помилками зв’язано, і є сувора відповідальність за ці помилки. Можливо, щось і художнє, але так далеко я не заходив. Було б непогано, якщо б десь наприкінці кар’єри у мене проявилися й літературні здібності.

Під час розмови з гостем генеральний директор ОННБ Ірина Бірюкова торкнулася теми популяризації читання, яка поступово впроваджується у сучасну судову систему. Для сприяння впровадженню унікальної практики, для того, щоб вона стала більш поширеною на теренах України, приносила користь та змінювала на краще свідомість людини, слід активно залучати фахову спільноту, діяти на рівні інституцій культури – Міністерства культури та інформаційної політики, Української бібліотечної асоціації та провідних бібліотек держави. У свою чергу Олександр Гарський погодився з необхідністю проведення заходів з популяризації читання та координації такої діяльності з Міністерством культури та інформаційної політики.

foto-5-img_7170.jpg foto-6-img_7175.jpg foto-7-img_7178.jpg foto-8-img_7179.jpg

Для пана Гарського була проведена оглядова екскурсія бібліотекою - однією з найстаріших публічних книгозбірень України.

Ірина Бірюкова презентувала гостю подарункове видання «Одеська національна наукова бібліотека».

Олександр Гарський залишив запис у Книзі почесних гостей бібліотеки.

Створено: 22.08.2023
Переглядів: 1214
© 2024 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.