19 серпня виповнюється 140 років від дня народження Коко Шанель (1883-1971), видатної французької кутюр’є

2.jpg

Як Коко Шанель, «Велика Дама французької моди», спромоглася розбудити  культурну Європу? Це сталося тому, що вона була не тільки геніальним творцем моди – артистична натура, невтомна трудівниця – вона створила модель, яку носять і сьогодні: костюм «а ля Шанель». Основні риси створеного нею наприкінці двадцятих років минулого століття стилю в одязі й поведінці – елегантна простота і природність. Французький письменник, художник, сценарист  Жан Кокто так висловив своє ставлення до творчості майстрині: «Якимось чудом Шанель використала в моді закони, які раніш були характерні тільки для живопису, поезії і музики».  

3.jpg

Шлях до слави Коко Шанель був довгим і складним. У далекому 1912 році вона відкрила свій перший дім моди у Довілі (у 1919 р. - в Парижі). У 1921 р. з’явився знаменитий парфум «Chanel № 5» (виступила новатором, бо до Шанель жіночі парфуми не мали складних запахів, повторюючи аромат лише якоїсь однієї квітки).  Дизайнерській фантазії Коко належать також маленька чорна сукня, брючний жіночий костюм, сумочка на ланцюжку та інші фірмові речі, що створюють вишуканий, мінімалістичний стиль. До речі, у 1926 р. американський журнал «Vogue» прирівняв, за універсальністю і популярністю, маленьку чорну сукню до автомобіля «Ford», адже її можна було носити протягом дня і вечора залежно від того, як вона була доповнена аксесуарами. Любителі біжутерії теж можуть подякувати Коко Шанель - саме вона почала носити коштовності упереміш з ювелірними підробками. Незважаючи на свій статус, Коко не любила діамантів. У 1954 р. 71-річна Коко Шанель після тривалої перерви повернулася у світ моди. Костюм «від Шанель» стає символом статусу нового покоління. У 1950-1960-ті рр. вона співпрацювала з різними голлівудськими студіями, одягала відомих зірок. З 1983 р. Карл Лагерфельд очолив дім моди Шанель і став його головним модельєром.

4.jpg 5.jpg 6.jpg

Неймовірна біографія Коко Шанель обросла легендами і домислами. Її життя, насичене яскравими подіями, стало частиною історії століття. Його згодом неодноразово намагалися відобразити в літературі і кінематографі. Про неї й досі знімають фільми і пишуть книжки.

У відділі мистецтв ОННБ зберігається чимало книг і статей, присвячених легенді високої моди. Зокрема, звертаємо увагу на такі видання: 

7.jpg

Гідель, Анрі. Коко Шанель / пер. з фр. О. Колесникова. – Харків : «Ранок» : Фабула, 2018. – 320 с. – (Серія «Біографія століття»).

Автор книги – один з найбільш відомих арт критиків Франції. Романізована біографія видатної жінки спирається на солідний фактичний матеріал.

8.jpg 9.jpg

Edmonde Charles-Roux. Le Temps Chanel. – Paris, 1998. – 256 p.

Книга-альбом письменниці Едмонди Шарль-Ру «Час Шанель» розповідає про життя, творчість, друзів майстрині, серед яких були видатні постаті: Жан Кокто, Пабло Пікассо, Жан Маре та ін. Текст  супроводжується унікальними ілюстраціями з особистої колекції Дому Шанель.

Книга подарована ОННБ Посольством Франції в Україні.

10.jpg 11.jpg

Histoire de la Mode an XX-e Siecle. – Paris, 1999. – 120 p.

Ілюстрований огляд видатних домів мод, в якому гідне місце займають роботи Коко Шанель.

Книга подарована ОННБ Сюзанною Саварі ( французька художниця, меценат).

12.jpg 13.jpg 14.jpg 15.jpg

Fashion box : The Immortal Icons of Style. – London, 2011. – 480 p.

Альбом «Невмирущі ікони стилю». Цікавий розділ - про маленьку чорну сукню Шанель з фотографіями видатних кіноактрис.

16.jpg 17.jpg

Санчес Вегара, М.І. Коко Шанель / Марія Ісабель Санчес Вегара ; худож. Ана Альберо ; пер. з ісп. М. Пухлій. – Київ : КМ-БУКС, 2018. – 28 с. : іл. – (Маленьким про великих).

Сердюк, Марія. Коко Шанель / Марія Сердюк. – Київ : «Агенція «ІРІО», 2019. – 112 с. : іл. – (Видатні особистості. Біографічні нариси для дітей).

Ці видання – реалізація вдалих проєктів для підлітків. На прикладі великих людей книги дають зрозуміти, що визначний успіх не приходить сам по собі, він підвладний лише тим, хто багато та плідно працює.

Дещо з крилатих висловів Коко Шанель

У вас не буде другого шансу справити перше враження.

Якщо ти народився без крил, не заважай їм рости.

Мода проходить, стиль залишається.

Парфуми – це невидимий, але незабутній, неперевершений модний аксесуар. Він сповіщає про появу жінки і продовжує нагадувати про неї, коли вона пішла.

Піклуючись про красу, треба починати з серця і душі, інакше ніяка косметика не допоможе.

Створено: 18.08.2023
Оновлено: 17.08.2023
Переглядів: 1441
© 2024 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.