Всесвітній день вишиванки: творча зустріч із народною майстринею Людмилою Казанчук

mal-7.jpg

16 травня в читальному залі ОННБ з нагоди Всесвітнього дня вишиванки відбулася творча зустріч з майстринею вишивки Людмилою Казанчук.

Гарна й ошатна, оздоблена символічними орнаментами сорочка, наша рідна вишиванка, сьогодні стала не просто елементом одягу, а своєрідною міжнародною візитівкою українців. Поза часом і модою, вона є елементом традиційної народної культури.

В Україні вишивка поширена скрізь, але кожен район і навіть село мають свої улюблені кольори, свої місцеві узори й традиційну техніку виконання. З покоління в покоління передавались од матері до доньки секрети вишивання.

У вступній промові фахівець читального залу Мойсей Ольга розповіла про історію походження свята, традиції святкування, та ознайомила з виданнями, представленими на виставці «Хай міцніє нитка роду». (мал. 4, мал. 8)

mal1.jpg

Бебешко Лідія Українська вишиванка

Книга стане справжнім подарунком для всіх, хто залюблений у вишивання! Композиції для чоловічих та жіночих сорочок створено відповідно до старовинних колекційних зразків та сучасних модних тенденцій. У книжці є все необхідне, щоб самостійно пошити і власними руками вишити український національний стрій.

mal2.jpg

Кара-Васильєва Тетяна Українська вишивка

Книга знайомить читача з історією української вишивки від Х до ХХ століття. Розглядаються особливості самобутньої народної вишивки, її локальні характеристики щодо історико-етнографічних регіонів, описуються основні техніки шитва,розкриваються символіка рушників, їхнє значення у святах та обрядах.

mal3.jpg

Литвинець Е.М. Українське народне мистецтво. Вишивання і нанизування

В книзі наведено стислі історико-художні відомості про ручне вишивання і нанизування, орнаментику, кольорові поєднання та композиційні вирішення. Розглянуто потрібні матеріали, інструменти і пристосування, послідовно викладено технічні прийоми вишивальних швів і способів нанизування, наведено характерні узори.

Під час майстер-класу майстриня Людмила Казанчук пояснила, що характерною особливістю народної вишивки є величезна різноманітність технік та їх поєднання. Назви багатьох технік походять передусім від засобів виконання («вирізування», «виколювання»), від того, який предмет вишивається («рушниковий шов», «переміточний шов»), або від назви місцевості.

mal5.jpg mal-6.jpg

Характер вишивки, вибір тих чи інших орнаментальних мотивів, колірне рішення залежало від призначення одягу, соціальних і вікових чинників.

Пані Людмила розповіла й про те, що композиція сорочки – то чітко продумана й логічна конструктивно-декоративна система взаємозв’язку площин вишивки, поєднання ажурних швів і вільних частин білого тла, що підкреслює декоративність вишивки. Орнаментувалися, головним чином рукави, поділ, пазуха, комір. Вишивка в загальній схемі сорочки будується на чергуванні вертикальних і горизонтальних орнаментальних ліній, що створює велику ритмічну різноманітність.

В процесі обговорення користувачі дізнавалися про те, як підібрати тканину та нитки для вишивання. На прикладі робіт з експозиції, наочно мали змогу побачити, які можуть бути дефекти тканини під час вишивання та як їх уникнути.

mal-9.jpg mal-10.jpg mal-11.jpg

Щиро вдячні за роботи надані для експозиції Одеському обласному центру української культури та особисто майстрині Людмилі Казанчук.

Створено: 17.05.2023
Переглядів: 975
© 2024 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.