Шевченківські читання, присвячені 209-й річниці від дня народження Т.Г. Шевченка

foto-1-ono-zhe-zastavka.jpg

14 березня 2023 року в Одеській національній науковій бібліотеці відбулися традиційні Шевченківські читання, присвячені 209-й річниці від дня народження Великого Кобзаря.

Уже вдруге українці вшановують пам’ять Тараса Шевченка в умовах повномасштабного вторгнення Російської Федерації на терени України. Сьогодні слово Кобзаря значуще, як ніколи. Вірші нашого національного Пророка, його думки, заклики та заповіт сьогодні є надзвичайно актуальними. Наразі Шевченко – воїн і духовний символ, який разом зі всіма нами боронить українську землю.

У заході взяли участь провідні науковці, митці, краєзнавці. У своїх доповідях вони розкривали різні  аспекти як усталених традиційних трактувань, так і сучасної інтерпретації творчого спадку Т.Г.Шевченка – у площині історії, літератури, культури і мистецтва.

foto-2.jpg foto-2a.jpg

Відкрила захід Ірина Бірюкова, генеральний директор ОННБ, заслужений працівник культури України. Вона розповіла про багаторічну традицію бібліотечних Шевченківських читань та підкреслила, що «звернення до постаті Великого Кобзаря, до його творчості, життєвого шляху надзвичайно надихає і згуртовує, адже у Шевченковій творчій спадщині сконцентровано все: наша мова, історія, звичаї та традиції, наша мораль, національна філософія, основи українознавства та державотворення, найвища духовність, наше минуле, сучасне і майбутнє».

foto-3.jpg

Про значення Тараса Шевченка у нашому житті, нашій історії і культурі говорив у своїй доповіді Сергій Дмитрієв, письменник, доцент кафедри загального та слов’янського мовознавства ОНУ ім. І.І. Мечникова, голова Одеської обласної організації Національної спілки письменників України: «Ми маємо розуміти твори Тараса Шевченка з позицій сьогодення, сприймати їх як пророцтво і як настанову до об’єднання українського народу для зосередженості сил всього українства світу, адже у «Кобзарі» міститься духовний код нації», - зазначив науковець.

foto-4.jpg foto-4a.jpg

Про роботу Одеського національного академічного театру опери і балету над виставою за творами Т.Г.Шевченка – оперою Олександра Родіна «Катерина» – у складні часи перших місяців повномасштабного вторгнення РФ на терени України розповіла директор театру Надія Бабіч, заслужений працівник культури України: «Сьогодні театр, як і всі мистецькі установи, не шкодує зусиль гідно тримати культурний фронт. Ми чекаємо на глядачів і завжди раді подарувати їм патріотичну наснагу, незламне натхнення та любов і красу, які завжди дарує мистецтво».

foto-5.jpg

Гостру тему святої ненависті до ворогів України у творчості Тараса Шевченка порушив у своїй доповіді Олександр Музичко, доктор історичних наук, професор кафедри історії України ОНУ ім. І.І. Мечникова. Науковець бачить витоки цієї ненависті у любові до рідної землі: «Безперечно, Шевченко був поетом великої любові до України а його палка ненависть до ворогів, і передусім, поневолювачів росіян є своєрідним продовженням цієї любові … Загалом, без ненависті до російського ворога, нам його не перемогти».

foto-6.jpg

Про історичні знання Тараса Шевченка їх вплив, майстерне використання і їх творчу інтерпретацію у творчості Кобзаря йшлося у доповіді Валентина Долгочуба, доктора філософії: «Вдумливе вивчення творів Т. Шевченка на історичну тематику засвідчує відмінне знання поетом вітчизняної минувшини. Тарас  Шевченко не лише знав факти з історії рідного краю, він одним із перших інтерпретував їх з української позиції. Шевченкове бачення вітчизняної історії є не тільки актуальним сьогодні, а й відіграє величезну націєтворчу роль в українському суспільстві».

foto-7.jpg foto-7a.jpg

Про багату мистецьку спадщину Т.Г.Шевченка, що надихнула на створення цікавого проєкту «Імерсивний світ Тараса Шевченка», який отримав безліч схвальних відгуків у багатьох країнах світу і сьогодні є номінантом на Національну премію Тараса Шевченка, йшлося у виступі його продюсерки – Наталії Делієвої, президентки БО «Перший благодійний театральний фонд», продюсерки імерсивних виставок, голови ВГО «Асоціація жінок України «Дія»

foto-8.jpg

Власними враженнями та творчими роздумами під час своєї подорожі шевченківськими місцями та під час роботи над картиною «Вічний наспів» поділилася Світлана Крижевська, художниця, старший викладач кафедри образотворчого мистецтва ПНПУ ім. К.Д. Ушинського, член Національної спілки художників України.

foto-9.jpg

Актуальну тему «воєнного пророцтва» у творах Шевченка розглянула Тетяна Ананченко, культуролог, член НСЖУ, радник ОННБ з питань літературознавства. Вона наголосила, що « попри те, що зараз триває кривава війна, розв’язана РФ проти вільної незалежної України, яка захищає свою територію, свій народ, свій європейський вибір, ми знаємо, ми впевнені,що переможемо. І справдиться пророчий заклик Кобзаря: «Борітеся — поборете! Вам бог помагає!»».

foto-10.jpg foto-11.jpg

Окрасою заходу стала літературно-музична програма «З Шевченкової криниці» у виконанні артистів Одеської обласної філармонії ім. Давида Ойстраха – майстра художнього слова, Наталії Мойсеєвої та бандуристки Софії Нечай.

foto-12.jpg foto-13.jpg

Особливу увагу учасників і відвідувачів читань привернула книжкова виставка з фонду ОННБ «Думи мої, думи мої…», де були представлені , передусім, новинки книжкової Шевченкіани та виставка однієї картини – «Вічний наспів» художниці Світлани Крижевської. Експозиції демонструватимуться до кінця березня.

Створено: 16.03.2023
Оновлено: 17.03.2023
Переглядів: 1114
© 2024 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.