Протидія кібербулінгу та кібергрумінгу в Україні


8 лютого 2023 року в Хабі цифрової освіти Одеської національної наукової бібліотеки спільно з Регіональним центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги в Одеській області та представниками Управління патрульної поліції в Одеській області, відбулася лекція на тему «Протидія кібербулінгу та кібергрумінгу в Україні». Серед слухачів – представники та учні ДНЗ «Одеський професійний ліцей морського транспорту» та батьки з дітьми.

Фахівець довідково-інформаційного відділу роз’яснила присутнім, що таке кібербулінг, причини його виникнення та можливі наслідки. Під час лекції переглянули освітній серіал з онлайн платформи «Дія. Цифрова освіта» на тему «Безпека дітей в Інтернеті».

12.jpg 

Головний юрист Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Катерина Болаткіна розповіла про законодавче закріплення булінгу як адміністративного правопорушення.

Кібербулінг – це булінг із застосуванням цифрових технологій. За останні роки відомо щонайменше про 43 справи, за якими правопорушників було притягнуто до відповідальності за розповсюдження фото- відеоматеріалів на платформах вайбер, інстаграм з метою завдання шкоди іншій особі.

Кібергрумінг також карається законом. Він полягає в тому, що шахраї через соцмережі входять в довіру до дітей та підлітків з метою отримання від них інтимних фото або відео. В подальшому дітей шантажують, щоб отримати ще більш відверті матеріали, гроші або змусити до особистих зустрічей в офлайні. Кримінальним кодексом передбачено покарання за такі діяння. Тому тема кібербулінгу та кібергрумінгу є дуже актуальною на сьогодні і батькам необхідно бути обізнаними в ній задля захисту своїх дітей від протиправних посягань.

13.jpg 

Представники Управління патрульної поліції в Одеській області розповіли слухачам яким чином відрізнити булінг від звичайної сварки або неприємного спілкування. Булінг, як і кібербулінг, є цькуванням, яке відбувається неодноразово між учасниками освітнього процесу. В цьому і полягає трагізм ситуації. Дитина, стикаючись з ситуацією кібербулінгу, відчуває себе наче у пастці, помилково вважає, що її ніхто не зрозуміє і ніхто не допоможе.

Як зауважив інспектор патрульної поліції, найкращим способом захисту від кібербулінгу є превентивні заходи. Велике значення має загальна позиція батьків у вихованні своїх дітей, ступінь довіри в сім'ї, готовність дітей йти на контакт та обговорювати хвилюючі теми.

Спікери дали поради щодо запобігання та протидії кібербулінгу та кібергрумінгу: 

  1. Використовуйте «Правило білборда», згідно з яким ми відправляємо комусь в інтернеті фото- відеоматеріали у випадку, якщо вони не містять нічого компрометуючого і ми самі готові оприлюднити їх.
  2. Якщо ви зіткнулися з кібербулінгом або кібергрумінгом, будьте готові рішуче захищати свої права.
  3. Збирайте докази: скріншоти переписок, відеозаписи екрану. Краще це робити із звуковим супроводженням: назвати дату, час, своє прізвище, ім’я та по-батькові, давайте коментарі. На судовому процесі ці докази можуть бути визнані, як допустимі та будуть враховані при винесенні рішення.
  4. Звертайтесь до правоохоронних органів. Законодавство України на вашому боці.

В Україні діє Національна дитяча гаряча лінія, де професійні психологи та юристи допоможуть вам розібратися з вашими складнощами, в тому числі пов’язаними з булінгом. Номер безкоштовний з усіх мобільних, лінія є анонімною та конфіденційною. Працює в будні з 12:00 до 16:00.

Національна гаряча лінія для дітей та молоді: 0800 500 225 або короткий номер: 116 111 

Єдиний контакт-центр системи безоплатної правової допомоги: 0800 213 103

logotip-1.png logotip-2.png logotip-3.jfif

Створено: 09.02.2023
Переглядів: 304
© 2023 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.