Онлайн лекція «Загроза червонокнижним видам птахів на узбережжі Чорного моря в умовах бойових дій»


8 жовтня 2022 року за підтримки Програми ООН з навколишнього середовища відзначають Всесвітній день перелітних птахів. Він проходить під егідою Конвенції про збереження мігруючих видів диких тварин і Угоди про збереження афро-євразійських мігруючих водно-болотних птахів. Ці міжнародні угоди є частиною Екологічної програми ООН (ЮНЕП). З 2018 року, зважаючи на важливість міжнародної співпраці для збереження птахів, відзначення Всесвітнього дня перелітних (мігруючих) птахів організовують двічі на рік, у кожну другу суботу травня та жовтня.

Всесвітній день перелітних птахів (World Migratory Bird Day) – це щорічна інформаційна кампанія, під час якої наголошується на необхідності збереження перелітних птахів та місць їх проживання.

У світі існує приблизно 10 тисяч видів птахів, що свідчить про природне різноманіття. Птахи населяють різні типи екосистем на всіх континентах і уособлюють концепцію глобального біорізноманіття. Щороку велика кількість видів птахів мігрує, створюючи своєрідну павутину міграційних шляхів, перетинаючи та урізноманітнюючи чимало середовищ існування.

Птахи відіграють важливу роль у природі та житті людини. У природних умовах існують складні взаємозв’язки між птахами й рослинами, з одного боку, та між птахами й іншими тваринами – з іншого. Завдяки діяльності мігруючих птахів підтримується баланс екосистеми в цілому. Міграція птахів є одним з індикаторів біорізноманіття, здоров’я екосистеми, змін клімату. І тільки спільні зусилля держави, вчених, працівників природоохоронних організацій, юних натуралістів, всіх любителів природи дозволять зберегти довкілля.

Місцем гніздування та проживання для багатьох птахів в Одеській області є Національний природний парк «Тузлівські лимани». Через його територію проходить міграційний коридор, яким пролітають мільйони птахів під час сезонних міграцій до місць гніздування. Тут відпочивають перелітні птахи та гніздуються водоплавні.

У різні пори року науковці парку налічують 258 видів птахів, з яких 53 належать до Червоної книги України. Тут живуть кучеряві пелікани, галагази, чоботарі, кулики-сороки, сиворакши, бджолоїдки та інші. Десятки тисяч цих птахів використовують мілководдя лиманів як транзитний вокзал для відпочинку і як їдальню. Щодня картина змінюється в залежності від вітру і температури води, а також від наявності та доступності корму, безпеки перебування.

Про те, яка нині ситуація з перелітними птахами в парку та як воєнні дії впливають на їх міграцію Одеська національна наукова бібліотека попросила Івана Трофимовича Русєва, заступника директора Національного природного парку «Тузлівські лимани», доктора біологічних наук, еколога.

Створено: 07.10.2022
Переглядів: 1614
© 2024 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.