Курс публічних лекцій «Формування українського етносу та нації»

00.jpg

В Одеській національній науковій бібліотеці з 16 вересня у форматі онлайн розпочався курс публічних лекцій «Формування українського етносу та нації»

Повномасштабне вторгнення Росії, окрім катастрофічних наслідків, несе з собою неочікуваний для агресора наслідок: українська нація стала єдиною, як ніколи. Водночас зростає увага до витоків, початків існування нашого народу. У час насправді епохальних змін важливо оглянути пройдений народом шлях і зробити правильні висновки.

Курс «Формування українського етносу та нації» пропонує слухачам цілісне бачення процесу, завдяки якому ми стали українцями, причому українцями із саме такою, а не інакшою культурою.

Етнос та нація – складні наукові поняття, які часто трактують і розуміють хибно чи наївно. У рамках цього курсу слухачі дізнаються, чому науковці сперечаються про реальність етносу, а нації називають «уявленими спільнотами».

Курс зосереджений не на процесах здобуття державності й боротьби за неї (як звичайний курс національної історії), а саме на культурних і етнічних перетвореннях впродовж століть.

Сучасна наука дозволяє досить точно встановити, чому назви «руси» та «русини» мають відношення скоріше до українців, ніж до росіян; коли та як назва «Україна» закріпилася саме за Подніпров'ям; ким вважали себе козаки в середині XVII століття.

Учасники курсу будуть не лише пасивними слухачами, а й за бажанням, зможуть самі розповісти про певні прочитані тексти, а також взяти участь в обговореннях. Велика кількість ілюстративного матеріалу полегшить сприйняття інформації та дозволить упорядкувати її в «ментальні карти».

Курс розраховано на тих, хто цікавиться історією, крає- та народознавством, культурними процесами.

Лектор   - доктор філософії Валентин Андрійович Долгочуб.

План курсу

  1. Вступ. Що таке етнос?
  2. Етногенез слов’ян.
  3. Етнічна ситуація у Київській Русі.
  4. Етногенез українців.
  5. «Козацька нація» та «русини» у Речі Посполитій.
  6. Епоха Модерну і теорії націєтворення (nation building).
  7. Українські національні проекти ХІХ – початку ХХ століть.
  8. Додаткові фактори націєтворення на межі ХІХ – ХХ ст.
  9. Етнос, нація та нова індустріалізація. Радянська національна політика.
  10. Національні проекти і процеси в сучасному світі.

З літературою за темами лекцій можна ознайомитись в читальному залі ОННБ (вул. Акад. Філатова, 1). Читальний зал працює з 9.00-19.00 без вихідних.

Створено: 08.10.2022
Оновлено: 26.11.2022
Переглядів: 15363
© 2024 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.