Світова спільнота на захисті морських мешканців

foto-1.jpg

У всьому світі 23 липня відзначається День китів та дельфінів. Зоозахисники звертають увагу суспільства на загрози для китів, дельфінів та інших морських ссавців.

Всесвітній день китів та дельфінів було засновано у 1986 р., коли набрала чинності заборона на китобійний промисел (після 200 років нещадного полювання на китів). Заборона діє і сьогодні. Це означає, що в усьому світі полювання на китів, а також торгівля китовим м'ясом заборонені.

foto-2.jpg foto-3.jpg

Однією з причин, через яку зникають морські ссавці, є вилов їх для дельфінаріїв, океанаріумів та цирків. Дельфін — найрозумніше китоподібне, яке входить до десятки найбільш високорозвинених тварин планети. Дельфіни можуть врятувати потопаючу людину, можуть лікувати від різних хвороб за допомогою «спілкування».

Кити — це морські істоти, при цьому у них є легені, вони дихають повітрям, виношують і народжують дитинчат. Китоподібні мають найбільші розміри серед тварин: синій кит (блакитний) в дорослому стані досягає середньої довжини тіла 25 м (найбільші — до 33 м) і маси 90−120 т.

Кожного року цього дня природоохоронні групи та організації проводять різноманітні акції на захист китів та інших морських ссавців. Традиційно екологи об'єднуються і присвячують цей день захисту певного виду, якому загрожує небезпека зникнення. Головна мета заходів цього дня полягає у залученні уваги громадськості та урядів усього світу до захисту всіх морських ссавців. Згідно з даними Всесвітнього фонду дикої природи (WWF) і доповіді Зоологічного товариства Лондонської Живої Блакитної планети, кількість морських ссавців, риб, рептилій та інших тварин, що мешкають у Світовому океані, за останні десятиріччя скоротилася на 51%.

Особливою проблемою для існування морських ссавців є катастрофічне забруднення Світового океану пластиковими відходами. Це сміття вбиває величезну кількість птахів, морських ссавців та руйнує екосистему океану. Ці відходи нищать щороку в океані мільйони морських тварин.

foto-4.jpg

Особливе значення цей день має для України, адже в Чорному морі на цей час мешкає 3 види дельфінів. Багато з них знаходяться під загрозою зникнення і занесені до Червоної книги.

На узбережжях Болгарії, Румунії, Туреччині й Україні від початку війни знайшли вже не менш як 3 тисячі мертвих дельфінів. Останні дослідження в Болгарії, Туреччині й Україні показали, що через війну морське біорізноманіття перебуває під загрозою, що постійно зростає. Про це розповів директор Національного природного парку «Тузловські лимани» Іван Русев у Facebook.

Усе це відбувається через скидання бомб у прибережних районах, нафту із затонулих кораблів і річковий стік, забруднений хімічними речовинами. Деякі з тварин дістали опіки від вибухів бомб або мін. Окрім цього, підвищений шум, спричинений рухом великої кількості військових кораблів та використання потужних гідролокаційних систем також можуть дезорієнтувати дельфінів, оскільки ці тварини використовують звук для орієнтації в просторі.

Фахівці Одеської національної наукової бібліотеки пропонують вашій увазі добірку книжок про китів та дельфінів, завдяки яким можна більше дізнатися про цих прекрасних тварин та які мають на меті пояснити людям, що їх потрібно захищати.

Зробити свій внесок у збереження морських ссавців може, 
без перебільшення, кожна людина!

 

foto-5.jpg

Мобі Дік, або Білий Кит : романГерман Мелвілл ; пер. Дарія О. Радієнко ; передм. Олена П. Горенко. – Харків : Фоліо, 2012. – 570 с.

«Мобі Дік» — найвідоміший роман класика американської літератури Германа Мелвілла. Цей дивний твір поєднав у собі захоплюючі пригоди, глибокі філософські роздуми і велику людську драму. Автор розповідає про мандри на китобійному судні — сюжет наче і простий, а в той же час багатоплановий. Герой роману капітан Ахаб вирушає у дуже ризикований рейс, він сповнений рішучості відшукати в океані кита-альбіноса на прізьвисько Мобі Дік. Що штовхнуло його на цей крок: ненаситна жага помсти (капітан колись постраждав від кита) чи спроба довести свою владу над силами природи? Хто може стати переможцем у такому поєдинку, в жахливому вирі людських почуттів і непередбачуваної стихії?...

foto-6.jpg 

Дельфінотерапія : монографіяАнатолій Павлович ЧуприковНаталія Юріївна ВасилевськаСергій Валерійович Келюшок, [та ін.] ; Нац. мед. акад. післядиплом. освіти ім. П. Л. ШупикаОдес. дельфінарій. – Одеса : Астропринт, 2008. – 40 с. – рос.

Основним завданням цієї монографії є поповнення дефіциту інформації про дельфінотерапію. Сьогодні метод дельфінотерапії визнаний в усьому світі неспецифічним методом посилення захисних сил організму в осіб різного віку. Монографію призначено для спеціалістів і широкого кола читачів.

foto-7.jpg

Під сузір'ям Кита : наук.-худож. вид.А. Ф. ФедоровР. О. Козунова ; вступ. слово А. Жбанов. – Севастополь : Кручинин Л. Ю., 2008. – 316 с. – рос.

Академік А. Ф. Федоров та журналістка Р. Козунова у цій книзі дають розгорнуту картину взаємин між людьми та китами (дельфіни – це теж кити). В історії цих відносин, що налічує — понад дві тисячі років, є драматичні сторінки, яких людство соромиться. В Одеський порт колись поверталася з “успішного” промислу китобійна флотилія, якій у цій книзі присвячено кілька розділів. На щастя, людство відтоді стало мудрішим, усвідомивши, що навколишній світ існує не тільки для того, щоб задовольняти наші потреби. Читач знайде у книзі і давні оповіді, і опис відкриттів біологів, і гумористичні розповіді з практики тренерів, які працюють з дельфінами в Одеському дельфінарії.

foto-8.jpg foto-81.jpg foto-82.jpg foto-83.jpg

Кити та дельфіниСюзанна Девідсон ; пер. М. Добоні. – Київ : Перо, 2013. – 47 с. : іл.

Серія «Дитяча енциклопедія» — це інформативна колекція пізнавальних книг, що містить перевірену інформацію, дивовижні факти та унікальні фотографії. З книгою «Кити та дельфіни» дитина здійснить дивовижну подорож у підводний світ і познайомиться з різноманітними вусатими та зубатими китами, дізнається, як вони ростуть, куди мандрують, де шукають їжу, як створюють сім'ї та спілкуються між собою. Наприкінці книги подано зручний покажчик. Чудові фотоілюстрації, схеми і малюнки зроблять читання ще більш цікавим.

foto-9.jpg

Кити та дельфіниКароліна Харріс ; пер. Наталія Лавська. – Київ : Країна мрій, 2007. – 48 с.

Авторка «Китів та дельфінів» об’єднала під яскравою обкладинкою відомості про найбільших мешканців морів та океанів Землі. Ця книга стане цікавою для дітей, які вже можуть самостійно читати і, бодай побіжно, знайомі  з тваринним світом нашої планети. Для особливо допитливих додано карту нашої планети і вказано шляхи подорожей, кормові зони й місця народження потомства китів. Роздивившись карту, читачі переконаються в тому, що народження живої істоти — це справжнє диво, заради якого тварини долають пів світу.

Зручний формат, якісний друк та фотознімки, цікавий зміст — це саме те, що потрібно для книги, особливо дитячої.

Створено: 23.07.2022
Оновлено: 25.07.2022
Переглядів: 758
© 2022 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.