«Зберегти національну природу»: до Дня працівника природно-заповідної справи

foto-1.jpg

7 липня згідно з Указом Президента України № 629 від 18 серпня 2009 року і за ініціативи Міністерства екології та природних ресурсів України відзначається професійне свято – День працівника природно-заповідної справи.

Заповідна справа нині є найефективнішим способом охорони природи. Завдяки працівникам природно-заповідної галузі українські ліси, заповідники та парки, а також природні пам’ятки залишаються у збереженому стані, контролюється над відновлення їх ландшафтної та біологічної різноманітності. Справжня первісна краса нашої природи збережена лише на заповідних територіях завдяки величезним зусиллями подвижників і фанатів охорони природи. 7 липня – це день тих, хто працює попри все на цю вкрай важливу для збереження довкілля та майбутнього України справу.

Із розвитком людської техногенної цивілізації виникла потреба у збереженні природи нашої планети шляхом створення територій з обмеженою господарською діяльністю. Надання територіям заповідного статусу можна назвати не лише одним із основних, але й одним із найбільш дієвих механізмів охорони природних екосистем, унікальних природних комплексів, ландшафтів та рідкісних видів рослин і тварин.

На території Одеської області створено та функціонує 120 об’єктів природно-заповідного фонду загальною площею 153282 га, з них 16 об’єктів загальнодержавного значення та 104 об’єкти місцевого значення. На частку заповідного фонду припадає 4,4 % від загальної площі області.

Природно-заповідний фонд Одеської області складають природні комплекси й об'єкти, що мають особливу природоохоронну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність і виділені для збереження природного різноманіття ландшафтів, генофонду тваринного і рослинного світу, підтримання загального екологічного балансу, забезпечення фонового моніторингу навколишнього природного середовища. Родзинками природно-заповідного фонду області загальнодержавного значення є:

foto-2.png 

Дунайський біосферний заповідник – самостійна природоохоронна та науково-дослідна установа із зальною площею 50252,9 га. Дунайський біосферний заповідник створений за Указом Президента України № 861/98 від 10.08.1998 р. на базі природного заповідника «Дунайські плавні».

Територія ДБЗ відноситься до геосистем первинної та вторинної дельти Дунаю і розташована у північно-східній частині дельти Дунаю Кілійський рукав в межах України на схід від м. Кілії та на південь від озера Сасик. На сході ДБЗ межує з Чорним морем, а на півдні – з українсько-румунським кордоном.

Дунайський біосферний заповідник належить до степового Придунайського історико-географічного району, де зростає значна кількість видів, суцільні ареали яких знаходяться значно північніше.

Територія дельти Кілійського рукава р. Дунай, належить до долино-річкового та приморського районів Середземноморської підобласті Голарктичної області. Характерною особливістю фауни цих районів є її тісний зв'язок з водними об’єктами, що формують багатий і різноманітний тваринний світ, який складається з представників іхтіофауни, водоплаваючих та навколоводних видів птахів, пов’язаних з водяними біотопами ссавців, а також амфібій, плазунів і великої кількості видів безхребетних. Загальна кількість видів фауни ДБЗ 2330, з яких безхребетні представлені 1857 видами, хребетні – 473 видами.

foto-3.png

Національний природний парк «Тузловські лимани» – природоохоронна територія у Білгород-Дністровському районі Одеської області, з загальною площею 27865 гектарів. Розташований в басейні лиманів Тузловської групи. Заснований у 2010 році для збереження цінних природних та історико-культурних комплексів Північного Причорномор’я.

Територія Національного природного парку «Тузловські лимани» характеризується різноманітними заплавними ландшафтами, специфічною флорою та фауною.

У парку можна побачити майже 300 видів птахів, у місцевих водоймах живе близько 60 видів риб, 37 видами представлені ссавці.

foto-4.jpg

Нижньодністровський національний природний парк – природоохоронна територія у пониззі річки Дністер. Розташований у межах Білгород-Дністровського та Одеського районів Одеської області з загальною площею 21311,1 га. Парк засновано 13 листопада 2008 року відповідно до Указу Президента України № 1033.

До складу території Нижньодністровського національного природного парку входять такі об'єкти ПЗФ України:

«Дністровські плавні» (заповідне урочище);

«Лиманський» (ландшафтний заказник місцевого значення)

Карагольська затока, яка з 1965 року була частиною іхтіологічного заказника.

Території річок Дністер і Турунчук, озерно-плавневі системи в межах парку, привертають увагу науковців до вивчення впливу гідрологічного режиму на екосистеми, рослинний і тваринний світ.

На території парку зареєстровано понад 700 видів вищих рослин, з яких 28 – рідкісні, занесені до Червоної книги України.

Територія парку, що є складовою водно-болотних угідь, має унікальне значення як місце гніздування, линяння і зимівлі для птахів, що мігрують між Євразією та Африкою. Завдяки унікальним природним умовам і збереженню типових ландшафтів територія НПП характеризується надзвичайно високим різноманіттям фауни. З них у Червону книгу України занесено 9 видів риб, 20 видів комах, 2 види рептилій, 20 видів ссавців, 58 видів птахів.

У воєнний час спостерігається значний техногенний вплив на геологічне середовище природоохоронних територій, тому перед працівниками природно-заповідної справи стоїть завдання зберегти від руйнування унікальні природні комплекси, сприяти збереженню біологічного розмаїття та протидіяти екологічному розоренню багатьох регіонів.

foto-5.jpeg foto-6.jpeg foto-7.jpeg

Бажаємо працівникам природно-заповідної справи успіхів і досягнень, здоров’я та радості! Нехай це свято надихає всіх на добрі справи, наповнює серця любов’ю до природи!

Створено: 04.07.2022
Переглядів: 1131
© 2022 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.