За матеріалами бібліографічного огляду «Нон-фікшн: читай, думай, дій!»

foto-1.jpeg

Щоб досягти професійної майстерності, кар’єрного зростання, бути успішним і щасливим, не потрібно змінювати світ. Варто починати з себе – навчитися боротися зі своїми недоліками та розвивати найкращі якості. Впоратися з цим складним завданням допоможуть актуальні книжки із саморозвитку, які, на думку бібліотекарів ОННБ, є вартими уваги кожного.

26 травня 2022 р., попри примхливу погоду, у приміщенні філії Одеської національної наукової бібліотеки, що на вул. Акад. Філатова, 1, було тепло і затишно. Відвідувачі мали чудову нагоду дізнатися про актуальні книжкові новинки в рамках бібліографічного огляду «Нон-фікшн: читай, думай, дій!».

Бібліотекар І категорії відділу наукового комплектування та обліку документно-інформаційних ресурсів Вероніка Стягайло запропонувала увазі гостей заходу     25 знакових книжок жанру нон-фікшн у п’яти категоріях: комунікація, психологія, лідерство, тайм-менеджмент, бізнес та фінансова грамотність.

Після завершення огляду зацікавлені читачі гортали книги, фотографували обкладинки, занотовували назви, аби згодом повернутися до прочитання, а також активно дискутували: ділилися назвами своїх улюблених книжок, обговорювали проблеми сучасного книговидання та необхідність зацікавлювати молоде покоління якісними виданнями, зокрема присвяченими фінансовій грамотності та комунікації.

foto-2-1.jpeg foto-3-1.jpeg 4-1.jpeg 5-1.jpeg
6.jpeg 7.jpeg 10-1.jpg 9.jpg

8-1.jpeg

Усі видання, представлені під час огляду, чекають на вдячного читача в нашій книгозбірні. Для полегшення їх пошуку в інформаційних ресурсах ОННБ нижче наводимо анотований перелік книжок  із гіперпосиланнями на електронний каталог бібліотеки.

Сподіваємося, що ці книжки допоможуть вам дізнатися про себе щось нове і знайти сили рухатися вперед, незважаючи ні на що.

Категорія Комунікація

komunikaciya-foto-11.jpg komunkaciya-foto-12.jpg

Ефективна комунікація є запорукою успішності та якості нашого з вами співіснування, тому вкрай важливо вдосконалювати навички ефективного спілкування.

 1. Феррацці Кейт. Ніколи не їжте наодинці та інші секрети успіху завдяки широкому колу знайомств (Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2018).

Кейт Феррацці – гуру нетворкінгу, американський письменник, професійний оратор, засновник та генеральний директор консалтингової компанії.

«Ніколи не їжте наодинці», – одна з порад, яку він дає у своїй книзі, що стала бестселером 2005 року за версією The New York Times.

Автор радить ставитися до знайомств як до соціального капіталу, який поліпшить ваше життя, але найголовніше – будувати щирі, відверті стосунки та не боятися дати більше, ніж можеш отримати, – таке перше правило нетворкінгу. Як будувала свою політичну кар’єру Гілларі Клінтон, як Катерина Ґрехем зі звичайної домогосподарки перетворилася на успішного редактора Washington Post, як навчання на власних помилках зробило Авраама Лінкольна президентом, а величезне коло особистих контактів Вернона Джордана – найуспішнішим темношкірим адвокатом Америки? Кейт Феррацці навчить спілкуватися, а спілкування – перетворити на успіх.

 

 1. Флемінг Керол. Говорити легко та невимушено. Як стати приємним співрозмовником (Харків : Клуб Сімейного дозвілля, 2021).

Знавець мовних вихилясів, тренер з техніки мов та майстер спорту з вишуканих бесід, Керол Флемінґ допоможе прокачати комунікативні навички. З її допомогою ви навчитеся:

 • легко починати розмову та елегантно «виходити» з неї;
 • підтримувати бесіду одразу з кількома співрозмовниками;
 • правильно їсти, пити та рухатися під час розмови;
 • надавати своїй вимові максимальної привабливості;
 • бути уважним та цікавим співрозмовником;
 • заводити нові корисні знайомства завдяки комунікативним навичкам.

 

 1. Кехейн Адам. Взаємодія з ворогом. Як працювати з людьми, які не викликають ні довіри, ні симпатій (Київ : Лабораторія, 2020).

Мабуть, усім знайома ситуація, коли потрібно розв’язувати певну проблему, але залучені у цей процес люди мають зовсім різні бачення подальших дій. Рішення затягується, робота стоїть на місці, переговори забирають години, дні, тижні.

Адам Кехейн допомагає примирити сторони конфлікту. Він пропонує дуже чіткий план дій щодо того, як можна співпрацювати з кимось, особисто тобі неприємним та кардинально інакшим. Його методика дозволить легко уникати неприємних моментів удома, на роботі  та у повсякденному житті й досягати поставленої мети.

 

 1. Ліллей Рой. Як взаємодіяти з проблемними людьми. Швидкі та ефективні поради поведінки зі складними людьми (Київ : Фабула, 2020).

Проблемні люди – замкнені, агресивні, токсичні, надто чутливі чи надто амбітні… Щоб робота була ефективною, ми маємо знайти підхід до кожного з них. У цій книжці зібрано поради, як швидко та правильно визначити проблемні сторони кожної людини і зробити їх корисними.

 

 1. Антисуржик. Вчимося ввічливо поводитись і правильно говорити (Львів : Апріорі, 2017).

Духовне багатство людини й суспільства визначається багатьма чинниками, серед яких надзвичайно важливими є глибоке пізнання та освоєння культури мовлення. Як чемно та шанобливо привітатися, спілкуватися, як поводитися у різних життєвих ситуаціях? Як працювати над формуванням своєї мовної особистості та домогтися того, щоб власне мовлення – усне і писемне – набуло ознак вишуканості, характеризувало інтелігентність людини? На ці запитання дає відповідь пропонований посібник.

 

Категорія Лідерство

liderstvo-foto-13.jpg liderstvo-foto-14.jpg

Люди почали цікавитися питанням ефективності управління з давніх давен. Власне, ще давні єгиптяни побачили, що добробут держави прямо залежить від продуманого управління цілим господарським комплексом. У подальшому проблеми ефективного менеджменту розвивали найвідоміші філософи та вчені. Зокрема, першими книжками про управління є книги Платона та Макіавеллі. Проте загальної, системної картини, що структурувала б теоретичні та практичні аспекти менеджменту не було до другої половини ХІХ століття. Розвиток ринкових відносин вплинув на процеси управління, урізноманітнив механізми мотивації до праці та ускладнив спеціалізацію. З'явилася потреба у людях-управлінцях, які могли б приймати ефективні рішення. Саме тоді менеджмент почав оформлюватися в окремий вид діяльності.

Проблемам лідерства та управління і присвячено наступну частину нашої добірки.

 

 1. Грін Роберт. 48 законів влади (Харків : Клуб Сімейного дозвілля, 2018).

Сорок вісім хитрих, безжальних, повчальних законів влади від Роберта Гріна, які стануть у пригоді кожному, хто прагне досягти вершин.

Як навчитися долати перешкоди й перетворювати їх на успіх? Де черпати енергію та натхнення для сильних вчинків? Як подолати страх і змусити долю грати за вашими правилами? Книжка навчить вас визначати пріоритети, вивчати й розуміти людей, опановувати власні емоції й не говорити більше, ніж потрібно. Практичні поради, що ґрунтуються на 48 законах Гріна, допоможуть усім, хто жадає успіху, прагне впевнено йти до мети і завойовувати світ.

 1. Мінцберг Генрі. Анатомія менеджменту. Ефективний спосіб керувати компанією (Київ : Наш формат, 2018).

Одна з головних помилок у роботі будь-якої компанії – це думка, що всім компаніям підходить один спосіб управління. Але те, що добре для General Motors, часто виявляється катастрофою для маленької автомайстерні. За Генрі Мінцберґом, ключ до ефективного функціонування фірм криється у глибокому розумінні всіх процесів – від ролі менеджера до взаємодії підприємства та суспільства.

Протягом багатьох років професор менеджменту Генрі Мінцберґ спостерігав, як працюють менеджери, як організовані компанії, як вони ухвалюють рішення, розробляють стратегії і створюють структури. У цій книжці він намагається максимально широко поглянути на природу менеджменту й функціонування організацій.

 1. Рубенштейн Девід. Бути лідером. Мудрість від тих, хто змінив правила гри (Київ : Лабораторія, 2021).

Які стратегії управління у таких людей, як Білл Ґейтс, Ворен Баффет, Білл Клінтон, Опра Вінфрі, Філ Найт, Джордж Буш, Тім Кук, Ненсі Пелосі та ще безлічі інших відомих і знаменитих? Про це знає автор цієї книги. Він п’ять років розпитував відомих людей, що вони думають про свої компанії, випитував їхні секрети управління – і таки отримав цінну інформацію.

У книжці ви знайдете надзвичайно цікаві та відверті історії багатьох знаменитостей.

 1. Пекар Валерій. Різнобарвний менеджмент. Еволюція мислення, лідерства та керування (Київ : ДОВЖЕНКО-БУКС, 2017).

У книжці популярно викладено теорію еволюції людського мислення, організацій та великих соціальних систем, за якою останнім часом у професійній літературі закріпилася назва «інтегральна динаміка». Ця красива і практична модель надає не лише ключ до розуміння стилів лідерства та управлінських культур, але й інструменти їх зміни. Текст ґрунтується на курсі лекцій, який автор читає у провідних українських бізнес-школах, але суттєво перевищує його за обсягом. Книжку розраховано на підприємців та керівників-практиків, зацікавлених у розвитку власних навичок менеджменту та вдосконаленні своїх компаній та організацій.

 1. Авінаш К. Діксіт, Баррі Дж. Нейлбафф. Мистецтво стратегії. Посібник з теорії гри в житті та бізнесі (Львів : Вид-во Старого Лева, 2019).

Стратегічне мислення – це мистецтво перевершити суперника, усвідомлюючи, що суперник намагається перевершити тебе. Це також мистецтво пошуку шляхів до співпраці, навіть тоді, коли інші керуються винятково особистим зиском. Це мистецтво тлумачити і виявляти інформацію, а також мистецтво ставити себе на місце іншого, щоб передбачити його вчинки і вплинути на них. Автори книжки вважають, що майстерне стратегічне мислення за таких численних і розмаїтих ситуацій і надалі залишається мистецтвом, але в основі його є кілька простих базових принципів – так і виникає ціла наука стратегії, а саме – теорія гри.

Ця книжка для тих, хто хоче досягти більшого у бізнесі та житті, використовуючи науково доведені стратегії, а також тих, хто захоплюється математикою і теорією ігор.

 

Категорія Тайм-менеджмент

tajm-menedzhment-foto-15.jpg tajm-menedzhment-foto-16.jpg

У сум’ятті робочих буднів, коли справ сила-силенна, здається, вільного часу просто не залишається. Що вже й говорити про особисте життя, про хобі. Взяти і просто забути? А, може, краще навчитися знаходити вільну хвилинку, встигати все і завжди? Книжки про впорядкування часу відкриють секрети правильної побудови тайм-менеджменту та графіка дня,  допоможуть знайти гармонію з часом і, в цілому, з об’єктивною реальністю.

 1. Келлер Гері, Папасан Джей. Одна справа. Як робити менше, а встигати більше (Київ : Наш формат, 2017).

Книжка Ґері Келлера та Джея Папасана «Одна справа» покликана навчити вас зосереджуватися на найголовнішому й визначати такі пріоритети, які стовідсотково приведуть вас до неперевершених результатів.

Книжка стане в нагоді всім, хто хоче досягти високих результатів, витрачаючи час ефективно й розумно.

 1. Трейсі Брайан. Зроби це зараз. 21 чудовий спосіб зробити більше за менший час (Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2016).

Успішні люди не намагаються зробити все й відразу – вони вміють концентруватися на найважливішому. Це видання навчить вас бути ефективним та використовувати свій час з максимальною користю.

Автор розповідає, як вирішувати складні завдання й виходити із зони комфорту, контролювати свій час та життя. Він пропонує 21 практичну пораду, яку можна застосувати просто зараз! Кожну з них автор перевірив на власному досвіді!

 

 1. Сазарленд Джефф. Scrum. Навчись робити вдвічі більше за менший час (Харків : Клуб Сімейного дозвілля, 2016).

У надшвидкому та гіперконкурентному світі ХХІ століття немає місця для марнування – часу, зусиль, ресурсів. Адже умови змінюються з небаченою раніше швидкістю… Унікальна методика Scrum руйнує стереотипи старої методики управління проєктами. Її основа – команда, що має надзвичайне почуття мети, самоорганізовується та самоуправляється, а навички її учасників підсилюють одна одну навіть без зусиль з їхнього боку.

 

 1. Елрод Гел. Чудовий ранок. Як не проспати життя (Київ : Наш формат, 2018).

З книжки ви дiзнaєтecь, як пepшa гoдинa дня визнaчaє вaш уcпix. Вoнa дoпoмoжe вaм знизити piвeнь cтpecу, пiдвищити пpoдуктивнicть, пoлiпшити зaгaльний cтaн здopoв’я тa нapeштi пoчaти жити тaк, як ви зaвжди мpiяли.

Гeл Eлpoд – aмepикaнcький бiзнecмeн, кoуч тa aвтop cepiї бecтceлepiв «Чудoвий paнoк» для пpeдcтaвникiв piзниx пpoфeciй. У 20 poкiв він пoтpaпив в aвтoмoбiльну aвapiю, дe злaмaв 11 кicтoк i впaв у кoму. Лiкapi вважали, щo вiн нaвpяд кoлиcь змoжe xoдити, oднaк згoдoм Гeлу вдaлocя нaвiть пpoбiгти ультpaмapaфoн. Cьoгoднi Eлpoд виcтупaє з пpoмoвaми пo вcьoму cвiту, вeдe пoдкacт «Дocягни cвoїx цiлeй» тa зaпиcує музику в cтилi xiп-xoп.

 

 1. Маккеон Грег. Коротко і по суті. Мистецтво визначати пріоритети (Київ : Наш формат, 2017).

Книжка «Коротко і по суті» Ґреґа Маккеона стала бестселером за визначенням New York Times і Wall Street Journal. Концепцію Есенціалізму, описану в цій праці, успішно застосовує персонал таких відомих компаній, як Google, Facebook, Twitter, LinkedIn та інші. Книжку варто прочитати підприємцям, менеджерам, а також усім, хто прагне навчитися ефективно організовувати власне життя і діяльність; хто почувається постійно зайнятим, але не надто продуктивним; кому здається, що хтось або щось краде в них час. У своїй книжці Ґреґ Маккеон крок за кроком пояснює, як визначити, що потрібно саме вам, як відкинути все зайве і як докладати мінімум зусиль, займаючись найважливішим. Скористайтеся його порадами, щоб навчитися визначати пріоритети у власному житті, інакше хтось зробить це за вас.

 

Категорія Бізнес та фінансова грамотність

biznes-foto-17.jpg biznes-foto-18.jpg

Останніми роками на розсуд читача виходять змістовні та якісно нові книжки про бізнес українською мовою. Це тексти, які допомагають позбутися стереотипів та потренувати власне тунельне мислення. Це книги для людей і передусім про людей: підприємців, власників малого бізнесу, тих, хто мріє відкрити справу. Експерти й критики погоджуються: секретом найуспішніших економічних видань нині є мова, що буде зрозумілою усім, а не лише аудиторії фахівців.

Серед представлених видань ви знайдете книжки, починаючи від формування базових фінансових знань та навичок, путівників, корисних на початках власної справи, до порад, яких навчають у найкращих бізнес-школах світу.

 1. Ха-Юн Чанг. Економіка. Інструкція з використання (Київ : Наш формат, 2016).

Автор доводить, що економіка може бути простою наукою, доступною для всіх, і відповідає на питання про те, яка економічна поведінка убезпечить вас від криз і фінансових потрясінь. Нехай вас не лякають цифри, заплутані формули і незрозуміла термінологія – усе це не головне. Економіка – це передусім про людей, а не про виробництво чи дефіцит державного бюджету. І розумітися на ній може кожний. Книга Ха-Юн Чанґа входить до топ-50 найпопулярніших економічних видань Amazon.

 

 1. Сільбігер Стівен. МВА за 10 днів. Путівник, що допоможе крок за кроком опанувати вміння, яких навчають у найкращих бізнес-школах США (Львів : Вид-во Старого Лева, 2019).

У своїй книжці про 10-денний курс MBA, яка є міжнародним бестселером, автор фахово і з гумором розповідає про те, як, навчаючись самостійно, скласти та втілити маркетинговий план, розібратись у фінансовій документації, побудувати успішну комунікацію з колегами й керівництвом, розвивати корпоративну стратегію і вільно розмовляти на мові MBA.

Саме тут ви знайдете інструменти успішного ведення бізнесу, яких навчають у найкращих бізнес-школах світу.

 

 1. Бланк Стів, Дорф Боб. Священна книга стартапера. Як збудувати успішну компанію (Київ : Наш формат, 2019).

Стартап – це не зменшена версія великих компаній. Насправді це унікальна форма бізнесу, яка потребує власних підходів до планування й запуску продуктів. Бізнес-експерт Стів Бланк, чию методику викладають у таких найбільших університетах світу, як Берклі та Стенфорд, та підприємець Боб Дорф пропонують детальну покрокову інструкцію, як перетворити ідею стартапу на дієвий та прибутковий бізнес.

Це книжка, де стартапер знайде відповідь на всі питання. Тут є практичні поради, детальні схеми, чек-листи, щоб перевірити, чи запрацює ваша ідея, знайти потенційних клієнтів для стартапу та навчитися просувати свій продукт як офлайн, так і онлайн.

 

 1. Сміт Даніел. Думати як Стів Джобс (Київ : Вид. група КМ-БУКС, 2018).

Титан технологічних інновацій, Стів Джобс думав інакше, ніж усі інші. Він мав унікальну здатність знати, що хочуть люди, перш ніж вони самі це розуміли, і, навіть більше, він вмів продавати цю ідею. Його вплив змінив спосіб, яким світ замислювався над технологією. Але як він досяг такого успіху? Якими були його методи? Книга «Думати, як Стів Джобс» – розкриває філософію та ретельно відпрацьовані навички, які Джобс використовував у своїй подорожі до вершини та в процесі консолідації унікального місця Apple у суспільній свідомості.

 

 1. Бодо Шефер. Шлях до фінансової свободи. Ваш перший мільйон за сім років (Львів : Вид-во Старого Лева, 2018).

Багатство не падає з неба – звісно, якщо не сподіваєшся потрапити під дощ із виграшних лотерейних білетів. Однак завдяки правильній життєвій та фінансовій позиції та довгостроковому плану всі можуть досягти фінансової безпеки та набути солідного статку, відчутно підвищивши рівень свого життя. Як звільнитися від стереотипів про гроші та заможність? Як уникнути боргів? Як правильно заощаджувати, не забувши про маленькі життєві радості, і як значно підвищити свій дохід? Бодо Шефер ділиться інсайдерською інформацією та розповідає про ефективні методи поводження з грошима, крок за кроком супроводжуючи читача на шляху до його фінансової свободи.

 

Категорія Психологія

psihologiya-foto-19.jpg psihologiya-foto-20.jpg

За останні роки книжки з психології частково перейшли зі сфери професійної літератури у масову. Це пов’язано з тим, що люди, живучи поміж тривожними новинами, величезними потоками правдивої, і не зовсім правдивої, інформації, часто не можуть дати собі раду з усім почутим і побаченим. Психологія охоплює фактично всі сфери життя. Дослідивши себе, можна краще розуміти інших, їхні принципи поведінки та особистість. Безперечно, немає єдиного рецепту щастя, але є книги, які наближають нас до нього.

 

 1. Мурті Вівек. Самотність. Сила людських стосунків (Київ : Лабораторія, 2020).

Чому ми почуваємося все більш самотніми, якщо сучасні технології покликані нас об’єднати? Це питання вирішив дослідити колишній високопосадовець і один з найголовніших лікарів у США – Вівек Мурті. Він опитав багатьох людей, які почуваються самотніми, і визначив, що в основі цього болючого стану та як його можна подолати. У цій книжці він подав реальні життєві історії про те, як в основі депресивних розладів, жорстоких вчинків, залежностей, стресових ситуацій вдома і на роботі стоїть саме самотність, покинутість і бажання, щоб тебе помічали.

Впоравшись із майже хронічною проблемою самотності, яка тільки шкодить нашому здоров’ю та соціальним зв’язкам, можна буде глобально подолати нетерпимість, нетолерантність та зробити людей у світі і справді пов’язаними. І не штучно, за допомогою технологій, а якісно – завдяки усвідомленню кожним своєї ролі щодо інших.

 1. Гоулман Деніел. Емоційний інтелект. Книжка яка змінює уявлення про те, що означає бути розумним (Харків : Vivat, 2018).

Залежність між інтелектом і життєвим успіхом зрозуміла і майже аксіоматична. Але ж на життєві здобутки впливає й емоційна сфера людини.

 • Які емоційні складники передусім формують нашу долю?
 • Для чого нам емоції та як навчитися ними керувати?
 • Чи можна виправити емоційні моделі, закладені в людині, коли вони гальмують її рух до кращого?
 • І взагалі, чи реально об’єднати два слова «емоційний інтелект» і не отримати суперечність?

Відповіді на ці питання дає побудована на науковій базі і, водночас, легко написана для широкої аудиторії книжка Деніела Ґоулмана – один із безперечних психологічних бестселерів останніх десятиліть.

 

 1. Джейн Б. Бурка, Ленора М. Юен. Прокрастинація. Чому ви вдаєтеся до неї і що можна зробити із цим вже сьогодні (Львів : Вид-во Старого Лева, 2018).

Відкладаєте важливі й дрібні справи на завтра, на потім, на останній тиждень перед дедлайном? Тоді ви – справжнісінький прокрастинатор. Відомі психологи Джейн Б. Бурка та Ленора М. Юен пропонують проникливий, чутливий, а іноді іронічний погляд на проблему, яка зачіпає всіх: студентів і вчених, офіс-менеджерів  і керівників, домогосподарок і продавців. Адже, напевне, навмисне затягування часу має свої причини, і їхнє коріння – у нашому дитинстві та дорослому досвіді.

Ця книжка – ефективний порадник із рекомендаціями, які допоможуть вам взятися до справи, оминаючи перешкоди прокрастинації, аби врешті успішно подолати особистий шлях до психологічного зростання та успіху.

 

 1. Франкл Віктор. Людина в пошуках справжнього сенсу. Психолог у концтаборі (Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2019).

Віктор Франкл – всесвітньо відомий психіатр, психотерапевт, філософ. 1942 року він потрапив до концтабору, де на нього чекали голод, приниження, хвороби, постійна загроза життю. Аналізуючи свою поведінку та поведінку інших в’язнів, Франкл знайшов стратегії, що утримують людину над прірвою, захищають розум від божевілля та надають сенс життю. Свій жахливий досвід виживання він описав у книжці, яка допомогла мільйонам людей віднайти себе та змінити життя. Віктор Франкл доводить, що тільки-но людина знаходить сенс свого існування, вона отримує сили, щоб подолати будь-які випробування. Поради людини, яка зазнала нелюдських випробувань, варті того, аби бути почутими.

 

 1. Станчишин Володимир. Стіни в моїй голові. Жити з тривожністю і депресією (Київ : Віхола, 2021).

Уявіть, що на вас чекає побачення вашої мрії, але ви – не надто впевнена в собі людина. Ви знаєте, що ваш партнер або партнерка – вершина всіх ваших мрій, тож маєте бути в найкращій за все своє життя формі. Чи тривожить вас ця ситуація? Якщо ні, закривайте цю книжку й купіть порадник «Як навчитися не брехати. Якщо так, вітаємо в клубі тривожних пацієнтів!

Книжку Володимира Станчишина «Стіни в моїй голові» присвячено тривожності, депресії, соціальним фобіям, різним психічним розладам, які більшою чи меншою мірою впливають на звичний спосіб життя людини в соціумі. Вона не вилікує вас від неприємних станів, але допоможе зрозуміти – жити з ними можливо. Усі ми, стверджує автор, є тривожними, і в цьому немає нічого надзвичайного. Головне – зрозуміти, що тривога супроводжує нас усе життя й відіграє свою важливу роль у нашому існуванні.

Шановні друзі, запрошуємо до приємного читання!

 Інформацію підготував відділ наукового комплектування
 та обліку документно-інформаційних ресурсів

Створено: 27.05.2022
Оновлено: 28.05.2022
Переглядів: 610
© 2022 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.