30 вересня - Всеукраїнський день бібліотек

foto_2.png

Бібліотека сьогодні – це точка опори, на якій будується простір культурного суспільства. Бібліотеки як скарбниці знань та інформації активно впливають на процеси розвитку економіки, науки, освіти, культури.

Сучасна бібліотека поєднує в собі освіту та інформування, надаючи доступ до свого фонду, та крім цього, відкриває електронний ресурс для читачів. Її функції стають значно ширшими, адже там проводять виставки, конференції, брифінги та творчі вечори.

До речі, Всеукраїнський день бібліотек — відмінний привід здути пил зі свого читального квитка й дізнатися, що з новинок з’явилося в фондах. Або сходити в бібліотеку з дитиною та взяти улюблену книгу з вашого дитинства. Ну або просто провести цей вечір за читанням. З нагоди свята бібліотекарі Одеської національної наукової бібліотеки підготували для вас добірку визначних бібліотек, книг та фільмів, які варті вашої уваги.

З давніх часів до створення бібліотек, храмів знань, архітектори і проектувальники підходили з особливим трепетом. Тому не дивно, що сьогодні багато хто з них входять в списки головних міських визначних пам'яток. Серед сучасних книгосховищ також є проекти, які заслуговують на найпильнішу увагу. Представляємо найвидатніші бібліотеки з різних куточків земної кулі, що вражають уяву своєю красою, прекрасні як за своєю формою, так і за змістом.

foto_3.jpg foto_4.jpg

Бібліотека монастиря святого Галла, Санкт-Галлен, Швейцарія

Бібліотека і абатство внесені до списку Світової спадщини ЮНЕСКО. Її будівництво відносять до 719 року н.е. і майже половина з більш ніж 150 000 томів датується середньовіччям. Кажуть, що деяким книгам більше 1000 років. Священний зал для читання серед найдавніших у світі. У 18 столітті його вдосконалили в стилі розкішного Рококо, і його сліпучі різьблені стіни і розмальовані стелі можуть відвернути від книг навіть завзятого читача.

foto_5.jpg foto_6.jpg

Апостольська бібліотека Ватикану

Інтер'єр чудової Ватиканської апостольської бібліотеки багато могли бачити в серіалі «Молодий Папа» Паоло Соррентіно. Вона сягає корінням часів Папи Сікста V (1521-1590), який наказав побудувати нову будівлю для багатотисячного зібрання рукописів. Сьогодні її фонди налічують близько 1 600 000 друкованих видань, 150 000 манускриптів, 8300 інкунабула, понад 100 000 гравюр і географічних карт, 300 000 монет і медалей. При бібліотеці працює реставраційна майстерня і школа бібліотекарів.

foto_7.jpg foto_8.jpeg

Королівська бібліотека у палаці Марфа, Португалія

Розкішний палац в передмісті Лісабона був побудований за велінням короля Жуана V в честь народження його першої дитини. Його зведення велося з 1717 по 1730 рік. Вражаюча бібліотека в стилі бароко включає більше 35 000 рідкісних томів, деяким з яких більше 500 років. До речі, за збереження книг відповідають кажани, які живуть тут з дня відкриття, ночами вони знищують небезпечних для дорогоцінних фоліантів комах.

foto_9.jpg foto_10.jpg

Бібліотека Binhai в Тяньцзінь, Китай

Бібліотека Binhai в китайському місті Тяньцзінь від голландського бюро MVRDV приголомшує з першого погляду - настільки цей проект не схожий на всі аналогічні створені до цього моменту будівлі. Зачаровує білосніжний атріум з гігантською палаючою сферою обрамленою здавалося б нескінченними рядами книжкових полиць. Каскадуючі ряди книг укупі з космічною центральною кулею і овальним склінням атріуму створюють ілюзію людського ока, видиму зовні.

foto_11.jpg foto_12.jpg

Нью-Йоркська публічна бібліотека, США

Вхід в Нью-Йоркську публічну бібліотеку, що простягнулася більш ніж на два квартали, охороняють леви - Лорд Леннокс і Леді Астор, також відомі як Терпіння і Стійкість. Всередині приміщення розташовано 120 кілометрів дерев'яних книжкових полиць, прикрашених фресками. Найбільша бібліотека світу нерідко з'являлася в кадрі в різних фільмах, серед яких «Людина-павук», «Післязавтра», «Афера Томаса Крауна», «Машина часу», «Мисливці за привидами» і багато інших.

Безсумнівно, зараз можна завантажити й купити практично будь-яку книгу, але! По-перше, усіх книг не купиш, а в бібліотеці їх можна взяти абсолютно безкоштовно. А по-друге, в бібліотеці є особлива, чарівна «книжкова» атмосфера, яка об’єднує однодумців. Пам’ятаєте ж, що «тиша повинна бути в бібліотеці». У цій добірці ми зібрали цікаві і яскраві книги про героїв, які так чи інакше стосуються бібліотек та книг. Відправляйтеся разом з ними в найнесподіваніші і захоплюючі книжкові пригоди!

 foto_13.jpg

Бібліотекар : новели й оповіданняВіктор Палинський. – Львів : Апріорі, 2013. – 242 с.

Нова книжка прози відомого українського письменника Віктора Палинського – це ще одна нагода для шанувальників вишуканої літератури отримати справжню насолоду від читання, поринувши у світ невичерпної уяви та даровитого хисту. Його герої екстравагантні та несподівані, а їхні світи – можливості магічних перевтілень, містичних пошукувань.

foto_14.jpg

Крадійка книжок : роман : пер. с англ. / Маркус Зузак; пер. Наталія Гоїн; іл. Труді Вайт; ред. Г. В. Пагутяк. – Харків : Книжковий Клуб "Клуб Сімейного Дозвілля", 2021. – 414 с.

Вражаюча історія, яку розповідає... Смерть! До влади в Німеччині прийшли фашисти. Вперше Смерть побачив маленьку Лізель, коли прийшов забрати душу її братика. Він став свідком того, як дівчинка вкрала першу книжку, і зацікавився її долею. Він приходив до її будинку, де, ризикуючи життям, родина переховувала єврея. Він слухав, як Лізель читала книжки під час бомбардувань. Смерть завжди був поруч. Під час останньої зустрічі він розкриє крадійці книжок свою найбільшу таємницю...

foto_15.jpg

Бібліотека Душ. Немає виходу з дому дивних дітей : роман : пер. с англ. / Ренсом Ріґґз; ; Пер. Олена Любенко.– Харків : Книжковий Клуб "Клуб Сімейного Дозвілля", 2017.– 474,[3] с. : іл.

Століттями в трущобах Диявольського Акра зберігалася Бібліотека Душ великих дивних. Той, хто заволодіє нею, знайде небачену силу. Але відшукати її може тільки бібліотекар... Джейкоб, Емма і вірний Еддісон шукають слід викрадених дивних дітей. З лондонської підземки вони переносяться в вікторіанську Англію, а звідти похмурий і мудрий Харон перевозить їх в місце, де викрадачі ховають друзів. Серед руїн забутого світу Джейкоба і Емму чекають зустрічі з божевільними дивними, порожнечею і людиною, яка готова допомогти їм. Джейкоб ще не здогадується, що, рятуючи друзів, йде в майстерно розставлену пастку. Адже саме він - бібліотекар, якого так давно шукає Зло...

foto_16.jpg

Чотири після півночі : збірка : пер. с англ. / Стівен Кінг; пер. Олександр КрасюкОлена ЛюбенкоВіталій РакуленкоЄвген Гірін. – Харків : Книжковий Клуб "Клуб Сімейного Дозвілля", 2017.– 925 с.

Уникаєте подорожувати літаком? У пошуках креативу боїтеся повторити навіть самого себе? Заховали дитячі страхи так глибоко, що не можете згадати? Чи підігруєте ви своїм страхам, чи намагаєтеся їх приховати або ігнорувати – Зло все ж трапляється… І фобії найкраще розкажуть, ким ми є насправді. Вони оживуть у плакатах зі стін провінційної бібліотеки, у полароїдних знімках чи написаних колись оповіданнях, затягнуть у себе, як тріщина в розгерметизованому літаку, яку не затулити долонею, – так, як своїх відданих прихильників затягує у жаский світ потойбічного Король хоррору Стівен Кінг…

Сем, провінційний агент з нерухомості, так довго уникав бібліотек, що, вимушений звернутися по книжки, не одразу помітив холодний блиск в очах милої старої Арделії Лорц… яка померла тридцять років тому і про яку в місті не згадують, наче її ніколи не існувало. А за тиждень по книжки до Сема прийде його дитячий жах — Бібліотечний полісмен, і він буде лише посланцем чогось більш страшного…

foto_17.jpeg

Библиотекарь : романМихаил Елизаров; худож. оформл. Павел Воликов. – 2-е изд. – М. : Ad Marginem, 2008. – 443 с.

Яскравий зразок сучасної прози, який буде цікавий як прекрасній половині людства, так і чоловікам. Адже Михайло Єлізаров, автор роману, вже не раз довів свою спроможність як творець бестселерів, які на шкалі літературних достоїнств були оцінені читачами і критиками як варіюються від епатажності до інтелектуальної насиченості. Перед вами – п'яте видання останнього і на сьогоднішній день самого знаменитого роману письменника. Події твору розгортаються навколо однієї смислової осі: до його головного героя доходить секретна інформація про те, що книги одного забутого радянського письменника володіють магічними властивостями, і читачі ведуть за ці книги нещадну боротьбу...

Фільми, зняті за мотивами книг - звична справа. Але чи багато існує фільмів про книги? Ми подумали, позгадували та відібрали для вас декілька класних фільмів, в яких дія відбувається навколо книг, книжкових магазинів або пригод книголюбів.

 

foto_18.jpg

«Дев'яті врата» (1999)

«Дев'яті врата» - містичний фільм про небезпечні пригоди, пов'язані з окультичною літературою. Дін Корсо, не обтяжений принципами експерт-букініст, займається перепродажем рідкісних екземплярів, заробляючи на книгах непогані гроші. Одного разу до Діна звертається якийсь таємничий мільйонер Борис Белкан, що зібрав непогану бібліотеку старовинних видань, присвячених Сатані. Перлиною колекції загадкового магната стали «Дев'яті врата» - фоліант, забезпечений чудовими естампами, що дозволяють викликати Люцифера. Однак розпочата Белканом спроба поговорити з темним успіхом не увінчалося, тому колекціонер засумнівався в достовірності видання.

Саме тому мільйонер бажає, щоб Дін відшукав ще два примірника «Воріт», які доповнять існуючий в колекції том. У містику хитрий букініст не вірить, тому приймає пропозицію Белкана без коливань. Однак дуже скоро безрозсудний і жадібний книготорговець переконується, що шлях до розгадки окультної таємниці «Дев'ятої брами» вистелений не грошовими купюрами, а трупами учасників диявольської гри.

foto_19.jpg

«Чорнильне серце» (2008)

Мортімер Фолхарт і його 12-річна дочка Меггі обожнюють книги. Але крім цієї загальної пристрасті вони ще й володіють дивовижним даром — оживляти героїв зі сторінок прочитаними ними вголос книг. Але не все так просто, адже коли герой з книги оживає, його місце на книжкових сторінках повинна зайняти справжня людина. Одного разу Мортімер вичитує з книги «Чорнильне серце» розбійника Капрікорна, його спільника Басту і Пожирача вогню Сажерука. Але замість них в книгу потрапляє мати Меггі — Тереза. Через кілька років Мортімер і Меггі зустрічаються з вичитаними героями книг. Пригоди починаються.

foto_20.jpg

«Бібліотекар: У пошуках списа долі» (2004)

Флінн Карсен влаштовується працювати бібліотекарем в Нью-Йоркську публічну бібліотеку. Однак, це не зовсім звичайна посада, адже він стає хранителем історичних і магічних предметів, які приховані в секретній частині бібліотеки. У чоловіка тут же з'являється дуже важливе завдання - знайти всі частини одного стародавнього артефакту - Списа Долі...

foto_21.jpg

«Книжковий магазин» (2013)

Англія 1960-х. Скромна, але примхлива Флоренс Грін вкладає всі свої заощадження в покупку будинку в тихому прибережному містечку на сході Англії. Незабаром вона переобладнала будівлю в затишний книжковий магазин, на полицях якого можна знайти самі незвичайні, красиві, сміливі книги. Одна біда - місцеве консервативне населення зовсім не радіє появі в їхньому місті шокуючих витворів Бредбері і Набокова.

foto_22.jpg

«Брати Грімм» (2005)

Фентезійна біографія німецьких казкарів братів Грімм. Уявіть, що колись автори ваших улюблених історій були мисливцями на відьом. Забавно, чи не так? Вільям та Джейкоб Грімм на початку 19 століття вирушають в подорож по Німеччині, намагаючись заробити за допомогою шахрайства: приїздять в село, переконують жителів, що на вітряку поселилась відьма, i за винагородження "виганяють" її. Слава про борців з нечистю доходить до наполеонівської влади, i братам доручають розслідувати низку загадкових зникнень юних дівчат в лісі на кордоні Франції та Німеччини. У випадку невдачі казкарів чекає гільйотина...

Сподіваємося, що Всеукраїнський день бібліотек – свято не лише для бібліотечних працівників, але й для усіх наших читачів. Зі святом вас, дорогі друзі!

Створено: 27.09.2021
Переглядів: 540
© 2021 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.