«Архітектурні сезони – 2021»


26 червня 2021 року Одеська національна наукова бібліотека стала місцем проведення масштабного міжнародного симпозіуму – «Архітектурних сезонів», щорічного за задумом організаторів заходу з питань архітектури, дизайну та урбаністики. До цієї події бібліотекарі підготували книжково-ілюстративну виставку – «GENIUS LOCI : Книжкові перлини з фондів Одеської національної наукової бібліотеки: архітектура та дизайн».

c0-1624527272-2.jpg

georgij-bochorishvili.jpgЗа задумом організаторів, які озвучив засновник проєкту, голова ради директорів холдингу ЗАРС Георгій Бочорішвілі, Одеса у сенсі архітектури має стати привабливим центром для усієї країни. «Рік відкриття Архітектурнів сезонів, – зазначив спікер, – ми присвячуємо одній із найактуальніших тем для міст України – архітектурний розвиток великих міст з історією та створення проєктів, що вписуються в архітектурний  контекст міста, підкреслюючи автентичність обраного міста… Архітектурні сезони мають бути вбудовані в календар міжнародних подій у сфері архітектури та дизайну».  
1.jpgСимволічно, що саме Одеська національна наукова бібліотека – архітектурна перлина Одеси, стала місцем проведення першого подібного заходу, адже постання її будівлі у 1906 році – зразка неостилю та ранньої сецесії за проєктом Ф. Нестурха (Нештурха), – знаменувало проникнення у Другу Пальміру передових світових архітектурних тенденцій, формування нового образу Одеси як модерного міста, а також нового розуміння архітектурного планування інтер’єру, нерозривно пов’язаного з функціональним призначенням установи.

grin.jpgЗібрання привітав голова ОДА Сергій Гриневецький, який запропонував нові підходи у вирішенні питань урбаністики та архітектури, що враховували б глобальні зміни клімату, промислову діяльність людини, екологію, та у цілому створювали б сприятливе середовище для життєдіяльності мешканців великих міст, у т.ч. для людей з інвалідністю. Виступаючий також акцентував увагу на питанні інвестиційної привабливості регіону, на яку впливає демографічна і екологічна ситуації, а також питанні колективної відповідальності за природне середовище усіх суб’єктів господарської діяльності.    

«Регіональний розвиток і містотворення, на мій погляд, відображають основу цього процесу, у якому беруть безпосередню участь усі члени суспільства: і влада, і бізнес, і архітектори, і урбаністи, а значить кожен з нас щодня цим займається, чи то безпосередньо, професійно, чи підсвідомо, – наголосив керівник області. – Тобто ми всі впливаємо на середовище, яке нас оточує. Урбаністика в науковому сенсі є надзвичайно диверсифікованою і міждисциплінарною: вона включає і регіональну антропологію, і соціологію, і географію, і економіку – усі царини знання, які здатні якомога повніше  охопити такі складні, багатовимірні об’єкти, як наша Одеська область і місто Одеса».

byr.jpgЗ вітальним словом до учасників форуму звернулася генеральний директор національної книгозбірні Ірина Бірюкова: «Від імені колективу Одеської національної наукової бібліотеки вітаю організаторів та учасників Архітектурних сезонів!

Одеса – місто з неймовірною історією. Тут оселялися сповнені енергії та амбітних намірів люди, які з любов'ю і натхненням розбудовували місто і залишили в спадок нащадкам чимало історичних та культурних пам'яток.

Однією з них є й Одеська національна наукова бібліотека. «Genius loci» – геній місця, вираз, який дійшов до нас з античних часів, – є вдалим тлумаченням унікального історичного факту в житті нашого міста і країни – народження у молодій тоді ще Одесі публічної бібліотеки, першої загальнодоступної книгозбірні на теренах сучасної України.

Натхненники, які читають і пишуть книжки, які щиро люблять своє місто і справу, якій присвятили життя, спільними зусиллями створили місце, де поєдналися інтереси людини, громади і влади, адже діяльність і розвиток бібліотеки давали шанс кожному стати сильнішим, розумнішим, успішнішим і, відтак, –  ще більше з вдячністю віддавати. Наука й освіта, культура і мистецтво, фінанси і торгівля, промисловість і бізнес – не існує сфери, здатної розвиватися без естафети знань і досвіду – тож бібліотека завжди була і є своєрідним містком з минулого в майбутнє».

v-ka-1.jpg v-ka-2.jpg v-ka-3-2.jpg

Помітний і цілком прогнозований інтерес в учасників Сезонів викликала виставка раритетних видань з архітектури з фонду ОННБ. Вона знайомить з історією архітектури ранніх світових цивілізацій і формуванням архітектурного простору в новітню добу. Детально виставку охарактеризувала у згадуваній вище промові Ірина Бірюкова: «…Це унікальні видання з науки та мистецтва проєктування будівель, садів та парків, а також оздоблення їх внутрішнього простору. У своїх пошуках ми звернулися до бібліофільських та рідкісних видань XIХ–XX століть, які є у фондах бібліотеки і становлять інтерес для вивчення питань історії архітектури, надають приклад вражаючого зодчества різних епох і стилів. Видатні творіння інженерної та архітектурної думки пробуджують уяву, дозволяють по-новому поглянути на різні форми мистецтва проєктування: собори, палаци й замки, садово-парковий ландшафт тощо, звернути увагу на їх деталі та інтер’єр. Чарівні архітектурні фантазії від готики, бароко, модерну та інших стилів і напрямків – усе це спадкоємність людства, яке у своєму поступі споконвіків прагнуло творити шедеври.

v-ka-grin_bir.jpg v-ka-zal-5.jpg v-ka-zal-01.jpg

Це й малотиражні вишукані видання, цінні бібліофільські примірники, часто нумеровані, видрукувані на раритетних сортах паперу (китайського, японського, голландського тощо). Багато з них прикрашені оригінальними акварелями й малюнками художників, гравюрами, віддрукованими з авторських дошок. Часто на таких книгах можна віднайти штамп чи наклейку «Даръ графа М.М. Толстого» або відтиск печатки володаря, його суперекслібриси, за якими виявляється ім’я Г.Г. Маразлі. Серед багатьох шанованих дарувальників не випадково, перш за все, називаються ці прізвища, тому що багаторічний попечитель бібліотеки (1897–1919) граф Михайло Михайлович Толстой і міський голова Одеси (1878–1895) Григорій Григорович Маразлі зробили значний внесок у її розвиток, а їхні книжкові колекції стали окрасою наших фондів».

Проведення «Архітектурних сезонів» у стінах бібліотеки в черговий раз підтверджує ту незаперечну істину, що бібліотека – це не тільки місце зберігання і дослідження книги, це локація з обміну думками, установа, яка відкрита новим віянням в усіх сферах діяльності людини –  зберігаємо, досліджуємо, сприяємо, популяризуємо!   

Детальніша інформація про проект "Архітектурні сезони"

Сайт проекту "Архiтектурнi Сезони"

АНОНСИ :

Архитектурные Сезоны — в Одессе стартует новый проект (общество) // Думская. - 2021. - 24 черв. 

Архитектурные Сезоны — в Одессе стартует новый проект // 048.ua. - 2021. - 25 черв. 

ЗМІ ПРО ПОДІЮ :

Раритетные издания, рассказывающие об архитектуре, можно было увидеть на однодневной выставке в Одесской национальной научной библиотеке [сюжет у новинах, поч. 01:50-05:10 хв.] // ТК «Град». – 2021.– 26 черв.

Сергій Гриневецький відвідав виставку «GENIUS LOCI: книжкові перлини з фондів Одеської національної наукової бібліотеки: архітектура та дизайн» // Одеська обласна державна адміністрація. – 2021. – 27 черв.     

Глава Одесской ОГА принял участие в открытии «Архитектурных сезонов» // Контекст Причерноморье. – 2021. – 27 черв.

Глава Одесской ОГА посетил книжную выставку «Genius Loci» // Контекст Причерноморье. – 2021. – 28 черв.

Первые «Архитектурные Сезоны» собрали в Одессе лучших украинских и европейских архитекторов (общество) // Думская. - 2021. - 29 черв.

В Одессе прошел первый международный ивент "Архитектурные Сезоны" // Інтерфакс - Україна. - 2021. - 29 черв. 

Первые «Архитектурные Сезоны» собрали в Одессе лучших украинских и европейских архитекторов // 048.ua. - 2021. - 29 черв. 

Вечер на Думской. Георгий Бочоришвили, 30.06.2021 Архитектурные сезоны: в Одессе стартовал новый проект // Думская. TV. - 2021. - 30 черв. 

В Одессе состоялся первый международный ивент “Архитектурные Сезоны” (урбанистика) // Культурометр. - 2021. - 30 черв. 

Лучшие мировые и украинские архитекторы прибыли в Одессу: как прошли первые Архитектурные Cезоны // 24 канал. - 2021. - 30 черв.

В Одессе прошли "Архитектурные сезоны" // Деловая Одесса. - 2021. - 30 черв.

Архитекторы и урбанисты Украины и Европы обсудили будущее городов на «Архитектурных сезонах» в Одессе // Таймер. - 2021. - 30 черв. 

В Одессе прошли "Архитектурные сезоны" // BPL. Деловой портал Юга Украины. - 2021. - 30 черв.

Створено: 28.06.2021
Оновлено: 05.07.2021
Переглядів: 676
© 2021 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.