«Сучасні соціально-екологічні проблеми лиману Сасик й сасикського водосховища та шляхи їх вирішення»: до Всеукраїнського Дня навколишнього середовища (День довкілля)

foto-liman-ozero-sasik.png foto-2-liman-ozero-sasik.png

Охорона навколишнього природного середовища, раціональне використання природних ресурсів, забезпечення екологічної безпеки життєдіяльності людини – невід‘ємні умови сталого економічного та соціального розвитку.

Організація Об'єднаних Націй проголосила 2021-2030 роки Десятиліттям відновлення екосистем. Як відмічають експерти, основні екосистеми руйнуються дуже швидко, але наукові дослідження доводять, що відновлення 350 мільйонів гектарів деградованих земель в період до 2030 року може принести 9 трильйонів доларів США у вигляді екосистемних послуг і вивести з атмосфери 13-26 гігатонн парникових газів.

Одеська область за використанням своїх туристично-рекреаційних резервів, останні п’ять років, займає третю рейтингову позицію серед 27 регіонів. На території області знаходиться 115 територій та об’єктів природно-заповідного фонду, з них 14 загальнодержавного та 101 місцевого значення.

Національним багатством України і однією з найважливіших основ її економічного розвитку є водні ресурси. На узбережжі північно-західного Причорномор’я знаходиться 21 лиман, всі вони відіграють велику роль у природному функціонуванні й взаємодії прибережних екосистем усього Чорного моря. Лимани мають велике значення для підтримання біологічного різноманіття регіону; забезпечують зимівлю багатьох видів птахів, зокрема червонокнижних. Для всіх лиманів регіону характерна наявність лікувальних грязей.

Довжина морського і лиманного узбережжя від гирла ріки Дунай до Тилігульського лиману досягає 300 км. Тепле море, лікувальні грязі, мінеральні води, морські пляжі створюють винятково високий рекреаційний потенціал Одещини. У пониззі великих річок (Дунай, Дністер) і лиманів, на морських узбережжях і в шельфовій зоні розташовані високо цінні й унікальні природні комплекси, водно-болотні угіддя, екосистеми, що формують високий біосферний потенціал регіону, який має національне і міжнародне, глобальне значення.

Одним з об’єктів, що потребують надзвичайної уваги в економічному, соціальному та екологічному напрямках відноситься озеро Сасик (Кундук), об’єкт природно-заповідного фонду Дунайського біосферного заповідника НАН України. Озеро Сасик і система Шагани – Алібей – Бурнас, яка поєднує його з морем,  отримала статус міжнародних водно-болотних угідь, як місця поселень водоплавних птахів і занесена в міжнародний список Рамсарської конвенції про охорону водно-болотних угідь.

foto3sasyk.jpg foto4sasyk.jpg foto5sasikkunduk.png

Сучасний природний стан штучно розсоленого лиман-озера Сасик потребує розв'язання проблемних екологічних питань,  відновлення водних ресурсів. 30 жовтня 2015 року сесія Одеської облради ухвалила рішення «Про відновлення екосистеми морського лиману Сасик та реабілітацію прилеглих територій». Проблемі збереження та реабілітації лиман-озера Сасик приділяють багато уваги вчені.

Одеська національна наукова бібліотека як галузевий орган наукової інформації національного значення, координаційний центр науково-дослідної та науково-методичної роботи з питань популяризації природничо-наукових та екологічних знань стала справжнім просвітницькім закладом з питань екології. В стінах бібліотеки проходять зустрічі з провідними науковцями, піднімаються та обговорюються важливі питання для Одеського регіону.

До Всеукраїнського дня навколишнього середовища фахівці довідково-інформаційного відділу бібліотеки підготували список актуальних видань щодо оцінки стану озера Сасик і варіантів відновлення гідрологічного режиму водосховища; проблем збереження та реабілітації; важливих заходів вивчення, аналізу ситуації пов’язаною з проблемами лиман-озера Сасик; проблем раціонального використання, охорони та відтворення природних ресурсів лиману.

#Збережемо природу разом!

Список видань з фондів Одеської національної наукової бібліотеки «Сучасні соціально-екологічні проблеми лиману Сасик й сасикського водосховища та шляхи їх вирішення»: до Всеукраїнського Дня навколишнього середовища (День довкілля)   
PDF

 

tuchkovenko-yus.jpg

Актуальними думками про екологічну ситуацію з лиман-озером Сасик поділився  проректор з наукової роботи, професор кафедри океанології та морського природокористування Гідрометеорологічного інституту ОДЕКУ, доктор географічних наук Тучковенко Юрій Степанович  
PDF

Створено: 21.04.2021
Оновлено: 22.04.2021
Переглядів: 594
© 2021 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.